پیش‌بینی استیو جابز در مورد فلش به حقیقت پیوست

شرکت Adobe خودش را برای مرگ یکی از مهم‌ترین پلاگین‌های دنیای اینترنت آماده می‌کند. این شرکت به‌طور رسمی اعلام کرده که فلش تا سال 2020 خواهد مرد.

9 سال از زمان انتشار نامه سرگشاده استیو جابز در مورد مشکلات بسیار زیاد فلش می‌گذرد. او در این نامه استدلال خود برای عدم پشتیبانی از Flash در آیفون و آیپد را اعلام کرد و نهایتاً ادعا کرد که تا چند سال دیگر فلش خواهد مرد و اینترنت باید به طور کل به سمت استفاده از بسترهای ایمن‌تری نظیر HTML5 هدایت شود.

اما حالا با تصمیم اخیر شرکت توسعه دهنده این پلاگین پر استفاده، پیش‌بینی جابز به حقیقت پیوسته است.

شرکت Adobe روز گذشته به‌طور رسمی اعلام کرد که استانداردهایی نظیر HTML5 ،  WebGL و WebAssembly در سال‌های اخیر رشد زیادی از لحاظ سازگاری و کارایی نسبت به فلش داشته‌اند.

بر همین اساس Adobe تصمیم گرفته تا با همکاری شرکت‌های بزرگ نظیر اپل، فیس‌بوک، گوگل، مایکروسافت و موزیلا، به عمر Flash پایان دهد. Adobe تصمیم دارد تا سه سال دیگر این پلاگین را از دنیای وب محو کند.

این در حالی است که بسیاری از کمپانی‌های فعال در حوزه تکنولوژی، چندین سال است که از مشکلات امنیتی Flash شکایت دارند.

حتی والت موسبرگ در سال 2011 به مدیرعامل اجرایی Adobe اعلام کرد که استفاده از Flash در اندروید کار بسیار اشتباهی است.

اپل نیز به خبر تصمیم Adobe برای پایان دادن به عمر Flash واکنش نشان داده و بیانیه‌ای به این شرح منتشر کرده است: «کاربران اپل مدت‌هاست که تجربه استفاده از وب بدون فلش را دارند.

در آیفون، آیپد و آیپاد تاچ هرگز Flash پشتیبانی نشده. برای مک نیز حذف فلش از سال 2010 شروع شد و دیگر به‌صورت پیش‌فرض در کامپیوترهای مک نصب نشد و حالا حتی اگر کاربران فلش را نصب کنند، این پلاگین به‌صورت پیش‌فرض خاموش خواهد بود و سافاری برای اجرای فلش در هر وب‌سایت، نیاز به تایید صریح کاربر دارد.»

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.