لغو برنامه داکا «تیم کوک» و «ترامپ» را رو‌ در‌ روی هم قرار می‌دهد

تیم کوک دیروز در واکنش به لغو قریب‌الوقوع برنامه تعویق اقدام علیه مهاجران یا «داکا» توسط رییس جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «250 نفر از کارکنان اپل مهاجرانی هستند که در کودکی با والدین خود به‌طور غیرقانونی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند. ما تا آخر در کنار آن‌ها می‌مانیم و آن‌ها را تنها نخواهیم گذاشت.»

تیم کوک در حالی این توییت را منتشر کرد که قرار است ترامپ به‌زودی تصمیم نهایی خود را درباره لغو برنامه داکا اعلام کند.

برخی از گزارش‌ها خبر از این می‌دهد که ترامپ قصد دارد همان‌طور که در دوران انتخابات ریاست جمهوری خود قول داده بود مهاجرانی را که در کودکی به‌طور غیرقانونی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و اسناد هویتی و مهاجرتی ندارند و اکنون با تکیه‌بر برنامه داکا در آمریکا اقامت دارند از کشور اخراج کند. گفته‌ شده که ترامپ تصمیم خود در این رابطه را روز سه‌شنبه (فردا) اعلام خواهد کرد.

طبق برنامه داکا که در سال 2012 هم‌زمان با ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به اجرا درآمد مهاجرانی که در کودکی به‌طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند می‌توانند تا زمان اخذ مجوز اقامت و کار در آمریکا، به تحصیل و کار خود در این کشور ادامه دهند. این برنامه با حمایت از کودکان و جوانانی که توسط والدینشان در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند به آن‌ها فرصت می‌دهد که در آمریکا کار و تحصیل کنند.

اکنون ترامپ قصد دارد این برنامه را لغو کند و این تصمیم وی با مخالفت گسترده مدیران حوزه تجارت و فناوری کشور آمریکا روبرو شده است. دیروز حدود 300 نفر از روسا و مدیران شرکت‌های بزرگ حوزه تجارت و فناوری آمریکا که در میان آن‌ها نام شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک، اپل، مایکروسافت و گوگل هم به چشم می‌خورد نامه‌ای را در اعتراض به این تصمیم امضا کردند و از ترامپ خواستند از لغو برنامه داکا منصرف شود.

مدیران این شرکت‌ها در نامه خود به ترامپ یادآوری کردند که در صورت اخراج این مهاجران که اصطلاحاً به آن‌ها «جویندگان رؤیا» نیز گفته می‌شود، اقتصاد آمریکا ضربه جدی و جبران‌ناپذیری خواهد خورد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.