هر 900 گرم اضافه وزن باعث از دست رفتن 9 هفته از عمر شما میشود

براساس تحقیقات دانشمندان، افراد به طور تقریبی با هر 900 گرم اضافه وزن ، متوسط طول عمرشان به طور تقریبی 9 هفته کاهش پیدا می کند.

مطالعه وسیع و آزمایش دقیق صورت گرفته توسط دانشمندان بر روی اطلاعات ژنتیکی بیش از 600000 شرکت کننده، ارتباط پیچیده ای را بین طول عمر و سبک زندگی شان برملا ساخته است.

این نتایج اینطور نشان داده اند که افرادی که روزانه یک بسته سیگار مصرف می کنند به احتمال زیاد 7 سال زودتر از حالت طبیعی می میرند.

بر طبق گفته های پروفسور جیم ویلسون از دانشگاه ادینبورگ، توان داده ها و اطلاعات ژنتیکی در مقیاسی عظیم ما را قادر می سازد تا تاثیر رفتارهای مختلف و بیماری ها را بر طبق ماهها و سالهای از دست رفته مقایسه کنیم.

محققان و دانشمندان دانشگاه ادینبورگ که این تحقیق را انجام داده اند اینطور می گویند که آزمایش صورت گرفته نشان دهنده قدرت اطلاعات عظیمی است که در مقیاسی دقیق با جزییات فراوان رندر شده است و در عین حال نمایشگر پیامدهای احتمالی انتخاب های شیوه زندگی فردی نیز می باشد.

براساس یافته ها، کسی که 12 تا 13 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد وقوع مرگش تا 6 ماه پیش از موعد طبیعی محتمل تر است.

این در حالی است که این عدد برای خانم ها و یا آقایان بلند قد از 180 سانت به بالا با وزن 85 کیلو به دو ماه تقلیل می یابد.

تحقیقات صورت گرفته که در نشریه Nature Communications انتشار یافته به مقایسه اطلاعات ژنتیکی و طول عمر والدین اهدا کنندگان پرداخته است.

بخاطر اینکه افراد نیمی از اطلاعات ژنتیکی شان را با هر یک از والدین شان مشترک هستند، اطلاعات مورد نظر به محققان این اجازه را می دهد تا تاثیر ژنهای مختلف را بر روی متوسط سن افراد محاسبه کنند.

این داده ها و اطلاعات که در بردارنده مطالعه ای وسیع و عمیق در مورد نقش ژنتیک و سبک زندگی در سلامت و بیماری است از مطالعه بر روی 25  واحد جمعیت مجزا از اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی که شامل مطالعات UK Biobank نیز می شود، جمع آوری شده است.

پروفسور جیم ویلسون از موسسه آشر دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند نظر خود را اینطور بیان کرده است: قدرت نهفته در اطلاعات و داده های عظیم ژنتیک، ما را قادر می سازد تا تاثیر تفاوت، رفتارها و بیماریها را در طی ماه ها و سالهای از دست رفته یا بدست آمده مقایسه کنیم و اثر نسبی و پیوستگی محض بین آنها را تشخیص دهیم.

این تحقیقات همچنین نشان داده است که هر شخص با هر سالی که بعد از دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازد یک سال به عمرش اضافه خواهد شد این بدین معنی است که تحصیلات بیشتر موجب میشود تا  فرد در مورد زندگیِ سالم آگاهی بیشتری پیدا کرده و از رفتارهای پر مخاطره نظیر کشیدن سیگار، مصرف مواد مخدر و اعتیاد آور و کم تحرکی پرهیز کند.

در یک جمع بندی کلی در مقیاس جهانی طول عمر آقایان و خانمها به صورت مداوم افزایش داشته است که به ترتیب 79.5 و 83 می باشد.

اگرچه تحقیقاتی که توسط Public Health England پیش از این انجام گرفته ،اینطور نشان داده که برای بسیاری از افراد، میانگین امید به زندگی، رابطه مستقیمی با تعداد سالهایی که می تواند بدون بیماری زندگی کند داشته و آن کمتر از سنی است که واجد شرایط دریافت حقوق بازنشستگی گردد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

سردبیر

شهاب کرمی 33 ساله- عاشق ورزش، مسافرت و گل و گیاه خصوصا کاکتوس هستم. از اولین نسل گوشی آیفون تا به الان، کاربر اپل بوده ام و تحت هیچ شرایطی اونو با گوشی دیگه ای عوض نمی کنم.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.