سهام Spotify با ۶۰ میلیون عضو به فروش می‌رسد

Spotify از ماه‌ها پیش اعلام کرد که قصد دارد سهام شرکت خود را بفروشد. اسپاتیفای در حالی پا به بازار سهامی عام می‌گذارد که تعداد اعضای پولی این برنامه پخش موسیقی در حال حاضر و قبل از ورود به بازار سهامی عام 60 میلیون نفر است. حالا اگر به این تعداد، افرادی که عضو برنامه‌های پولی اسپاتیفای نیستند و از برنامه‌های رایگان اپلیکیشن اسپاتیفای استفاده می‌کنند هم اضافه کنیم‌، اسپاتیفای در کل دنیا در مجموع 140 میلیون مشتری دارد.

از آن طرف Apple Music که کار خود را از تیر یا خرداد سال 2015 شروع کرد در مقایسه با اسپاتیفای فقط 27 میلیون عضو پولی دارد. اپل سعی می‌کند با پخش آلبوم‌های انحصاری و کنسرت و برنامه‌های تلویزیونی تعداد اعضای خود را بیشتر کند و مانند اسپاتیفای بعضی از برنامه‌های خود را به طور رایگان در اختیار مخاطبان قرار نمی‌دهد.

Apple Music  فقط در سه ماه اول به اعضای خود امکان استفاده رایگان از سرویس پخش موسیقی را می‌دهد و بعد از آن اعضا باید ماهانه 9.99 دلار حق عضویت بپردازند.

مبلغ حق عضویت Spotify نیز ماهانه 9.99 دلار است. درآمد اسپاتیفای در سال 2016، پنجاه درصد افزایش پیدا کرد و به 3.3 میلیارد دلار رسید.

Spotify قرار است در آینده نزدیک وارد بازار سهامی عام شود. معمولاً زمانی که یک شرکت خصوصی تصمیم می‌گیرد به یک شرکت سهامی عام تبدیل شود (شرکت که سرمایه آن از طریق فروش سهام به غیر موسسان یعنی مردم تامین می‌شود)، سهام خود را برای اولین بار به اصطلاح در بورس عرضه می کند که به این عملکرد IPO گفته می‌شود. اما اسپاتیفای برای تبدیل شدن به یک شرکت عمومی، روش متفاوتی را انتخاب کرده است. این برنامه پخش موسیقی، تصمیم دارد به صورت مستقیم سهام خود را عرضه کند که به این روش «Direct Public Listing» می‌گویند.

اما Direct Listing چیست؟ کتلین اسمیث، مدیر بانک روسی Renaissance Capital در این باره می‌گوید: «این روش درست مانند باز کردن یک مغازه و انتظار برای ورود مشتریان است. این روش، تشریفات روش IPO را ندارد و در حقیقت مانند تقابل یک رویکرد غیر رسمی در مقابل رویکرد اداری است. قیمت سهام در این حالت بر اساس عرضه و تقاضا ارائه می‌شود و سود کمتری برای شرکت در پی دارد.»

شرکت‌های خصوصی معمولاً به ندرت از این شیوه استفاده می‌کنند و با وجود اینکه این شیوه، دردسرهای کمتری دارد، می‌تواند بسیار ریسکی و پرخطر و البته حاشیه ساز باشد.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.