اپل در تاریخ؛ استعفای استیو جابز به دلیل بیماری

در آگوست سال 2011 استیو جابز پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری سرطان، از سمت مدیر عامل اجرایی اپل استعفا داد و جای خود را به تیم کوک داد. پس‌ از این اتفاق تیم کوک به‌عنوان هفتمین مدیر عامل اجرایی، سکان هدایت اپل را در دست گرفت.

جابز در متن استعفای خود نوشت: «همیشه گفته‌ام اگر روزی فرا برسد که من نتوانم به وظایفم و آنچه از من به‌عنوان مدیر عامل اپل انتظار می‌رود عمل کنم، اولین کاری که خواهم کرد، اعلام بی چون و چرای آن خواهد بود؛ و متأسفانه آن روز فرا رسیده است.»

در آگوست 2011 سرطان لوزالمعده جابز وخیم شد و او متوجه شد که شانسش برای بازگشت به اپل و به دست گرفتن دوباره سمت مدیر عاملی بسیار کم است. او در مورد تصمیمش برای استعفا با افراد نزدیک از جمله همسرش، تیم کوک و جانی ایو مشورت کرد.

نهایتاً او تصمیم گرفت به‌صورت حضوری و در جمع مدیران و کارکنان اپل ظاهر شود و شخصاً خبر برکناری خودش را اعلام کند. جابز در آن زمان پیشنهاد ورود به جمع مدیران و کارکنان با صندلی چرخ‌دار و همچنین صحبت از راه دور و از طریق ویدئو کنفرانس را رد کرد و با دشواری تمام شخصاً وارد سالن شد و از برکناری‌اش صحبت کرد.

او در این نشست روی انتخاب تیم کوک به‌عنوان مدیر عامل اجرایی بعدی اپل تأکید داشت. جابز همچنین سمت بعدی خود را به‌عنوان عضو ناظر هیئت رئیسه اعلام کرد. جالب اینجاست که این اتفاق، مساله‌ای غیر قابل‌ پیش‌بینی نبود. مدت زیادی بود که جابز به‌صورت تدریجی وظایف خود در اپل را کاهش می‌داد و اغلب افرادی نظیر تیم کوک را برای انجام کارهای مدیریتی مامور می‌کرد.

در این مدت جابز بیشتر به مسائل مربوط به نوآوری‌های آینده اپل، پروژه‌های تحقیقاتی آینده شرکت و سیستم بازاریابی شرکت کار می‌کرد و در عین‌ حال زمان بیشتری برای فرایند درمانی‌اش صرف می‌کرد.

تیم کوک در مورد آخرین سال مدیریت استیو جابز در مصاحبه با واشنگتن پست گفت: «در اولین نگاه به جا‌بز به‌ عنوان مدیر عامل اجرایی، در حقیقت فکر می‌کردم که او می‌تواند برای مدت‌ زمان زیادی در این سمت باقی بماند. چراکه او قرار بود عضو هیئت‌ رئیسه شرکت شود و  اینکه مدت‌ زمان درمانش بسیار کم بود. چند هفته‌ای همین تفکر را داشتم که او درگذشت. شاید گفتن این مساله عجیب باشد ولی من ایمان‌ دارم که او قدرتی ماورایی داشت، چراکه همیشه بدون توقف کار می‌کرد.»

مدیریت بی‌نظیر استیو جا‌بز باعث شد تا شرکت اپل به یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین کمپانی‌های دنیا تبدیل شود. جا‌بز زمانی که در دهه 1990 دوباره به‌ عنوان مدیر عامل اپل انتخاب شد، تغییراتی در شرکت اعمال کرد که اپل را از خطر ورشکستگی نجات داد. جا‌بز یکی از افراد خبره و مشهور در برگزاری کنفرانس‌ها، سخن‌رانی‌ها و معرفی محصولات بود. معرفی iPhone 4s به همراه Siri آخرین تلاش او در همین راستا بود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.