نگاه خوش‌بینانه توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی به آینده مک

در دنیای امروز کامپیوترهای مک به‌عنوان محصولاتی رده‌بالا برای اجرای روان وظایف سنگین، نظیر ساخت موسیقی و ویرایش تصاویر شهرت دارند. اما با این‌ وجود این محصولات در یکی از مهم‌ترین حوزه‌های کاربری، یعنی همان بازی مورد توجه قرار نگرفته‌اند. در سال 2007 یکی از مجله‌های خبری طی مقاله‌ای تحلیلی ادعا کرد که دنیای بازی‌های مک مرده است؛ چراکه توسعه‌دهندگان بازی علاقه‌ای برای توسعه بازی‌های خود برای macOS ندارند.

در ادامه این مقاله آمده بود که: «رابط برنامه‌نویسی گرافیکی OpenGL شرکت اپل، قادر به رقابت با Direct3D در ویندوز نیست. اپل حتی باوجود توسعه Metal با قابلیت‌های بهبود داده‌ شده نیز نمی تواند بسترهای کافی برای مهاجرت توسعه‌دهندگان بازی به مک را ایجاد کند. با وجود اینکه Metal تا 40 درصد قدرت بهتری نسبت به OpenGL دارد اما هنوز توان رقابت با Direct3D ویندوز را ندارد.»

اما حالا پس از گذشت 10 سال به نظر می‌رسد که اپل تصمیمی جدی برای ورود به حوزه بازی های کامپیوتری گرفته است. این شرکت با معرفی محصولات جدید خود سعی دارد در زمینه تولید و توسعه محتوای مربوط به واقعیت مجازی پیشگام باشد. در حقیقت سه اتفاق امیدوار کننده در چند سال اخیر رخ داده است:

  • مک بوک پرو 2016 باکارت گرافیک قدرتمند معرفی شد.
  • اپل قول توسعه، تولید و عرضه محصولاتی قدرتمندتر را داد.
  • اپل نسخه تکامل‌یافته Metal را عرضه کرد. Metal 2 می تواند macOS را آماده رقابت با ویندوز کند.

تمام این موارد در کنار توسعه هرچه بیشتر فناوری واقعیت مجازی در محصولات مک و پشتیبانی از کارت گرافیک اکسترنال در این محصولات باعث شده تا طرز دید توسعه‌دهندگان بازی‌های کامپیوتری نسبت به آینده محصولات مک تغییر کند. پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نه‌چندان دور، بسیاری از این توسعه‌دهنده‌های بازی های کامپیوتری نظیر Ubisoft تصمیم به عرضه محصولات خود برای کامپیوترهای مک بگیرند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.