مراقب آیفون‌های Refurbished در بازار باشید

خرید لوازم الکترونیکی از آن دسته کارهایی است که باید در انجام آن مراقب باشید و تمام حواستان را جمع کنید. آیفون و محصولات اپل هم به خاطر محبوبیت و فروش بالا بیشتر از باقی برندها مورد توجه سودجویان بازار تکنولوژی قرار می‌گیرند.

یکی از مواردی که اخیراً به‌دفعات در بازار تکنولوژی و گوشی هوشمند دیده شده فروش محصولات Refurbished یا مرجوعی اپل است که عمدتاً در مورد آیفون و آیپد رخ می‌دهد. در ادامه تفاوت آیفون اصلی و Refurbished و همچنین توصیه‌های لازم برای خرید مطمئن محصولات اپل را برای شما خواهیم گفت. با اپل مگ همراه باشد.

 

آیفون Refurbished یا بازسازی شده چیست؟

refurbished (ریفربیشد) یا بازسازی واژه‌ای‌ است که به اشتباه در بازار ایران با عنوان گوشی‌های «رفرش» جا افتاده است. در موارد بسیاری پیش آمده آیفون‌های آماده شده در خط تولید شرکت سازنده، با مشکل سخت‌افزاری جزئی همراه هستند که اپل این گوشی‌ها را در چهار درجه کیفی C ، B ، A و D و با برچسب  RFB که مخفف عبارت Refurbished است با قیمتی پایین تر به بازار عرضه می‌کند.

اخیراً در بازار گوشی‌های هوشمند در ایران افراد سودجو با پاک کردن علامت RFB یا همان Refurbished آیفون‌های مرجوعی را با همان قیمت آیفون اصلی می‌فروشند. در حالی که اپل این گوشی‌های مرجوع شده را با قیمت بسیار کمتری به بازار ارائه می‌کند و البته علامت RFB را هم جهت تشخیص خریدار روی جعبه حک می‌کند.

اما برخی فروشندگان در ایران که در میان آن‌ها نام یکی از شرکت‌های معروف گارانتی کننده محصولات اپل هم به چشم می‌خورد، کلمه RFB را از روی جعبه آیفون پاک می‌کنند و آن را به قیمت محصولات دسته اول به بازار عرضه می‌کنند. جالب اینکه این گروه برای پاک کردن کلمه RFB از روی بسته آیفون از لیزر استفاده می‌کنند که برای مشتریان قابل تشخیص نباشد.

 

راه تشخیص آیفون Refurbished از آیفون اصلی چیست؟

راه تشخیص آیفون Refurbished از آیفون اصلی راحت و امکان پذیر است و تنها به کمی دقت و تمرکز نیاز دارد. روی جعبه آیفون برچسبی قرار گرفته که اطلاعات ضروری مورد نیاز مشتریان؛ از جمله شماره سریال دستگاه، محل ساخت و مدل آیفون روی آن قرار گرفته است.

سمت چپ محلی که مدل آیفون نوشته شده شماره سریال آیفون آمده، اما در صورتی که آیفون Refurbished باشد بین این دو شماره، همان طور که در شکل زیر می‌بینید کلمه RFB حک شده است.

 

در صورتی که این کلمه  با لیزر پاک‌ شده باشد شما مثل تصیر زیر قبل از کلمه آیفون فضای خالی می‌بینید. اگر آیفون اصل و دست اول باشد فضای خالی بین این دو شماره وجود نخواهد داشت.

 

در نهایت شما با این روش قادر خواهید بود تفاوت آیفون اصل و RFB  را تشخیص دهید، هرچند این تنها روش برای خرید مطمئن آیفون نیست و توصیه ما به شما این است که لوازم الکترونیکی خود به ویژه گوشی هوشمند را همیشه از مراکز معتبر و مطمئن مثل فروشگاه اپل تهیه کنید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.