باتری جدیدی که آیفون شما را در چند ثانیه شارژ می‌کند

معمولاً بین 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد تا باتری آیفون شما از صفر به 100 درصد برسد، اما دانشمندان راهی یافته‌اند که باتری تلفن همراه را تنها در چند ثانیه شارژ می‌کند.

در این روش جدید از یک نانومتریال استفاده می‌شود که به آن MXene می‌گویند. MXene اولین بار توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه Drexel ساخته‌ شده و تفاوت اصلی آن با باتری‌های امروزی این است که مسیرهای بیشتری را برای عبور و حرکت یون‌ها در ماده زمینه‌ای باتری فراهم می‌کند.

باتری جدیدی که آیفون شما را در چند ثانیه شارژ می‌کند

الکترود در باتری محل ذخیره انرژی هنگام شارژ باتری است، هر تغییر کوچک در الکترودها تأثیر عمده‌ای روی میزان و مدت ذخیره انرژی خواهد داشت، تیم تحقیقاتی Drexel در واقع الکترود خاص و دوبعدی طراحی کرده‌اند که به آن MXene می‌گویند. این الکترود از هیدوژل‌های فشرده تشکیل‌ شده که میان لایه‌ای از اکسید فلزات قرار گرفته. فلزات به کار گرفته‌ شده از جنس مس یا آلومینیوم‌اند که هدایت جریان الکتریکی در آن‌ها بالاتر از سایر فلزات است. تفاوت باتری‌های معمولی در الکترود استفاده‌ شده است که در آن هدایت و حرکت یون‌ها به‌مراتب کندتر از MXene است.

این تیم تحقیقاتی از سال 2011 در زمینه فناوری نانومتریال‌ها برای فیلتر کردن آب و مقامت پرتوهای الکترومغناطیسی فعالیت می‌کردند اما حالا مسیر تحقیقاتی آن‌ها به ساخت باتری‌های MXene برای گوشی‌های هوشمند تغییر کرده اما این روش به گوشی‌های هوشمند خلاصه نمی‌شود. با این الکترود می‌توان شارژ لپ‌تاپ و خودرو را نیز به طرز قابل‌ توجهی کاهش داد.

شاید تولید انبوه این نوع باتری و عمومی شدن آن چندین سال طول بکشد اما بی‌شک ارزش سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ تکنولوژی را خواهد داشت.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.