مقاومت اپل در برابر نمایشگر OLED چگونه شکست؟

نمایشگر OLED به‌کار رفته در آیفون 10 اپل چندین مزیت نسبت به نمایشگر LCD فعلی دارد اما در ابتدا شاید کمی مشکل تامین تولید داشته باشد. آیا این مزایا ارزش صبر کردن را دارند؟ در اینجا نگاهی سریع به تکنولوژی انتشار نور ارگانیک یا همان OLED می‌کنیم و تفاوت‌های آن با LCD قبلی را بیان می‌کنیم. با اپل مگ همراه باشید.

تفاوت چیست؟

LCD های به‌کار رفته در آیفون‌های قبلی و آیفون جدید 8 و 8 پلاس بر روی یک پنل نورانی به اندازه نمایشگر گوشی ساخته شده‌اند که سفیدی ثابتی را در زمان روشن بودن نشان می‌دهد. یک سری پلاریزه کننده و فیلتر در لایه رویی پنل وجود دارند که تصاویری که شما می‌بینید را تولید می‌کنند. این تکنولوژی قدیمی‌ که تقریبا برای 2 دهه بر روی صفحه‌های فلت استفاده شده برای روشن نگه داشتن انرژی خیلی زیادی صرف می‌کند که یک عیب بزرگ برای دستگاه‌های قابل حمل است.

OLED نور پس‌زمینه را به کلی کنار گذاشته و هر پیکسل یک مقدار کمی از مواد ارگانیک دارد که هنگام نیاز نور را تولید می‌کند. در نتیجه مقدار روشنایی به ازای هر پیکسل قابل تنظیم است.

 

مزایای OLED  چیست؟

نمایشگرها به صورت عمده بیشترین مقدار مصرف انرژی را به دلیل نور پس‌زمینه در هر گوشی دارند و با حذف کردن آن کاربران تغییر عمده‌ای در مقدار مصرف باتری می‌بینند.

این تنها مزیت OLED نیست، خلاص شدن از دست نور پس‌زمینه باعث می‌شود در مقدار قطر گوشی هم شاهد کاهش باشیم. اپل می‌تواند از این فضای ایجاد شده برای اضافه کردن به ظرفیت باتری استفاده کند.

به دلیل مهم بودن تصویر در گوشی این را هم باید گفت که تصاویر در OLED رنگ‌های زنده‌تر ، مشکی عمیق‌تر ، روشنایی سفید بیشتر و وضوح تصویر بیشتری نسبت به LCD های قبلی دارند.

 

آیا اپل اولین شرکتی است که از این تکنولوژی در گوشی استفاده می‌کند؟

پاسخ منفی است. نمایشگرهای OLED چند سالی هست که روانه بازار شده‌اند و شرکت‌های ساخت گوشی مانند سامسونگ، ال‌جی و دیگر رقبا از در این زمینه پیشتازند.

چندین شرکت هم در مانیتورها و تلویزیون‌های خود این تکنولوژی را استفاده کرده‌اند و علاوه بر آن تعداد نمایشگرهای خمیده  OLED بسیار در حال افزایش هستند که در ساعت‌های هوشمند، بندهای فیتنس و داشبورد خودروها دیده می‌شود.

 

دلیل تاخیر اپل برای عرضه آیفون با صفحه OLED چیست؟

تا حدی می‌شود گفت علت تاخیر اپل برای عرضه آیفون با صفحه نمایش OLED به دلیل مشکلات تولید بوده است. از آن جایی که آیفون جزو پرفروش‌ترین گوشی‌های هوشمند دنیاست اپل باید از قابل تامین بودن قطعات ساخت محصولش مطمئن باشد و تکنولوژی OLED هم دارای مراحل ساخت سختی است. در نتیجه اگر در روند تولید قطعات کارخانه توقف کوچکی به وجود بیاید می‌تواند مشکلات بزرگی را برای اپل در پیش داشته باشد.

تا به امروز بیشترین OLED گوشی هوشمند توسط سامسونگ ساخته شده است و همین باعث می‌شود اپل در موقعیت سختی قرار بگیرد.

با اینکه اپل در مورد زنجیره تامین قطعات خود صحبت خاصی نمی‌کند ولی احتمال می‌رود موجودی پنل‌های OLED تولید آیفون 10 را با محدودیت‌هایی مواجه کند که بیشتر آن مربوط به توزیع اولیه آن خواهد بود. همچنین این موضوع در افزایش قیمت اولین گوشی 999 دلاری اپل سهیم بوده است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

موزیک EDM از ژانرهای مورد علاقه من هست. بسکتبال و بخصوص سبک Grayson Boucher را برای بازی انتخاب می‌کنم. تکنولوژی و فرهنگ دیجیتال بخش مهمی از روزمره من رو تشکیل دادند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.