همکاری دوباره سامسونگ با اپل برای تولید چیپ های سری A آیفون

سامسونگ تولید چیپ های سری A برای آیفون را سال آینده شروع می‌کند.

سال گذشته خبرهایی مبنی بر کنار گذاشتن سامسونگ به‌عنوان تأمین‌کننده چیپ پردازنده‌های آیفون توسط اپل منتشر شد. اپل معمولاً وظیفه تأمین چیپ سری A در آیفون را بین غول کره‌ای و کمپانی تایوانی TSMC تقسیم می‌کرد. این در حالی بود که گزارش‌های منتشرشده در سال گذشته ادعا می‌کردند که TSMC وظیفه تأمین کل چیپهای مورد نیاز آیفون 7 را در دست گرفته است. TSMC تابه‌حال یک قرارداد ویژه نیز برای تأمین چیپ های موردنیاز تلفن هوشمند بعدی اپل، یعنی iPhone 8  به امضا رسانده است.

این در حالی است که گزارش‌های اخیر حاکی از پیروزی سامسونگ برای عقد قرار داد تأمین قطعات آیفون در سال 2018 هستند. در صورت صحیح بودن این گزارش، دو دلیل اصلی برای موفقیت سامسونگ می‌توان حدس زد:

چندی پیش روزنامه The Korea Herald در گزارش خود اشاره کرد که سامسونگ به‌تازگی بر روی تولید چیپ های 7 نانومتری سرمایه‌گذاری کرده که تماماً برای استفاده بخش پردازنده آیفون ساخته‌ شده است. این در حالی است که پیش از این گزارش‌های تائید نشده‌ای خبر از تصمیم سامسونگ برای این سرمایه‌گذاری در ماه مارچ می‌دادند.

علت دوم موفقیت سامسونگ برای عقد قرارداد تأمین چیپ های سری A در iPhone 8، قرارداد قبلی سامسونگ و اپل برای تأمین پنل های OLED مطرح‌ شده است. تحلیل‌های اخیر ادعا می‌کنند که سامسونگ با تأمین پنل های OLED در iPhone 8 توانسته رابطه خدشه‌دار شده خود با اپل را ترمیم کند. همین مسئله باعث شده تا کره‌ای‌ها بتوانند برای بار دیگر اعتماد اپل را برای ساخت چیپ های 7 نانومتری به دست آورند.

تا پیش‌ از این TSMC با پیروزی رقابت در برابر سامسونگ توانسته بود خط تولید پردازنده‌های 7 نانومتری را بیشتر از همیشه گسترش دهد. همین مسئله باعث شد تا شرکت تایوانی برای به امضا رساندن قرارداد تأمین چیپ در سال 2018 از سامسونگ پیشی بگیرد. همچنین تا پیش‌ از این گزارش‌هایی در مورد ضعف پردازنده‌های تولید شده توسط سامسونگ در آیفون 6 به نسبت پردازنده‌های TSMC منتشر شده بود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.