آوردگاه هنری گوشی‌های هوشمند در نمایشگاه «عکس‌های که حرف می‌زنند»

همزمان با دهمین سالگرد تولد اولین آیفون، موزه هنری Metropolitan نیویورک نمایشگاهی با عنوان «عکس هایی که حرف می زنند» برگزار می کند. آثار موجود در این نمایشگاه با گوشی های هوشند ثبت شده است.

برای ثبت این آثار 12 هنرمند با زمینه کاری متفاوت از سراسر دنیا دعوت شده اند تا در بازه زمانی نوامبر 2016 تا آپریل 2017  تعاملات بصری و دیجیتال خود را بدون کلام و شرح ثبت کنند و با 11 نفر دیگر به اشتراک گذارند. در واقع این 12 هنرمند باید بدون هیچ سخنی تنها با تصاویر دیجیتال دیالوگ برقرار کنند.

 

یکی از قوانین مهم این نمایشگاه مخفی ماندن عکس ها تا روز نمایشگاه است، یعنی این 11 هنرمند حق به اشتراک گذاری این آثار در فضای مجازی را ندارند.

آثار ثبت شده به نوعی جریانی آگاهانه و بصری از گزافه گویی است که تنها تصاویر دیجیتال را در بر می‌گیرد.

این تعاملات گاها تصاویر غمگینی را هم شامل می‌شد؛ مانند پرتره زنی که با نور فلاش گوشی پنهان شده و حاصل مکالمه دو نفر از هنرمندان است که هر دو در جریان این تعاملات باردار بودنند.

یکی از موضوعات اصلی این اینستالیشن انتخابات 2016 آمریکا است که در جریان آن اختلاف نظرهای بسیاری رخ داد. Laura Poitras روزنامه نگار و هنرمند و Teju Cole عکاس و نویسنده دو نفر از هنرمندان این نمایشگاه بودند که بعد از انتخابات دچار اختلاف نظر جدی شدند.  Poitras بی وقفه برای Cole عکس می‌فرستاد و Poitras به ندرت با تصویری ساده جواب می‌داد، درست مثل زمانی که بر سر موضوعی ده‌ها پیام می‌فرستیم و تنها یک OK ساده دریافت می‌کنیم.

با ورود گوشی‌های هوشمند به دنیای امروز استیکر‌ها و ایموجی‌ها و تصاویر آنلاین جایگزین کلام شده اند و در واقع این نمایشگاه نشان می‌دهد که زندگی دیجیتال بدون کلام چگونه خواهد بود؟

نمایشگاه «عکس‌هایی که حرف می زنند» از تاریخ 17 تا 27 دسامبر 2017 در موزه Metropolitan نیویورک برگزار خواهد شد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

یک دیدگاه

  1. لطف کنید بیشتر وارد بعد هنریه گوشی های هوشمند بشین
    با تشکر

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.