اپل در تاریخ؛ تیم کوک سکان عملیات اپل را در دست گرفت

چهاردهم اکتبر 2005؛ تیم کوک با کسب رتبه کاری بالاتر، به سمت مدیر ارشد عملیاتی شرکت اپل منصوب شد. با اپل مگ همراه باشید.

استیو جابز در بیانیه انتصاب کوک به سمت مدیر ارشد عملیاتی (COO) اپل گفت:

” تیم و من تا به حال هفت سال با هم کار کرده‌ایم و حالا مدت زیادی است که از نزدیک با هم همکاری می‌کنیم تا به اپل برای رسیدن به اهداف هیجان انگیزتری در سال‌های آینده کمک کنیم.”

تا پیش از این و از سال 2002 تیم کوک به عنوان “نایب رئیس بخش فروش و عملیات بین المللی” در اپل کار می‌کرد و پیش از آن نیز در سمت “نایب رئیس ارشد عملیاتی” در اپل مشغول به کار بود . او مدتی کوتاهی پس از جدا شدن از شرکت Compaq در سال 1998 به اپل پیوسته بود.

تخصص کوک در زمینه اجرای عملیات و مدیریت لجستیک بود. او علاقه زیادی به کاهش موجودی کالاهای باقی مانده در انبار داشت و تنها چند ماه پس از پیوستن به اپل، تیم کوک موجودی کالاهای باقی مانده در انبارهای اپل را از ارزش 400 میلیون دلار در ماه دسامبر آن سال، به ارزش 78 میلیون دلار رساند.

تیم کوک در تمام دوران مدیریتی خود توانایی سخت گیری بر تامین کنندگان و افراد زیر دستش را داشت. اما او به کارمندانش احترام می‌گذاشت و برای روش هایی که آنها برای حل مشکلات پیشنهاد می‌دادند ارزشی ویژه قائل بود. همین مسئله باعث شد تا توجه استیو جابز و حتی پس از آن سرمایه گذاران اصلی را به خود جلب کند.

در چهاردهم اکتبر همان سال کوک مسئولیت تمامی فروش ها و علمیات اجرایی در اپل را برعهده گرفت. او همچنین بخش تولید و توسعه کامپیوترهای مکینتاش را با همکاری جابز متحول کرد و این بخش را به مهم ترین بخش تجاری اپل تبدیل کرد.

کوک مانند جابز در مذاکره با کمپانی های دیگر سرسختانه عمل می‌کرد. در نهایت استیو جابز او را به عنوان بهترین گزینه برای جانشین خودش در سال 2011 انتخاب کرد. جابز در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل بیماری از سمت مدیرعاملی اجرایی اپل کناره گیری کرده و وظایف خود را برعهده تیم کوک گذاشته است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

علیرضا فرجی 26 ساله - طرفدار نویسندگیِ خلاقانه - عاشق موسیقی، فیلم و تکنولوژی - به گوگل، مایکروسافت و اپل علاقه دارد و سه‌گانه پدرخوانده و ماتریکس را بهترین آثار هنری دنیا می‌داند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.