علت اصلی سقوط مریخ نورد اسکیاپارلی

اکتبر سال گذشته سازمان فضایی اروپا اعلام کرد که ارتباط مریخ نورد اسکیاپارلی در لحظه فرود بر روی سطح مریخ با زمین قطع شده است.

این سازمان در این مدت تلاش زیادی برای بررسی عوامل سقوط این مر‌یخ نورد انجام داده و در این میان گزینه هایی همچون نقص سیستم کامپیوتری و ثبت اشتباه داده های ناوبری زیر انگشت اتهام عامل اصلی سقوط و قطع ارتباط اسکیاپارلی قرار گرفتند.

اما حالا گزارش نتایج یک تحقیق مستقل، مشکلات نرم افزاری را به عنوان دلیل اصلی شکست و تخریب کپسول این مریخ نورد معرفی کرده اند و راه کاری برای ماموریت آینده این سازمان در سال 2020 ارائه داده است.

محققان در این تحقیق با بررسی خط زمانی بین «لحظه ورود به جو مریخ» و «باز شدن چتر فرود»، نرخ چرخش غیر قابل انتظاری را در ماژول ورودی مشاهده کردند. با اینکه در ابتدا به نظر می رسید فرایند باز شدن چترهای فرود کاملا درست انجام شده اما میزان زاویه و ارتفاع فرودی توسط سیستم ناوبری مریخ نورد کاملا اشتباه محاسبه شده بود که نهایتا منجر به روشن شدن سیستم هشدار دهنده شده است. در نهایت معلوم شد که اشتباه محاسباتی سیستم کنترل نرم افزاری و ناوبری اسکیاپارلی در محاسبه زاویه و ارتفاع آستانه، باعث برخورد و تخریب این مریخ نورد شده است.

علت اصلی سقوط مریخ نورد اسکیاپارلی

 

در 16 اکتبر سال گذشته اسکیاپارلی پس از یک کروز ۷ ماهه، از مدارگرد خود جدا شد و پس از 3 روز، در 19 اکتبر 2016 در لحظه فرود به سطح مریخ دچار مشکل فنی شد و سقوط آن باعث شکست پروژه سازمان فضایی اروپا شد. نقص اندازه گیری اینرسی در یک ثانیه موجب شد تا کامپیوتر محاسبه کننده آنبرد اسکیاپارلی در حالی که هنوز حدود 3.7 کیلومتر با سطح مریخ فاصله داشت، به اشتباه تشخیص دهد که این مر‌یخ نورد فرود آمده است.

این مر‌یخ نورد با وجود طراحی دقیق چتر های نجات، موشک های ترمزی و سپر حرارتی، به دلیل وجود یک نقص نرم افزاری در محاسبه ارتفاع و زاویه فرودی، با سطح مریخ برخورد کرده و ارتباطش با زمین قطع شد.

تا پیش از این، یک گزارش اولیه اعلام کرده بود که پروژه فرود اسکیاپارلی بر روی سطح مریخ نزدیک به 464 میلیون دلار هزینه در برخواهد داشت اما با سقوط مر‌یخ نورد، پروژه آن نیز متوقف شد و حالا اجرای پروژه سال 2020 سازمان فصایی اروپا با مشکل پیش آمده و نبود اسپانسر در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

 

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.