IMGA بازی‌های ایرانی را به لیست جشنواره‌اش بازگرداند

هفته پیش سایت جشنواره بین المللی بازی موبایل، بازی‌های ایرانی را از لیست نامزدهای بهترین بازی‌های ساخت خاورمیانه و آفریقای شمالی برای دومین مراسم سالانه خودش پاک کرده بود. در روز اولی که نام این بازی‌های نامزد شده در این مراسم وجود داشت، نام 52 بازی دیده می‌شد که چند روز بعد تعداد آن به 36 بازی کاهش یافت. ظاهرا همه بازی‌های پاک شده ایرانی بوده‌اند.

ران دهقان ران

بر اساس گفته‌های مدیرعامل این جشنواره، آقای مارتین نویانز این اتفاق به دلیل اصلاحیه‌ای در توافق بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی افتاده است که باعث حذف بازی‌های ایرانی شده بود. او اضافه کرده که بعد از این اصلاحیه پنل داوری این جشنواره و مشاوران این شرکت تصمیم به حذف بازی‌های ایرانی گرفته‌اند.

بعد از این و انجام برخی گفتگوهای بین‌المللی، جشنواره IMGA تصمیم به بازگرداندن بازی‌های ایرانی کرده است. نایونز گفته که این کار باعث عواقبی برای این شرکت و همکارانش می‌شد. عواملی که از آنها با عناوین اقتصادی و مسئولیت پذیری منطقی که مربوط به مسائل تبلیغاتی می‌شود، نام برده شده است. او اضافه کرده که این مشکل برطرف شده و تاکید کرده که در حال صدور ویزا برای توسعه دهندگان بوده تا بتوانند در اواخر سال میلادی در این جشنواره شرکت کنند.

16 بازی این لیست از ایران شرکت کرده‌اند و بیشترین شرکت کننده مربوط به کشور ایران است. پذیرش بازی‌های این جشنواره در ماه می میلادی آغاز شد و ایران جزو کشورهای داخل لیست آورده شده بود.  در گزارشی که با چند استودیوی ساخت بازی انجام شده ، آنها از اینکه این شرکت بازی آنها را حذف کرده متعجب شده بودند و گفتند که هیچ هشداری به ما داده نشده بود.

مهدی جباری مدیر امور بین‌الملل استودیوی Dream Rain در صحبتی قبل از بازگرداندن بازی‌ها گفته بود که این حرکتی غیرحرفه‌ای بوده و قابل پذیرش نیست.

دریمینگ رین

دریمینگ رین

بازی Save Castle و ساخت دریم رین یکی از بازی‌های حذف شده در این لیست بوده است که در آن شما نقش یک کماندار در  مقام محافظت از یک دژ را دارید.

احمد محمد نژاد مسئول توسعه تجاری در Anashid Games در صحبت‌هایش گفته است که کار جشنواره در حذف ما بسیار شوکه کننده بود چون در اصل کار آنها بسیار حمایتی بوده است. او اضافه کرده که ثبت بازی برای جشنواره بسیار راحت بود و با وجود مشکلات فنی آنها به ما کمک کردند تا بازی خود را ارسال کنیم.

محمد نژاد از اینکه این کار با اهداف سیاسی اعمال شده بوده ابراز نگرانی کرده است و امیدوار است که در واقعیت اینطور نبوده باشد. او تنها کسی نیست که این نظر را دارد، محمدرضا حسن‌زاده مدیرعامل Ordibehesht Studio و ارسال کننده بازی 4Wheelers هم همین نظر را داشته و گفته که نظرات سیاسی باعث تداخل خواهد شد.

او اضافه کرده که در این شرایط کار کردن برای ما خیلی سخت شده است. و این برای دومین بار بعد از پاک شدن برنامه ما از اپ استور اپل اتفاق افتاده است. حسن زاده و دیگر توسعه دهندگان قبلتر توسط یک ایمیل از طرف جشنواره از حذف شدن بازی‌هایشان با خبر شدند.

سال قبل در اولین جشنواره بازی‌های ساخت خاورمیانه و آفریقای شمالی بازهم بدلیل برخی از اصلاحیه‌ها هیچ  بازی‌های ایرانی در آن وجود نداشت. نایونز مدیرعامل این جشنواره از دلیل  حذف شدن بازی ها اظهار بی خبری کرده اما تحریم‌های کشور‌های غربی به خصوص آمریکا را در آن بدون دخالت نمی‌دانسته است.

در آخر او ابراز امیدواری کرده که با بازگشت بازی‌های حذف شده بتواند رقابتی جالب را در این جشنواره رقم بزند.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.