اپل واچ افزایش فشارخون و توقف تنفس در خواب را تشخیص می‌دهد

محققان دانشگاه کالیفرنیای سان فرانسیسکو با همکاری توسعه‌دهندگان اپلیکیشن کاردیوگرام در تحقیقی ثابت کردند اپل واچ می‌تواند توقف تنفس در خواب و فشارخون بالا را با میزان دقت خیلی بالایی تشخیص دهد.

تشخیص این موارد با این میزان دقت می‌تواند اپل واچ را به وسیله‌ای به‌شدت قابل‌اعتماد برای تشخیص بیماری‌ها تبدیل کند. درگذشته نیز UCSF و Cardiogram در تحقیقی  با همکاری هم ثابت کردند اپل واچ می‌تواند ضربان نامنظم قلب را با 97 درصد صحت نشان دهد. این مطالعه جدید ثابت می‌کند علاوه بر ضربان نامنظم قلب، اپل واچ می‌تواند آپنه ی خواب را نیز با 90 درصد دقت و فشارخون بالا را با 82 درصد دقت نشان دهد.

اپل واچ

به گزارش انجمن آپنه خواب در آمریکا، آپنه خواب یا  همان توقف تنفس در خواب به‌طور میانگین برای 22 میلیون فرد بالغ در آمریکا اتفاق می‌افتد. در این میان در 80 درصد موارد کسی این اختلال تنفسی را متوجه نمی‌شود. در این اختلال تنفسی فرد در خواب دچار ایست تنفس برای لحظاتی می‌شود که در حالت حاد ممکن است به مرگ نیز منجر شود.

از طرف دیگر مرکز پیشگیری از بیماری‌ها گزارش می‌دهد 75 میلیون آمریکایی دچار فشارخون بالا هستند و این موضوع می‌تواند آن‌ها را در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و ایست قلبی قرار دهد. عارضه ایست قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ در آمریکا است.

حال تصور کنید شما بتوانید درحالی‌که در منزل شخصی خود نشسته‌اید سلامت خود را کنترل کنید و ببینید آیا به  جنین اختلالاتی مبتلا هستید یا خیر. مسلماً دسترسی به این فناوری می‌تواند دنیای پزشکی و سطح سلامت افراد را متحول کند. علاوه بر این تشخیص بیماری‌هایی مانند آپنه با توجه به اینکه باید فرد در هنگام خواب چک شود، کمی سخت است.

اپل واچ

در این تحقیق که به پشتیبانی دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، 6115 نفر از طریق اپلیکیشن کاردیوگرام در این تحقیق شرکت کردند تا با استفاده از اپل واچ مشخص شود آیا آن‌ها نیز دچار یکی از این اختلالات هستند یا خیر. در این بررسی محققان با استفاده از الگوریتمی به نام DeepHeart توانستند تشخیص دهند که 1016 نفر از شرکت‌کنندگان دچار آپنه و 2230 نفر دچار فشارخون بالا هستند.

محققان معتقدند با استفاده از ابزارهایی مانند اپل واچ آن‌ها می‌توانند به‌طور مستمر سلامت افراد را کنترل کنند و مانع شیوع بیماری‌ها در جامعه شوند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.