اسکات کلی از تجربیات زندگی در فضا می‌گوید

اگر واقعاً می‌خواهید بدانید که زندگی در فضا چگونه است، کافی است تا شعله‌های حاصل از ترقه‌بازی در چهارشنبه‌سوری را تصور کنید. با اپل مگ همراه باشید.

واژه‌هایی نظیر “بوی فلز سوخته” صفت‌هایی است که اسکات کلی، فضانورد ناسا در کتاب جدیدش برای پاسخ به اینکه “فضا چه بویی می‌دهد؟” داده است.

کتاب او به نام استقامت ” Endurance” به‌زودی منتشر خواهد شد که جزییات زندگی 340 روزه او در میان‌سال‌های 2015 و 2016 در ایستگاه فضایی بین‌المللی را شرح می‌دهد. اسکات کلی رکورددار طولانی‌ترین سفر فضایی در میان تمامی فضانوردان آمریکایی است.

مأموریت او در این سفر عجیب و غیرمعمول، مطالعه و تحقیق درزمینهٔ “کشف میزان استقامت انسان برای زندگی در گرانش صفر” بوده است. در حقیقت اسکات کلی سوژه تحقیقاتی ناسا برای بررسی تأثیرات زندگی در محیط بدون گرانش در بدن و ذهن بشر بود.

ناسا ادعا کرده که این تحقیقات را به‌منظور بررسی شرایط ممکن برای زندگی و اقامت انسان در سیارات دیگر نظیر مریخ انجام داده و مأموریت اسکات کلی، بشر را چند قدم به زندگی در مریخ نزدیک‌تر می‌کند. بر همین اساس اگر انسان روزی بخواهد به مریخ سفر کند، به‌طور متوسط باید 9 ماه را در فضاپیما طی کند و همین مسئله نیازمند استقامت بشر در شرایط سالم و با گرانش صفر خواهد بود.

اسکات کلی از تجربیات زندگی در فضا می‌گوید

اتو بیوگرافی کلی فردا، یعنی هفدهم اکتبر(25 مهر 96 ) منتشر خواهد شد. او در این کتاب از دوران کودکی دشوارش، به همراه پدر معتاد و اختلال بیش فعالی گرفته تا سفر 340 روزه‌اش در فضا و اینکه چگونه مسیری طولانی را برای رسیدن به رویای فضانورد شدن طی نموده را توضیح داده است.

در بخشی از این کتاب او در مورد آداب و رسم عجیب فضانوردان هم‌سفرش، آن‌هم پیش از سوارشدن به موشک سایوز در قزاقستان نوشته است. بدن تمام فضانوردان به‌منظور گندزدایی باید پیش از سوارشدن به سایوز با الکل شسته شود.

کلی در بخشی از کتاب حتی به یکی از رسوم فضانوردان روس اشاره می‌کند که اولین بار توسط یوری گاگارین، اولین انسانی که از جو زمین خارج شد؛ در سال 1961؛ انجام‌شده است. او حتی رسوم و خرافات فضانوردان روسی را اجرا می‌کند و سپس سوار موشک سایوز می‌شود.

کلی ادعا می‌کند که زندگی در فضا “بوی فلز سوخته” می‌دهد. او همچنین در مورد مشکلات زندگی در فضا از نبود حمام، چالش‌های مربوط به نبود گرانش و حتی نبود غذای گرم و تازه نیز گفته است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

علیرضا فرجی 26 ساله - طرفدار نویسندگیِ خلاقانه - عاشق موسیقی، فیلم و تکنولوژی - به گوگل، مایکروسافت و اپل علاقه دارد و سه‌گانه پدرخوانده و ماتریکس را بهترین آثار هنری دنیا می‌داند.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.