اطلاعات همه کاربران یاهو در دست هکرها؛ سال 2013 اطلاعات 3 میلیارد حساب کاربری هک شد!

یا‌هو دیروز اعلام کرد که در هک اطلاعاتی کاربران این شرکت در سال 2013، اطلاعات 3 میلیارد کاربر هک شده است. این رقم سه برابر رقمی است که قبلاً تخمین زده شده بود و بزرگ‌ترین هک اطلاعاتی تاریخ به شمار می‌رود. با این افشاسازی اطلاعاتی، Verizon Communications Inc. مالک جدید یا‌هو زیر بار فشار قانونی مضاعفی خواهد رفت.

این اطلاعات در تحقیقاتی که پیرو تصاحب یا‌هو توسط وریزون انجام شد، به دست آمد.

باید اقرار کرد که 3 میلیارد حساب کاربری- یعنی به عبارتی حساب کاربری تمام کسانی که تابه‌حال در یاهو ثبت‌نام کرده‌اند- حتی بیشتر از تعداد حساب‌های کاربری فیس بوک، اینستاگرام و توییتر است.

این خبر تعداد مدعیان دعوی حقوقی علیه یا‌هو را که عمدتاً متشکل از سهامداران و صاحبان حساب‌های کاربری یا‌هو است، افزایش می‌دهد. شرکت یاهو که شاید برای بسیاری یادآور اولین تصویر از دنیای مجازی و اینترنت باشد اکنون باید در دادگاه آمریکا پاسخگوی حداقل 41 دعوی حقوقی باشد.

البته طبق اظهارات وکیل تعدادی از کاربران یا‌‌هو، قاضی فدرال برای ادامه روند پرونده خواستار ارائه اطلاعات بیشتر و ادله کافی برای اثبات ادعای شاکیان پرونده شده است.

یاهو آذرماه سال 95 اعلام کرد که اطلاعات بیش از 1 میلیارد حساب کاربری در سال 2013 هک شده است. این سرقت اطلاعاتی به‌اندازه کافی برای نصف کردن قیمت دارایی یا‌هو و فروش آن به نصف قیمت به Verizon کافی بود.

اما اکنون یاهو می‌گوید که با اطلاعات جدیدی که به دست آمده است اطلاعات تمام حساب‌های کاربری یاهو در آن زمان هک شده است و به گزارش متخصصان هک نیز رمزگذاری حساب‌های کاربری این شرکت ساده و پیش‌پاافتاده بوده است. یاهو هنوز در تلاش است فرد پشت پرده این هک گسترده را به کمک قانون شناسایی کند.

در سال 2014 نیز برای بار دیگر یاهو تحت حمله سایبری قرار گرفت و در آن حمله اطلاعات 500 میلیون کاربر به سرقت رفت. تحقیقات درباره هک یاهو هنوز توسط کمیسیون امنیت آمریکا ادامه داد و این شرکت به خاطر قصور در هشدار به‌موقع کاربران خود زیر سؤال است.

وریزون چند وقت پیش یاهو را خرید و به خاطر رسوایی اطلاعاتی آن نیز توانست قیمت آن را به‌شدت کاهش دهد. اما اکنون که مشخص‌شده است که تعداد حساب‌های کاربری هک شده سه برابر تعداد اعلام‌شده بوده است معلوم نیست که اگر وریزون از این موضوع آگاه بود چقدر از قیمت یاهو کم می‌کرد. وریزون هنوز هیچ اظهار نظری درباره اطلاعات جدید به‌دست‌آمده، نکرده است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.