اپل در تاریخ؛ خداحافظی جان اسکالی از مدیریت اپل

پانزدهم اکتبر 1993؛ جان اسکالی، فردی که خود مسئولیت اخراج استیو جابز را بر عهده داشت، مجبور به خداحافظی از سمت مدیرعاملی ا‌پل شد. با اپل مگ همراه باشید.

در زمان مدیریت جان اسکالی درآمد اپل، کاهش بی سابقه 97 درصدی را تجربه کرد و او با دریافت 1 میلیون دلار در سال 1993 مجبور به ترک میز مدیریت ا‌پل شد.

اسکالی ماه می 1983 به اپل پیوسته بود و تنها دو سال بعد توطئه‌هایی را علیه جابز و برکناری او شروع کرده بود. جالب اینجاست که اسکالی را جابز با همان نامه معروف به اپل آورده بود. جابز در نامه به اسکالی نوشته بود: “آیا می‌خواهی باقی عمرت را صرف فروختن آب و شکر به مردم کنی، یا می‌خواهی شانست را برای تغییر دنیا امتحان کنی؟” گفتنی است که اسکالی تا پیش از اپل در پپسی کولا کار می‌کرد.

اسکالی عامل اصلی توطئه و  اخراج جابز بود که در نهایت باعث شد جابز در سال 1985 از ا‌پل اخراج شود. او در حقیقت یک کودتای حرفه ای را در هیئت مدیره ا‌پل علیه جابز مدیریت کرده بود.

پس از اخراج جابز، اسکالی سکان هدایت اپل را در دست گرفت که همین مسئله آغازی برای کشاندن ا‌پل به مرکز ورشکستگی بود. او در ابتدا موفقیت‌های بسیاری را برای ا‌پل بوجود آورد. میزان فروش اپل در زمان شروع مدیریت اسکالی 800 میلیون دلار بود که اسکالی آن را به 8 میلیارد دلار رساند. در زمان مدیریت او Apple II و کامپیوترهای مکینتاش به پرفروش ترین تولیدات ا‌پل تبدیل شدند.

با این حال بسیاری از اقدام‌های اسکالی نظیر دستیار هوشمند Newton زیاد موفق نبودند. در حقیقت بسیاری از افراد نیوتون را تلاش اسکالی برای تکرار موفقیت کامپیوترهای مک می‌خواندند. البته تاریخ نشان داد که نیوتون یک پروژه شکست خورده و تلاشی برای آنچه که امروز آن را “آیفون” می‌نامیم، بود.

اسکالی همچنین اولین نفری بود که پروژه‌هایی که امروز تبدیل به محصولاتی نظیر آیپد و Siri شده‌اند را به تیم تحقیق و توسعه سفارش داد.

با این حال اسکالی عامل اصلی از دست رفتن لایسنس و حق فروش سیستم عامل مک بود که ضرر زیادی را به اپل متحمل کرد.

پس از جدایی اسکالی از ا‌پل،  Michael Spindler مدیریت ا‌پل را برعهده گرفت که او نیز مشکلات زیادی را برای ا‌پل بوجود دارد.

پس از مشکلات متعدد، نهایتا هیئت مدیره ا‌پل تصمیم به استخدام دوباره استیو جابز در سال 1997 گرفت. او پس استخدام دوباره در ا‌پل به سرعت اقدام به جبران خسارت های وارده به شرکت گرفت و در نهایت تدابیر او باعث شد تا در عرض یک سال، ا‌پل در به سوددهی بازگردد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

علیرضا فرجی 26 ساله - طرفدار نویسندگیِ خلاقانه - عاشق موسیقی، فیلم و تکنولوژی - به گوگل، مایکروسافت و اپل علاقه دارد و سه‌گانه پدرخوانده و ماتریکس را بهترین آثار هنری دنیا می‌داند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.