نوآوری جدید برای فراهم کردن ارتباط بلوتوث در هوشمند سازی خانه

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها بر سر راه توسعه‌دهندگان در سال‌های اخیر، استفاده از یک روش بهینه برای انتقال سریع اطلاعات با برد زیاد برای هوشمند سازی خانه است. همین مسئله تاکنون باعث شده تا فناوری‌هایی نظیر بلوتوث یا وایرلس نتوانند پاسخگوی نیازهای امروز دنیای تکنولوژی باشند. اما اخیراً گروه متخصص در زمینه فناوری بلوتوث (Bluetooth SIG) خبر از توسعه یک رابطه مش میان دستگاه‌های مجهز به این فن‌آوری را داده اند.

رابط مش در بلوتوث می‌تواند بدون تغییر دادن ویژگی‌های سخت‌افزاری دستگاه‌ها، برد ارتباطی بلوتوث را بیش ازآنچه تا به امروز از این فناوری دیده‌شده افزایش دهند. این رابط بدون تغییر نسخه قطعه بلوتوث تعبیه شده، دستگاه‌های مجهز به این فناوری را به یکدیگر متصل می‌کند تا در عین کاهش مصرف انرژی، برد اتصال این دستگاه‌ها بیشتر شود.

روند کارکرد رابط مش به این صورت است که اگر دو دستگاه در فاصله دور از هم قرارگرفته باشند، رابط مش می‌تواند با قطع رابطه مستقیم بلوتوثی، سیگنال‌های دستگاه فرستنده را در میان دستگاه‌های بلوتوثی میان فرستنده و گیرنده تقسیم کنند تا نهایتاً سیگنال‌های ارسالی از طریق دستگاه‌های واسط در مسیر، به دستگاه گیرنده برسند.

این رابط به دلیل کاهش مصرف انرژی به نسبت رابط Wi-Fi می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای ارتباط تجهیزات هوشمند سازی خانه ها با بستر های این حوزه نظیر HomeKit باشد. از آن جایی‌ که این نوآوری قرار است مصارف خانگی داشته باشد، نگرانی‌ها در مورد مسائل امنیتی در آن کم‌رنگ‌تر است. این در حالی است که Bluetooth SIG می‌تواند با رمزگذاری اطلاعات در فرستنده و رمزگشایی آن‌ها در گیرنده، امنیت بیشتری را برای برقراری ارتباط فراهم کرده و از حملات امنیتی احتمالی جلوگیری کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

علیرضا فرجی 26 ساله - طرفدار نویسندگیِ خلاقانه - عاشق موسیقی، فیلم و تکنولوژی - به گوگل، مایکروسافت و اپل علاقه دارد و سه‌گانه پدرخوانده و ماتریکس را بهترین آثار هنری دنیا می‌داند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.