واقعیت های عجیب Apple

Apple به عنوان خالق iPhone و iPad ، کمپانی بسیار مشهور و شناخته شده ای است ولی موارد تاثیر گذار و جذاب بیشتری در مورد این غول تکنولوژی وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

در حقیقت ممکن است شما به واسطه کارهای ناشناخته Apple، این شرکت موفق و قطب یکه تاز فناوری بسیار تعجب زده شوید. حتی زمانی که اپل در اول آپریل 1976 تاسیس شد، استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین هیچوقت تصور چنین موفقیت عظیمی را نمی کردند.

واقعیت های عجیب Apple

استیو وزنیاک-جان اسکالی-استیو جابز

اکنون Apple به برند محبوب خانواده با تاریخچه ای جذاب و داستان گونه تبدیل شده که در ادامه نظر شما را به 21 حقیقت عجیب و باور نکردنی درباره آن جلب می کنیم:

 1. در اوایل سال 2015، اپل برای اولین بار در تاریخ به یک شرکت 700 میلیارد دلاری تبدیل شد و اخیرا با پیشی گرفتن از گوگل، لقب با ارزش ترین برند جهان را نیز تصاحب کرد.
 2. شاید شما هم مثل بسیاری از طرفداران به آنها به چشم دو رقیب سرسخت نگاه کنید اما Apple و Samsung به شکل دیگری با هم در ارتباط بوده اند. سامسونگ در واقع تا همین چند سال پیش عهده دار وظیفه تولید صفحه نمایش های رتینای iPad و بخش هایی از چیپ های حافظه مورد استفاده در iPhone 6 بود. (گرچه اپل اکنون کاملا این رابطه را قطع کرده است)
 3. در ژوئن 2014 تجزیه سهام با نسبت هفت بر یک (P/E نسبت قیمت سهم به سود هر سهم)، تعداد سهم سهام داران را افزایش داده و قیمت معاملات اپل را به طور تقریبی از 645 دلار به 94 دلار رساند.
  واقعیت های عجیب Apple
 4. یکی از نمونه های اصلی و اولیه کامپیوترهای Apple با قیمتی بیش از 387 هزار دلار یعنی رقمی معادل 1 میلیارد و 443 میلیون تومان در سال 2013 به فروش رسید.
 5. عرضه اولیه عمومی سهام اپل در 12 دسامبر 1980 صورت گرفت. این شرکت 4.6 میلیون اوراق سهام با قیمت 22 دلار برای هر سهم به فروش رساند.
 6. اپل با سرمایه به دست آمده از عرضه موفقیت آمیز اولیه و عمومی سهام برای توسعه و گسترش پروژه محصولات Macintosh و Lisa استفاده کرد.
  واقعیت های عجیب Apple
 7. iPhone تقریبا پیش از ورود به بازار به یک اسم دیگر نام گذاری شده بود. اپل نام هایی نظیر Mobi ،Telepod ،Tripod و حتی iPad را برای اولین گوشی خود در نظر داشت!
 8. چین اکنون دومین بازار بزرگ اپل بعد از آمریکا به حساب می آید، درآمد حاصله در سه ماهه دوم سال 2015 اپل در چین با رشدی باور نکردنی و نزدیک به رقم 17 میلیارد دلار که معادل رقم نجومی 63 هزار و 410 میلیارد تومان است رسید!
 9. علیرغم اینکه استیو جابز موسس اصلی کمپانی اپل بود در کمال ناباوری از شرکت خودش در سال 1985 در سن 30 سالگی اخراج شد!
  واقعیت های عجیب Apple
 10. شرکت اپل مقام شماره یک لیست 500 شرکت موفق Fortune 500 را در سال 1983 از آن خود کرد، جایگاهی از آن موقع تاکنون هیچ گاه تغییر نکرده است.
 11. Apple شرکتی کاملا سری و مرموز است. براساس گفته ها، این کمپانی با ایجاد پروژه های قلابی برای کارکنان و مدیران در صدد محک زدن آنها برآمده است. چنانچه اخبار این پروژه ها به بیرون درز می کرد، آنها سریعا فرد مقصر را شناسایی کرده او را اخراج می کردند.
 12. برخلاف نظریه های دسیسه آمیز و خرافاتی مردم درباره پرستش اهریمن توسط اپل به هنگام تولید Apple 1 و قیمت گذاری 666.66 دلاری این محصول در بازار، دلیل آن چیزی جز این نبوده که پروژه اولین کامپیوتر دسکتاپ اپل 666.66 هزار دلار هزینه برای شرکت در برداشته و استیو وزنیاک یکی از موسسان اپل نیز از تکرار ارقام بسیار خوشش می آمده است!
 13. فروشگاه های جعلی اپل در مناطق متعددی از چین افتتاح و به سرعت توسط اپل تعطیل شده است. برای مثال در شهر کونمینگ چندین فروشگاه قلابی اپل به قدری ظاهر موثق و قابل اعتمادی داشتند که حتی کارکنان این فروشگاه ها نیز فریب عظمت این نمایندگی های مثلا اصلی را خورده بودند.واقعیت های عجیب Apple
 14. مدیر عامل اجرایی شرکت اپل، تیم کوک، مبلغ 10.2 میلیون دلار معادل 37 میلیارد و 300 میلیون تومان در سال 2015 به عنوان حقوق از شرکت اپل دریافت کرد. رقمی بسیار درشت، اما نه با در نظر گرفتن اینکه Apple ارزشمندترین شرکت در سراسر دنیاست!
 15. لوگوی اصلی Apple توسط رونالد وین یکی از بنیان گذاران شرکت طراحی شده بود که به همراه استیو جابز و استیو وزنیاک در شرکت اتاری کار می کرد و البته اصلا شبیه چیزی که اکنون کمپانی اپل در محصولات خود استفاده می کند نبود.
 16. شرکت اپل زمانی حق عرضه آیفون را در بازار برزیل نداشت، به علت اینکه شرکت دیگری به نام IGM Electronics صاحب علامت تجاری آن بود. این مشکل همچون خار چشمی برای اپل بود تا اینکه سازنده آیفون برنده پرونده علامت تجاری در آن کشور شد.واقعیت های عجیب Apple
 17. رونالد وین بنیان گذار فراموش شده شرکت Apple، در سال 1977 کل سهام خود را از شرکت به ارزش مبلغ ناچیز 800 دلار فروخت! در حالی که او تنها 10 درصد سهام شرکت را در آن زمان اختیار داشت، چیزی که در دنیای امروز ارزشی بیش از میلیارد ها دلار دارد. وین در بیانیه ای اعلام کرد که از تصمیم خود در آن زمان به هیچ وجه پشیمان نیست!!
 18. Apple سال کاری 2014 را با  مبلغ 178 میلیارد دلار اوراق بهادار و وجه نقد به پایان رساند. این رقم در سال 2015 به 233 میلیارد دلار و در سال 2016  با کمی کاهش به 215 میلیارد دلار رسید با این حال مدیر عامل شرکت، تیم کوک به طور مداوم اذعان دارد که به دنبال اندوختن پول نیست!
 19. درآمد تولید شده توسط کمپانی Apple از سرانه تولید ناخالص ملی خیلی از کشورها نظیر اکوادور، لیبی و عراق (و صدها کشور دیگر) بیشتر است.واقعیت های عجیب Apple
 20. سود حاصله از فروش هر iPhone 6 Plus به طور تقریبی 85 دلار از همتای کوچکترش بیشتر بوده است.
 21. در سال 2005 در مجموع 116 فروشگاه رسمی اپل با بیشترین تعداد در آمریکا و در سراسر دنیا وجود داشت. این رقم به 317 در 2010، 437 در 2014، و 495 فروشگاه در سال 2017 رسیده است و این رقم هر ساله در حال افزایش است .

منتظر خواندن اخبار شگفت انگیز و رکورد شکنی های دیگری از این شرکت موفق باشید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

سردبیر

شهاب کرمی 33 ساله- عاشق ورزش، مسافرت و گل و گیاه خصوصا کاکتوس هستم. از اولین نسل گوشی آیفون تا به الان، کاربر اپل بوده ام و تحت هیچ شرایطی اونو با گوشی دیگه ای عوض نمی کنم.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.