۲ راه تشخیص اصالت گوشی پس از اجرایی شدن طرح رجیستری

طرح رجیستری گوشی های تلفن‌های همراه برای احراز اعتبار گوشی از پایان مهرماه آغاز می‌شود.

درحالی‌که اعلام رسمی آغاز این طرح از پایان مهرماه توسط کمیته اجرای طرح رجیستری به فرماندهی وزارت ارتباطات انجام‌شده، برخی منابع خبری در اصناف، آغاز رجیستری را از ۲۸ مهرماه اعلام کردند.

با اجرای این طرح گوشی‌های تلفن همراهی که به‌صورت غیرقانونی و قاچاق از منابع غیر معتبر وارد کشور شوند، در شبکه اپراتورهای موبایل در حال کار در کشور فعال نخواهند شد و سرویس دریافت نمی‌کنند.

برای اطلاع مردم از اینکه آیا تلفن همراهی که در دست دارند به‌صورت قانونی به کشور وارد شده و یا غیرقانونی است، قرار است پیامکی برای مشترکان ارسال شود. علاوه بر  اینکه مسئولین تاکید کرده اند که مشترکین فعال دارای گوشی قانونی یا غیرقانونی در طرح رجیستری تاثیری نخواهند داشت و تنها گوشی های قانونی و غیرقانونی  که پس از آغاز طرح رجیستری فعال شوند تحت تاثیر این قانون خواهند بود.

پس از اجرای طرح رجیستری خریداران برای تهیه دستگاه تلفن همراه جدید باید از اصالت آن مطمئن شوند تا گوشی در شبکه قابل سرویس‌دهی باشد.

خریدارانی که پس از اجرای رجیستری برای خرید گوشی اقدام می‌کنند باید کد IMEI ( شماره‌سریال) گوشی را به شماره پیامک ۳۰۰۰۸۸۸۷ ارسال کنند یا این کد را در سایت گمرک چک کنند. برای بدست آوردن این شماره سریال میتوان #06#* را شماره گیری کرد.

هنگام خرید گوشی خریدار باید در فروشگاه داخل گوشی سیم‌کارت بیاندازد و گوشی معتبر باید پس از قرار دادن سیم‌کارت فعال شود که مسئله به خودی خود نشانه‌ای برای مورد تأیید بودن گوشی است.

همچنین درباره خریدهایی که به‌صورت سری انجام می‌شود و خریدار گوشی را فعال نمی‌کنند امکان استعلام شماره‌سریال از طریق سامانه‌های پیامکی و سایت گمرک وجود خواهد داشت.

علاوه بر این، دراین‌باره تمهیدات دیگری نیز پیشنهاد شده که هنوز به مرحله نهایی نرسیده و با اعلام از سوی کمیته اجرای رجیستری قطعی شده و موارد آن در آینده نزدیک به مردم اعلام خواهد شد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

علیرضا فرجی 26 ساله - طرفدار نویسندگیِ خلاقانه - عاشق موسیقی، فیلم و تکنولوژی - به گوگل، مایکروسافت و اپل علاقه دارد و سه‌گانه پدرخوانده و ماتریکس را بهترین آثار هنری دنیا می‌داند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.