شکایت Gamevice از Nintendo به اتهام الگوبرداری در ساخت دسته‌های کنترل بازی

شرکت آمریکایی Gamevice  از شرکت ژاپنی Nintendo به اتهام الگوبرداری از پتنت خود شکایت کرد. Gamevice سازنده دسته‌های کنترل بازی‌های ویدئویی است که به تبلت و گوشی‌های هوشمند وصل می‌شوند.این شرکت در شکایت خود ادعا کرد که در کنترل‌های کنسول Nintendo Switch از پتنت های وی استفاده شده است.

Gamevice  در شکایت خود گفته است که نینتندو در دیزاین کنسول Switch خود حداقل از یکی از خانواده پتنت‌های متعلق به وی استفاده کرده است. کنسول سوئیچ شرکت نینتندو دارای دو دسته کنترل به نام Joy-Cons است که پرتابل بوده و به راحتی از دستگاه جدا می‌شود و دوباره به آن وصل می‌شود.

طراحی دستگاه‌های Gamevice  نیز به همین صورت است و دعوای مورد بحث نیز بر سر همین دیزاین مشابه است.

همان طور که در تصویر می‌بینید Wikipad به شدت شبیه سوئیچ نینتندو است. با این فرق جزئی که دسته‌های ویکی پد پرتابل نیستند و از دستگاه جدا نمی‌شوند.

Nintendo Switch

و این هم دسته‌های Gamevice که در ورژن‌های مختلف برای برندهای مختلف تبلت و گوشی‌های هوشمند تولید شده است.

Nintendo Switch

طراحی این دسته‌ها و Joy-Cons شرکت Nintendo Switch تقریباً با تفاوت اندکی یکسان است. دسته‌های Gamevice می‌توانند به دستگاه‌های اپل و اندروید وصل شوند. با استفاده از این دسته‌ها، کاربران بازی‌های تبلت می‌توانند حین بازی با تبلت به جای استفاده از Touchscreen از دسته استفاده کنند، درست مانند تجربه بازی با کنسول‌ها و پلی استیشن‌ها. Gamevice این پتنت را در سال 2015، یعنی حدود یک سال قبل از عرضه آن به بازار در آمریکا ثبت کرد و اکنون نیز به اعتبار همین پتنت ثبت شده مدعی است که نینتندو از پتنت وی الگوبرداری کرده است.

Gamevice در شکایت خود خواهان توقف تولید و فروش کنسول‌های Nintendo و جریمه این شرکت شده است.  این شرکت در شکایت خود که چهارشنبه گذشته تسلیم دادگاه کالیفرنیا کرد، ادعا کرد که استفاده غیرمجاز Nintendo Switch از پتنتی که متعلق به شرکت وی بوده است خسارات جبران ناپذیری به بار آورده و همچنان نیز می‌آورد.

طبق آخرین گزارش درآمد شرکت Nintendo، نینتندو از زمان شروع فروش این کنسول‌ها از 4-5 ماه پیش تا به‌ حال، 4.7 میلیون دستگاه فروخته است. فروش فوق العاده این کنسول‌ها ظرف این مدت زمان کم درآمد این شرکت ژاپنی را به 1.41 میلیارد دلار ( 154.07 میلیارد ین) ظرف 3 ماهه اول سال مالی شرکت، رسانده است. سود حاصل از کل فروش در سه ماهه اول سال نیز 16.21 میلیارد ین محاسبه شده است.

در حال حاضر شکایت Gamevice  به طور رسمی به دادگاه کالیفرنیا ارائه شده است و Nintendo نیز به زودی برای ارائه دفاعیات خود به دادگاه خوانده می‌شود. هیچ یک از دو شرکت هنوز درباره این موضوع اظهار نظری نکرده‌اند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.