WhatsApp در چین فیلتر شد

WhatsApp در حالی در چین فیلتر شده است که این کشور از مدت‌ها قبل با ایجاد نویز و اختلال در سیستم پیام‌رسانی این شبکه اجتماعی مانع ارسال ویدیو چت یا عکس توسط کاربران شده بود. اکنون دولت چین با سانسور کامل این شبکه اجتماعی، حتی امکان ارسال پیام کتبی از طریق این شبکه اجتماعی را نیز از بین برد.

یکی از مؤسسات تحقیقاتی ناظر بر امر سانسور در چین نیز امروز این موضوع را تائید کرد. این موسسه تحقیقاتی در این رابطه گفت دولت چین اعمال محدودیت بر WhatsApp را ابتدا از چند ماه پیش از محدودیت ارسال پیام ویدیویی و صوتی شروع کرد و اکنون نیز با محدودیت ارسال متن به نظر می‌رسد قصد دارد WhatsApp را به‌طور کامل از شبکه پیام‌رسانی چین حذف کند.

بر اساس گزارش این موسسه تحقیقاتی به‌ احتمال‌ زیاد چین اخیراً فایروال‌های خود را ارتقا داده است و پروتکل NoiseSocket را که WhatsApp از آن برای ارسال تکست استفاده می‌کند شناسایی  و مسدود کرده است. فایروال‌ها همچنین احتمالاً HTTPS/TLS را که WhatsApp از آن نیز برای ارسال عکس و ویدیو استفاده می‌کند مسدود کرده‌اند.

طبق گزارش این موسسه اختلال اپلیکیشن WhatsApp در چین از چهارشنبه گذشته شروع شده است.

این اقدام می‌تواند زنگ خطری برای فیس بوک باشد.فیس بوک از سال 2009 در چین فیلتر شده است. بد نیست بدانید که اپلیکیشن WhatsApp نیز به فیس بوک تعلق دارد. اکنون با فیلتر شدن واتزاپ تنها میراث باقیمانده فیس بوک در چین، برنامه Colorful Baloons است. این برنامه ماه پیش در چین منتشر شد.

سانسور اپلیکیشن واتزاپ درست هم‌زمان با مراسم نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین انجام شده است. از آن جایی‌ که شبکه اجتماعی واتزاپ end-to-end-encryption است به‌ احتمال‌ زیاد دولت چین برای جلوگیری از ارسال پیام‌های خصوصی و محرمانه دست به این اقدام زده است. WhatsApp هنوز درباره این موضوع اظهارنظری نکرده است.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

درباره من: متولد 1368- لیسانس مترجمی زبان انگلیسی- علاقمند به نوشتن و ترجمه

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.