گفت و گو با تیم کوک از میراث «استیو جابز» تا سیاست «دونالد ترامپ»

تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل معتقد است «قانون اساسی» این شرکت هرگز نباید تغییر کند. باید همان چیزی که از ابتدا بوده باقی بماند. باید همیشه آن را جلوی چشم‌ داشت و در تصمیم‌گیری‌ها آن را به یاد آورد. 

تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل، در مصاحبه‌ای که پنجم ژوئن در شهر سن خوزه با Megan Murphy، از نویسندگان Bloomberg داشته نظرات جالبی در مورد اتفاقات مربوط به شرکت را توضیح داده است. این گفت و گو امروز در مجله بلومبرگ به‌صورت عمومی منتشر شده که نظر تیم کوک پیرامون مسائل مختلف را فاش می‌سازد. متن کامل مصاحبه Bloomberg با مدیر عامل اجرایی Apple را در اپل مگ می خوانید.

 

شما بارها در مورد استیو جابز و احترامی که برای میراث باقی‌مانده از او قائل هستید صحبت کرده‌اید. اما تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که مردم در مورد میراث باقی‌مانده از شما نیز همین فکر را دارند یا خیر؟

تیم کوک به‌هیچ‌وجه. اگر بخواهم کاملاً صادقانه با شما صحبت کنم، من به این موارد فکر نمی‌کند. من بیشتر به انجام کارها فکر می‌کنم. امیدوارم مردم از من به‌عنوان یک انسان نجیب یاد کنند. و اگر چنین شود، من به موفقیتی بزرگ دست‌یافته‌ام.

هویت استیو همیشه پایه و اساسی برای اپل بوده است. این مسئله مهمی است. مهم نیست که بعد من چه کسی مدیرعامل اجرایی می‌شود؛ من می‌خواهم این مسئله برای 50 سال و یا حتی 100 زنده باقی بماند. چراکه این دقیقا هویت آن چیزی است که این کمپانی را تشکیل داده است. منش جابز در توجه به جزئیات، اهمیت به همه جوانب، ساده‌سازی مشکلات، تمرکز بر کاربر و تجربه کاربر، تمرکز بر ساختن بهترین محصول، تمرکز بر اینکه «خوب» به اندازه کافی خوب نیست و محصول باید عالی باشد یا به قول خودش «به‌طور دیوانه کننده‌ای عالی باشد» باید سرلوحه و اولویت فناوری باشد که ما در حال کار بر روی آن هستیم، چراکه این تنها روشی است که می‌توان بر روی آینده، کیفیت کار و تجربه کاربری کنترل کامل داشت. و شما باید انگیزه کافی برای راه رفتن در این مسیر را داشته باشید و زمانی که یک کاری را اشتباه انجام دادید، با خود صادق باشید و هرگز نباید به غرور و موقعیت خودتان وابسته باشید که بگویید: «من یک‌تنه مسیر را تغییر خواهم داد». این کارها، این خط قرمزها، باید برای قرن دیگر به‌عنوان سرلوحه و اساس کار اپل باقی بماند. این مسئله مثل قانون اساسی یک کشور می‌ماند و نباید به‌هیچ‌وجه تغییر پیدا کند و همگی باید از آن تبعیت کنیم.

تیم کوک ادامه داد: در حقیقت این قوانین را استیو جابز در تجربه کاری چندین ساله خود به دست آورده بود. این مسئله به آن معنا نیست که کمپانی در طول سال‌ها دچار تغییر نشده، بلکه برعکس کمپانی دچار تغییر نیز شده و به سمت تولید محصولات حوزه‌های متفاوت رفته است. کمپانی یاد می‌گیرد و خود را تطابق می‌دهد. خیلی از مسائل در کمپانی دچار تغییر شده‌اند حتی در همین شش یا هفت سال گذشته! اما «قانون اساسی» ما هرگز نباید تغییر کند. باید همان چیزی که از ابتدا بوده باقی بماند. من به آن مثل ستاره قطبی نگاه می‌کنم. باید همیشه آن را جلوی چشم‌ داشت و در تصمیم‌گیری‌ها آن را به یاد آورد. در حقیقت این قوانین باعث می‌شود تا ما روند تصمیم‌گیری راحت‌تری داشته باشیم.

گفت و گو با تیم کوک از میراث «استیو جابز» تا سیاست «دونالد ترامپ»

با وجود محصولاتی مثل Amazon Echo در بحث رقابت و تاثیر آن‌ها در زندگی روزمره افراد،  HomePod در زمان معرفی، تنها به‌عنوان یک دستگاه پخش‌کننده موسیقی شناخته شد و این تعجب بسیاری را برانگیخت؛ به نظر شما  HomePod چگونه می‌تواند زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

تیم کوک در حقیقت ما همین حالا نیز با iPhone به خانه‌ها راه پیداکرده‌ایم؛ در حقیقت ما هرکجا که افراد می‌روند حضور داریم. iPhone همیشه در جیب شما است. امروز، که ما در دوران پیش از  HomePod قرار داریم می‌توانیم خانه خود را از طریق Siri در iPhone کنترل کنیم. صبح وقتی از خواب بیدار می‌شویم به‌یک‌باره چراغ‌ها برای ما روشن می‌شود، دمای خانه به‌صورت دلخواه تنظیم می‌شود و بعضی از اتفاقات دیگر رخ می‌دهند. ما همچنین با Apple TV به خانه‌ها راه پیداکرده‌ایم. مسائلی در مورد صنعت موسیقی وجود دارد که ما اعتقادداریم هنوز به بهترین نحو ممکن توسعه داده نشده‌اند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا صدایی باکیفیت را با یک اسپیکر هوشمند ترکیب کنیم.

پس این قرار است یک فرایند جامع برای ادغام تمام دسترسی باشد تا مردم بتوانند کنترل کامل بر روی زندگی خود داشته باشند؟ حتی از طریق Siri و iPad؟

تیم کوک : برای شناخت یک چشم‌انداز، کافی است بدانید که Siri در حال حاضر از 375 میلیون دستگاه، درخواست دریافت می‌کند. حدس من این است که تا به امروز Siri بزرگ‌ترین دستیار هوشمند دنیا است. بعضی از این درخواست‌ها برای کارهای خانه است و بعضی دیگر در حال حرکت انجام می‌شود. و این پلتفرمی است که ما ساخته‌ایم که کاملاً با نقطه‌ای که ما از آن شروع کرده‌ایم تفاوت دارد. ما همچنین با زبان‌های مختلفی در دنیا روبرو هستیم. Siri فقط انگلیسی صحبت نمی‌کند. ما جایگاه خاصی در تمام نقاط دنیا داریم. پس تنها چیزی که در معادله ما مجهول باقی‌مانده ترکیب کیفیت صدا با غریزه است.

آیا فکر می‌کنید مردم برای آن 349 دلار پول می‌پردازند؟

تیم کوک اگر زمان معرفی iPod را یادتان باشد، بسیاری از مردم گفتند: «چرا کسی باید برای یک پخش‌کننده MP3 399 دلار پول بدهد؟» و زمانی که iPhone معرفی شد شوال این بود که «آیا کسی هست که برای آن پول بدهد؟» این دسته از سوال ها همیشه عمر کوتاهی داشتند. اول سوال این بود که «برای iPhone پول بدهیم؟» و بعد همین سوال ها برای iPad به وجود آمد. ما مسیر خوبی را برای فروختن محصولاتی که مردم فکر نمی‌کنند به آن‌ها نیازی دارند را پیداکرده‌ایم.

وقتی من نوجوان بودم، صدا اولین چیزی بود که همه می‌خواستند داشته باشند. در آن زمان همه به صدای استریو علاقه داشتند. همین حالا نیز صدا یکی از موارد مهم برای تمامی افراد در سنین مختلف به‌حساب می آید و این فقط به نوجوانان محدود نمی‌شود. ما بر روی چیزی متمرکز می‌شویم که به مردم حس خوبی ارائه دهد. چیزهایی که آن‌ها را شگفت‌زده کند. چیزی مثل صدای موسیقی در خانه.

گفت و گو با تیم کوک از میراث «استیو جابز» تا سیاست «دونالد ترامپ»

شما صحبت‌های زیادی در مورد وابستگی زیاد آینده شرکت به واقعیت افزوده کرده‌اید. آینده واقعیت افزوده را چگونه می‌بینید؟

تیم کوک : من فکر می‌کنم که واقعیت افزوده بحثی عمیق است. من در مورد آن بسیار هیجان‌زده هستم تا حدی که می‌خواهم فریاد سر دهم. قدم اول در مسیر اصلی آن، تجربه آن در سیستم‌عامل‌ها است. ما آن را در iOS 11 قراردادیم و دست توسعه‌دهندگان را برای آن باز گذاشتیم تا میلیون‌ها نفر در سراسر جهان خلاقیت‌های خودشان را به ما نشان دهند. با وجود اینکه حتی نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه بر سر آینده آن میاید.

چیزهایی وجود دارند که به ما یک دید کلی از واقعیت افزوده را نشان می‌دهند. ما با IKEA همکاری کردیم تا تصاویر سه‌بعدی برای آن‌ها درست کنیم. ما در حال تغییر روش سنتی خرید مردم هستیم و اگر موفق به انجام این کار شویم، مبلمان و دیگر اشیا را شما می‌توانید در خانه خود به‌صورت مجازی بچینید. شما می‌توانید ایده‌های مختلفی را بسازید و به فکر تعمیم آن در زمینه های تجاری دیگر باشید. این کاری است که تا به حال شبیه آن در هیچ جا انجام نشده است.

شما خواهید دید که اگر بنیادهای اولیه واقعیت افزوده به‌صورت تجاری عرضه شوند، اتفاقات متفاوتی در حوزه تجارت اتفاق خواهد افتاد. اما سوال این است که آیا ما می‌توانیم هرکاری که می‌خواهیم را الان انجام دهیم؟ پاسخ منفی است؛ چراکه هنوز این تکنولوژی کامل نشده است. اما این زیبایی ماجرا است. واقعیت مجازی راه و روش‌های خودش را دارد و این راه‌ها بسیار شگفت‌انگیز هستند. الان زمان آن است که کمربندها را ببندیم و حرکت کنیم. وقتی‌که مردم شروع به دیدن این کنند که چه چیزی ممکن خواهد بود، بسیار هیجان‌زده خواهند شد؛ دقیق مثل آنچه ما تاکنون از واقعیت افزوده تجربه کرده‌ایم.

اپل اصولاً بر روی مصرف‌کنندگان تمرکز می‌کند و تلاشی برای فروش محصولات به شرکت‌های دیگر ندارد. در مورد رشد سرمایه‌گذاری تکنولوژی بیشتر برایمان بگویید.

تیم کوک : سرمایه‌گذاری ما در تمام فرصت‌ها است. در یک نقطه از زمان شما باید تصمیم بگیرید که آیا شما مصرف‌کنندگان را می‌خواهید یا سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کند؟ اما حقیقت امروز کمی متفاوت است: سرمایه‌گذاری‌ها کلکسیونی از مصرف‌کنندگان هستند.

درگذشته، تقریباً تمام اپلیکیشن ها برای ویندوز نوشته می‌شد و Mac به‌تدریج تمام موقعیت‌های خود را در بازار از دست داد. اما امروز با یک دنیای جدید سروکار داریم. برای بیشتر شرکت‌ها، iOS سیستم‌عامل اول حوزه موبایل است. iOS پلتفرمی خارق‌العاده است؛ چراکه تسهیل روند برنامه‌نویسی در آن باعث می‌شود تا شما راحت‌تر بتوانید کسب‌وکاری که قصد دارید مستقیماً به مصرف‌کنندگان عرضه کنید را تولید کنید. اما امروز با بسیاری از شرکت‌های تجاری سروکار داریم که در حال نوشتن اپلیکیشن هستند. سوال این است که آنچه آن‌ها برای نوشتن اپلیکیشن استفاده می‌کنند چیست؟ آن‌ها از Mac استفاده می‌کنند چراکه Mac تبدیل به پلتفرم توسعه iOS تبدیل‌شده است.

چیز دیگری که تغییر کرده، دید مدیران این شرکت‌ها است که به دنبال بهترین‌ها می‌گردند. آن‌ها می‌خواهند کارمندانی شاداب و خلاق داشته باشند. زمانی که شما به خوشحالی و خلاقیت مردم اهمیت می‌دهید، آن‌ها نیز بهترین کار خود را به شما عرضه می‌کنند. و اگر شما به آن‌ها حق انتخاب دهید، آن‌ها Mac و iPhone را ترجیح می‌دهند. من فکر می‌کنم این مسئله باعث تحولی بزرگ در تمام کشورها شده و تاثیر آن فقط محدود به آمریکا نشده. این به ما قدرت نفوذ به داخل شرکت‌های بزرگ را می‌دهد و باعث رشد ما خواهد شد.

پس ما به شرکت‌های تجاری به‌عنوان مجموعه‌ای از کارمندان نگاه می‌کنیم. در همان زمان، ما یک سرمایه‌گذاری هوشمند در iOS زمینه امنیت هرچه بیشتر iOS کردیم. ما یک شراکت هوشمندانه با Cisco و IBM کردیم چراکه می‌دانستیم که باید با دیگر شرکت‌ها نیز خوب رفتار کنیم. ما نمی‌گوییم که «ما به‌تنهایی خوب هستیم»، ما کارهای هوشمندانه با برقراری رابطه با دیگر شرکت‌ها انجام می‌دهیم.

اخیرا اپل اعلام کرد که قصد سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در زمینه صنایع پیشرفته را دارد. به نظر شما افزایش سرعت اشتغال زایی چه تاثیری در داخل آمریکا و کشورهای دیگر دارد؟

تیم کوک : من به عنوان مدیرعامل اجرایی، احساس مسئولیت خاصی نسبت به رشد اشتغال زایی در آمریکا می کنم. همچنین من دید متفاوتی نسبت به افراد هم رده خودم در شرکت های دیگر دارم. در عین حال نقش اپل را در این مسئله بیشتر از هر کمپانی دیگری می دانم. به دلیل اینکه ما در سطحی عمیق تر از هم رده های خود قرار داریم؛ برای تولید بیشتر باید به سمتی حرکت کنیم که روح تولید به سمت آن حرکت می کند؛ نه جایی که روح تولید در آن ایستاده است. پس سوال اصلی این است که ما به کدام سمت در حال حرکت هستیم؟ روند تولید ما کاملا پیشرفته است. و این دقیقا مانند حرکتی است که صنایع رباتیک در پیدا کردن روش های صنعتی اسمبل کردن به کار می برند. اما تولید پیشرفته برای ما، نیاز به شغل های زیادی دارد. مثال مهم قابل استناد در این زمینه، کورنینگ است. ما با این شرکت در زمینه های مختلفی کار می کنیم که نوآوری های آمریکایی ها را برای پذیرش شغل های متعدد به کار می گیرد.

بسیاری از مسائل به همین صورت است. ما می توانیم از سطح تخصص خودمان برای حرکت به سمتی که روح تولید درحال حرکت است استفاده کنیم و صراحتا ما تا جایی که امکانش باشد پولمان را داخل ایالات متحده خرج می کنیم. اپل بسیاری از اجزا را داخل کشور تولید می کند. این مسئله توسط بسیاری از مردم نادیده گرفته می شود چرا که فقط به اسمبل پایانی محصولات نگاه می کنند. آمریکا دارای افراد تحصیل کرده بسیاری برای جذب در این شغل ها است.

تیم کوک اضافه کرد که اپل 2 میلیون شغل داخل آمریکا درست کرده که یک میلیون و نیم این شغل ها، شامل توسعه اپلیکیشن ها می شود و در سراسر آمریکا پخش شده اند. شما می توانید آمار دقیق شرکت ما را مشاهده کنید. ما در ابتدا شروع به فکر در مورد این مسئله کردیم که چه کاری از دستمان بر می آید. سپس شروع به ساخت یک زبان برنامه نویسی کردیم که یادگیری آن آسان بود. و آن دقیقا همان Swift است.

کار دومی که ما انجام دادیم، این بود که به خودمان گفتیم که می توانیم به جای جست و جو برای افراد تحصیل کرده، دوره های تحصیلی خودمان را گسترش دهیم. ما این دوره ها را برای مدارس ابتدایی گسترش دادیم چرا که کدنویسی مانند زبان مادری باید از کودکی آموزش داده شود. به همین دلیل ما  Swift Playgrounds را توسعه دادیم.

سپس به خودمان گفتیم که  بسیاری از جوانان به سمت Swift Playgrounds نمی روند چرا که آنها در دبیرستان و دانشگاه مشغول تحصیل هستند. ما برای آنها چه کاری می توانستیم انجام دهیم؟ پس ما با گروه های سنی مختلف روبرو بودیم. دانشگاه های مثل استنفورد نیاز به کمک ما ندارند. آنها یک قدم از همه جلوتر هستند. اما دانشگاه های محلی و کوچکتر نیاز به کمک ما دارند. دانشگاه های محلی تاریخچه خوبی برای ارائه توسعه دهندگان خوب ندارند و مثل علف از همه جا سر در آورده اند. اگر بخواهیم صادق باشیم کار ما بزرگ ترین سیستم اشتغالزایی در تمام آمریکا خواهد بود.

به همین دلیل ما دوره های Swift را با هدف ارائه به دانشگاه های محلی در سراسر آمریکا آماده کردیم. ما این دوره ها را در محیط هایی که شانس بیشتر برای اشتغالزایی داشتند ارائه دادیم تا فیدبک های لازم را برای گسترش بیشتر آن را به دست بیاوریم. ما این دوره ها را به صورت رایگان در Houston ارائه دادیم. ما با دانشگاه محلی آلاباما همکاری کردیم. ما با سیستم عظیم آموزشی در اوهایو و حتی کالیفورنیا نیز همکاری کردیم و آنها را محدود نکردیم. پیشنهاد این دوره ها از پاییز شروع خواهند شد. این کار ما حرکتی عظیم برای ایجاد شغل در مناطق آماری مختلف خواهد بود. ما همچنین بزرگ ترین تعداد دانشجویان برنامه نویس را در دست داریم. همکاری با این افراد آرامش بخش است. آنها ایده هایی فوق العاده دارند و تشنه یادگیری هستند. بدون هیچ روش بدبینانه ای، ما می توانیم این کار را انجام دهیم. می توانیم به کسانی که از دنیای تکنولوژی دور مانده اند، فرصت جدید دهیم.

شما در مورد برنامه مالیاتی جدید برای بازپرداخت میلیارد ها دلار صحبت کرده اید. این مسئله باعث می شود تا بسیاری از شرکت ها به سمت فعالیت خارج از آمریکا روی بیاورند، نظر شما در این مورد چیست؟

تیم کوک : من این پیشنهاد را مطرح کردم. نگاه من محدود مصلحت اپل نمی شود. من این مسئله را برای صلاح آمریکا مطرح کردم. این طرز نگاه از اعداد و آمار منطقی پیروی می کند. به نظر من این یکی از لازمه های اصلی اوضاع امروز است و نه چیزی که مردم به عنوان یک عقب نشینی به آن نگاه کنند. پرداخت مالیات به گردن ما افتاده است و ما می توانیم تصمیم بگیریم که آن را چگونه پرداخت کنیم. اما مسئله مهم این است که پرداخت آن وظیفه ما است. این دقیقا روند همیشگی کار من بوده است.

در کارهای آینده، من قصد دارم تا این فرایند را با یک روش ساده تر انجام دهم. من می خواهم از این پس برنامه مالیاتی را با کسر صفر درصد پیش ببرم. من نمی خواهم کوچک ترین نقصی در آن وارد شود. وقتی که شما دروازه ها را برای چیزی که مردم خواستار آن هستند باز می کنید، دیگر بستن آن درها معنایی ندارد. این دروازه ها تا ابد باز خواهند ماند. من در این مورد بسیار سخت گیر هستم و همیشه می گویم که نرخ کار های ما نمی تواند کاهش پیدا کند. نمی دانم که پیامد این کار چه خواهد بود. ممکن است که 15 درصد افزایش مالیات داشته باشیم، یا شاید 20 درصد و شاید هم هیچ!

تیم کوک گفت: هنوز پرداخت مالیات بر درآمد بین المللی به عهده من است. من یکی از اعضای مهم موضوع مالیات درآمد خارج از کشور هستم. مسئله اصلی وجود مالیات بر درآمد خارج از کشور نیست. مسئله این است که قانون مالیاتی موجود دیوانه وار به کار خودش ادامه می دهد. هیچ کس حاضر نیست 40 درصد درآمد خارجی اش را صرف پرداخت مالیات کند. منظور من، همان 35 درصد مالیات دولت فدرال به همراه مالیات ایالتی است. مشکل اصلی اینجا است.

من اعتقاد دارم که قانون مالیات بر درآمد یک مسئله کاملا هوشمندانه است. البته اگر مالیات قانونمند باشد! چرا که در غیر این صورت کسب و کار های کوچک ضربه های بزرگی را متحمل می شوند. آنها شانس فروش محصولاتشان در سراسر دنیا را دارند و این چیزی است که افراد را برای زندگی در این کشور مشتاق نگه می دارد. من به مالیات بر درآمد بین المللی اعتقاد شدیدی دارم.

بسیاری از افراد از اپل انتقاد می کنند که دیگر مانند سابق نوآور نیست. پاسخ شما به این افراد چیست؟

تیم کوک : ما بر روی کار های طولانی مدت سرمایه گذاری می کنیم. ما نمی خواهیم عجله را سرلوحه کارمان قرار دهیم. سیستم کاری ما این طور نیست. ما به دنبال این هستیم که بهترین محصول را به مردم ارائه دهیم تا زندگی آنها را بهبود بخشد. وقتی شما به عقب برگردید، خواهید دید که iPod اولین دستگاه پخش MP3 دنیا نبود. iPhone  هم اولین تلفن هوشمند دنیا نبود. iPad هم اولین تبلت دنیا نبود.

اگر به چیزهای پر زرق برقی که هر روز به دنیا معرفی می شوند نگاه کنید؛ دیگر دید وسیع را نخواهید داشت. اگر بخواهم به چیز های بزرگ نگاه کنم، واقعیت افزوده را پیش روی خودم می بینم. ما اولین کسی نیستیم که در مورد این فناوری سخنی به میان می آورد. همچنین واقعیت افزوده ماموریت شماره یک ما به حساب نمی آید. ما به دنبال ارائه یک چیز متفات هستیم تا آن را به حقیقت برسانیم و تعداد بسیاری توسعه دهنده را در کنار هم جمع کرده ایم تا این کار را برای ما انجام دهند. ما شروع خیلی خوبی داشتیم. دقیقا همین کار را برای اسپیکرهای هوشمند کردیم. سالها برروی آن کار کرده ایم. ما هیچ ضرورتی برای انجام کاری که دیگران انجام داده اند نداریم. بحث کامپیوترهای مطرح نیست، برعکس بحث نقاط دید مطرح است.

تیم کوک ادعا کرد: ما کارهایمان را تا جایی که از دستمان بر می آید برای کمک به همه افراد انجام می دهیم. ما قابلیت SOS را در Apple Watch موجود کردیم تا در مواقع اضطرار افراد سریع تر از همیشه با خدمات شهری نظیر پلیس و اورژانس تماس بگیرند و این را برای شماره ضروری مناطق دیگر، نظیر هنگ کنگ نیز ارائه دادیم. چند وقت پیش ایمیلی را دریافت کردم مبنی بر اینکه فردی در یک تصادف اتومبیل با تماس با اورژانس از طریق Apple Watch توانسته جان خود را نجات دهد. شما در مورد این مسائل چیز هایی می شنوید، اما من تفاوت را می بینم.

تجربه کار با دونالد ترامپ برای شما چگونه بوده است؟

تیم کوک : من به عنوان یک آمریکایی و یک مدیر عامل اجرایی احساس مسئولیت زیادی می کنم تا سطح آن چه ما تجربه می کنیم بیشتر از همیشه بالا رود. من تلاش زیادی برای روند مهاجرت می کنم. بدون شک من و ترامپ دید کاملا متفاوتی در زمینه های مختلف داریم. من دیدگاه سخت گیرانه ای در زمینه محافظت از محیط زیست دارم. ما در این مسئله نیز اختلاف دیدگاه داریم. بسیاری مسائل هستند که من و ترامپ هیچ وجه به تفاهم نمی رسیم.

ما به شکل نگران کننده ای با هم اختلاف نظر داریم. امیدوارم که در بعضی مسائل به تفاهم برسیم و باید برای رسیدن آن زمان صرف کنیم. بیرون آمدن از توافق محیط زیستی پاریس بسیار ناامید کننده بود. من احساس مسئولیت بسیاری در مورد تمامی عواقب ناشی از این حرکت می کنم؛ حتی اگر هیچ کدام از عواقب منفی اتفاق نیافتند. به نظر من این یک تصمیم کاملا اشتباه بود. اگر من راهی برای برگشت به این توافق داشتم، حتما آمریکا را به آن باز می گرداندم.

تیم کوک در ادامه افزود من از آن دسته کسانی نیستم که در پایان مذاکره بگویم اگر چیزی که من می خواهم را اجرا نکنید، شورا را ترک می کنم. من از این تصمیم ها حمایت نمی کنم. اما من عمیقا به آمریکا اهمیت می دهم. من می خواهم آمریکا کار درست را انجام دهد. آمریکا از سیاست های کثیف آلوده به خون بسیار مهم تر است.

اجازه بدهید یک مثال در این مورد بزنم؛ برنامه بیمه ای سربازان بازنشسته در تلاش برای ارائه خدمات پزشکی به آنها بود. ما در بعضی از مسائلی که آنها در حال کار بر روی آن بودند، تخصص زیادی داریم. پس ما تصمیم گرفتیم تا با آنها همکاری کنیم. من هیچ اهمیتی به سیاست نمی دهم. من می خواهم به سربازان بازنشسته کمک کنم. پدر من یک سرباز بازنشته است، برادرم در ارتش خدمت کرده است ما بسیاری از افرادی که سابقه خدمت در ارتش را دارند را در کنار خود در اپل داریم. این افراد شایسته داشتن بیمه خدمات درمانی هستند. پس ما به دنبال کمک به آنها شتافتیم.

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.