دکمه‌ Home آیفون؛ از ظهور تا حذف

زمانی که سال 2007 آیفون به صورت رسمی رونمایی شد، استیو جابز دکمه Home را با یک جمله خاص معرفی کرد و آن این بود: «هر کجا که باشید شما را به خانه برمی‌گرداند.»  جمله‌ای که امروز بسیار جلب توجه می‌کند. امروز این دکمه جادویی نه تنها کار یک چاقوی چندکاره را انجام می‌دهد بلکه به نشانه‌ای از گوشی آیفون شده است که به‌راحتی آن را قابل تشخیص می‌کند.

حالا بعد از 10 سال بعد دکمه هوم از چیزی که بود فاصله زیادی گرفته است. می‌شود گفت که دیگر قدیمی شده است و با کم شدن حاشیه‌های لبه گوشی فضای زیادی را از سطح گوشی می‌گیرد. اپل هفته گذشته اولین آیفون بدون دکمه هوم را با نام آیفون 10 معرفی کرد. اما اپل چطور به این نتیجه رسید؟ با هم نگاهی به تاریخچه دکمه هوم می‌کنیم.

 

2007

iPhone OS 1 سیستم عاملی بود که با آیفون اورجینال همراه بود و با استانداردهای امروز فاصله بسیاری داشت. قابلیت‌هایی که امروز در این سیستم عامل گنجانده شده در آن وجود نداشت. در اصل دکمه هوم فقط کار اصلیش را انجام می‌داد و شما را به هوم می‌برد. قابلیت‌های پنهانی مانند بستن برنامه‌ها با نگه داشتن یا ریست کردن گوشی نیز وجود داشت که خیلی استفاده نمی‌شد.

اولین نشانه‌ها از رفتن به سمت امکاناتی شدن دکمه هوم با معرفی iPhone OS 1.1.1 بود. با استفاده از دوبار کلیک روی دکمه هوم می‌توانستید کنترل موسیقی را ببینید.

 

2008

iPhone OS 2 اولین بار قابلیت اسکرین‌شات را به آیفون آورد که با نگه داشتن دکمه هوم و پاور به صورت همزمان می‌توانستید این کار را انجام بدهید.

 

2009

iPhone 3GS قدرت پردازش بیشتری را به آیفون‌ها آورد. iPhone OS 3 بهره‌ کامل را از این پیشرفت برد که مهم‌ترین آنها قابلیت کنترل صوتی بود یعنی نسل قبلی سیری. قابلیت آن هم به این شکل بود که دکمه هوم و یا دکمه ریموت روی هندزفری اپل را نگه می‌داشتید.

 

2010

iPhone OS 3.2 که همراه با اولین آیپد به بازار آمد امکانات جدیدی به سیستم عامل موبایلی اپل اضافه کرد. با معرفی آیفون 4 استفاده از دبل کلیک برای سوئیچ بین برنامه‌ها مد شده بود. همچنین استفاده از این فضا برای کنترل موسیقی نیز از دیگر امکان قابل ذکر بود.

با معرفی آیپاد نانوی نسل 6 در سال 2010 نه iOS داشت و نه دکمه هوم ولی با یک صفحه نمایش تغییراتی که در آیفون می‌دیدیم را در آن هم می‌دیدیم. کاربران برای بستن برنامه‌ها در این دستگاه می‌توانستند با فشار و نگه داشتن انگشت روی صفحه به هوم برگردند. هفت سال بعد اپل از همین تکنیک برای برگشت به هوم در آیفون 10 استفاده کرده است.

 

2011

iOS 5 و سیری با هم در آیفون 4S معرفی شدند و اپل قابلیت ویس کنترل خود را با سیری جایگزین کرد. iOS 5 همچنین قابلیت باز کردن دوربین در حالت قفل را با دبل کلیک روی دکمه هوم اضافه کرد که بعدا در بروزرسانی 5.1 این قابلیت حذف و قابلیت دیگری از نوع اشاره‌ای به آن اضافه شد.

در آیپدها چیزی که جدید بود قابلیت چند کاربری برنامه‌ها شناخته می‌شد و از اولین کارهایی بود که اپل برای کاستن اتکا به دکمه هوم انجام داده بود. همچنین قابلیتی که قبلا در iOS 4.3 دیده بودیم یعنی گسچرهای چند انگشتی که به کاربران اجازه می‌داد برنامه‌ها را ببندند یا سوئیچ کنند کاملا نرم‌افزاری قابل انجام شدند.

با iOS 5  قابلیت تاچ دستیاری به دنیا آمد و بسیاری از کارها را از این طریق می‌شد انجام داد. همان موقع‌ها بود که اپل کانسپت دکمه هوم را به پلتفرم تحت وب آیکلود نیز برد و همچنین از Launchpad  برای مک رونمایی کرد تا شبیه سازی سیستم عامل‌هایش به هم بیشتر شوند.

 

2012

آخرین نسخه از آیپاد نانو در این سال همراه با یک دکمه هوم بود که به جای مربع به شکل دایره بود.

آیپاد نانو 6

iOS 6  اولین باری بود که اپل از سیستم دسترسی راهنما استفاده کرد که در آن می‌شد دکمه‌ هوم را غیر فعال کرد و اینکه بتوان صفحه را فقط به یک برنامه اختصاص داد تا به عنوان مثال از گوشی در نمایشگاه به عنوان نمونه استفاده کرد.

کاربردهای دکمه هوم

 

2013

آیفون 5s اولین تغییر بنیادین را در دکمه هوم به‌وجود آورد: Touch ID که برای تشخیص هویت از طریق اثر انگشت عمل می‌کرد.

 

2014

iOS 8  و آیفون 6 به اپل در تثبیت اهمیت تاچ آی‌دی کمک زیادی کردند. سامانه Apple Pay نیز برای خرید کردن به جمع اضافه شد. با بزرگتر شدن صفحه آیفون قابلیتی به نام Reachability به iOS اومد که با دوبار تب روی دکمه هوم می‌توانستید به قسمت بالای صفحه به راحتی دسترسی پیدا کنید. این قابلیت با دوبار کلیک کمی متفاوت است و در این روش نیازی نیست فشار زیادی به دکمه هوم بیاورید. iOS 8 همچنین قابلیت Hey Siri را معرفی کرد که با استفاده از آن نیاز به دکمه هوم کمتر می‌شد.

جدیدترین دسته بندی محصولات اپل در این سال یعنی 2014 معرفی شد که به‌شدت از الگوی دکمه هوم در آن استفاده شده است. اپل واچ شامل یک بخش به نام تاج دیجیتال است که در آن چند قابلیتی را به خوبی مشاهده می‌کنید. درست مانند دکمه هوم یک کلیک از برنامه در حال اجرا بیرون می‌رود، فشار دادن و نگه داشت سیری را فعال می‌کند و یک دبل کلیک شما را به برنامه قبلی می‌برد، درست مانند قابلیت چند کاربری آیفون و آیپد.

 

2015

در سال 2015 اپل به پیشروی با iOS 9 ادامه داد و گسچر دبل کلیک بر روی صفحه هوم برای فعال کردن والت را معرفی کرد. از جهاتی به شدت در حال کمتر کردن کار دکمه هوم بوده و وارد کردن هدفون باعث می‌شد نوار کنتر موسیقی را در قفل صفحه ببینید. تاچ 3 بعدی به آیفون اضافه شد و همراه با آن فراخوانی صفحه چند کاربری با استفاده از فشار بر روی قسمت چپ صفحه انجام می‌شد. این گسچر در iOS 11 حذف شد. احتمالا بارزترین تغییر ظاهر شدن یک دکمه برگشت بر روی نوار وضعیت iOS 9 بود.

 

2016

می‌توانیم بگوییم آیفون 7 اولین آیفونی بود که دکمه هوم نداشت. در حالی که جلوی دستگاه خیلی متفاوت به نظر نمی‌رسید ولی دکمه مکانیکی حذف شده و جایگزین آن یک قطعه ثابت بود که دارای حساسیت به فشار بود. به کمک موتور تپ‌تیک شبیه سازی کلیک دکمه هر زمانی قابل تنظیم بود.

آیفون 7 زیادی برای دکمه هوم بزرگ بود و با آمدن iOS 10 این امر به خوبی حس می‌شد. آیفون 7 اولین آیفونی بود که مانند اپل واچ از قابلیت Raise to wake بهره می‌برد.

 

امروز

iphone x

اپل در مورد حذف دکمه هوم از آیفون 10 ناراضی نیست. یک صفحه نمایشکر لبه به لبه نبود آن را کمرنگ کرده است. گسچرهایی که سال‌ها با آنها کار کرده‌ایم حالا باید با اینها تعویض شوند:

  • سوائیپ از پایین برای رفتن به هوم
  • سوائیپ به بالا و توقف برای دسترسی به چند کاربری
  • فشار و نگه داشتن دکمه کناری برای فعال کردن سیری
  • دبل کلیک کردن دکمه کناری برای اپل پی
  • باز کردن قفل با فیس آی‌دی
  • تپ برای روشن کردن صفحه

با آمدن آیفون 10 قابلیت‌های بدون دکمه هوم را دیدیم و احتمالا آیپد هم این راه را دنبال می‌کند. تا چند سال آینده که دیگر خبری از دکمه هوم نخواهد بود احتمال تاج اپل واچ میراث خوبی برای این دکمه محبوب خواهد بود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

موزیک EDM از ژانرهای مورد علاقه من هست. بسکتبال و بخصوص سبک Grayson Boucher را برای بازی انتخاب می‌کنم. تکنولوژی و فرهنگ دیجیتال بخش مهمی از روزمره من رو تشکیل دادند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.