بررسی ۴ اپلیکیشن برای مدیریت دستی دوربین iPhone

دوربین iPhone و اپلیکیشن مدیریت آن در iOS به تنهایی بسیار قدرتمند هستند و توان رقابت با تمام تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار را دارند. با این‌ وجود ممکن است مواقعی پیش بیاید که بعضی از کاربران نیاز به کنترل بیشتر روی دوربین iPhone داشته باشند. در این شرایط معمولاً کاربران به سمت نصب یک اپلیکیشن‌ third-party و جایگزین کردن آن به‌جای Camera می‌روند.

در ادامه قصد داریم تا چهار اپلیکیشن third-party برای مدیریت بهتر دوربین iPhone را به شما معرفی کنیم. این اپلیکیشن‌ها می‌توانند امکانات بیشتری برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای‌تر در اختیار شما قرار دهند. با اپل مگ همراه باشید.

بررسی 4 اپلیکیشن برای مدیریت دستی دوربین iPhone

Camera+

Camera+ یکی از قدیمی‌ترین اپلیکیشن های مدیریت دوربین در App Store به‌حساب می آید. این اپلیکیشن 3 دلاری قابلیت تصویربرداری فایل خام RAW، ویرایش عکس‌ها و ذخیره‌سازی خودکار را دارد. در این اپلیکیشن برخلاف برنامه دوربین پیش‌فرض، می‌توانید به‌صورت دستی تمام قابلیت‌های دوربین را کنترل کنید. در Camera+ می‌توانید سرعت شاتر، قابل فوکوس و وایت بالانس را به‌صورت دستی و Manual تنظیم کنید. قابلیت فوکوس در یک باکس بنفش‌رنگ با یک علامت مثبت در قسمت راست و بالای بخش مرکزی به نمایش در می آید و شما می‌توانید به‌صورت دستی و به میزان دلخواه فوکوس دوربین در یک نقطه خاص را بیشتر یا کمتر کنید.

همچنین قابلیت مدیریت سرعت شاتر و وایت بالانس، آن‌هم به‌صورت دستی و غیر اتوماتیک می‌تواند توان بیشتری برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای‌تر را به شما ارائه دهد. کنترل بهتر بر روی رنگ‌ها و فیلترها، برخلاف آنچه در اپلیکیشن‌ پیش‌فرض دوربین می‌بینیم، دست شما را برای گرفتن تصاویر هنری‌تر باز می‌گذارد. Camera+ همچنین به شما اجازه می‌دهد تا یک فایل خام RAW را با دوربین گرفته و سپس آن را با یک فایل عکس دیگر ترکیب کنید. فایل عکس ترکیب‌شده می‌تواند هم یک فایل RAW باشد و هم با فرمت JPEG یا TIFF ذخیره شود.  این اپلیکیشن گزینه‌های هوشمندتری برای دوربین iPhone 7 Plus دارد. Camera+ به کاربران iPhone 7 Plus این امکان را می‌دهد تا لنز دوگانه دوربین اصلی گوشی خود را مدیریت کنند.

به‌طور کل Camera+ یک اپلیکیشن فوق‌العاده برای مدیریت کامل دوربین است. شاید تنها عیب این اپلیکیشن، عدم وجود یک راهنمای کلی برای استفاده از آن باشد. اگر دانش عکاسی حرفه‌ای نداشته باشید، شاید به خاطر زیاد بودن گزینه‌ها در اوایل استفاده از آن کمی گیج شوید.

بررسی 4 اپلیکیشن برای مدیریت دستی دوربین iPhone

Halide

Halide برخلاف Camera+ دارای یک راهنمای چهارصفحه‌ای است. اما حتی با وجود راهنما، استفاده از آن به دلیل وجود آپشن های زیاد کمی دشوار است. با این‌ وجود Halide یکی از کامل‌ترین اپلیکیشن های مدیریت دوربین است. تنظیمات پیش‌فرض آن در حقیقت هیچ فرقی با اپلیکیشن Camera ندارد اما در حالت استفاده Manual، ما با یک اپلیکیشن کامل برای مدیریت دوربین مواجه هستیم. در حالت دستی این اپلیکیشن از یک راهنمای فوق‌العاده برای مدیریت زوم استفاده می‌کند تا عکس‌های واضح‌تری گرفته شود.

الگوریتم به‌کاررفته در حالت فوکوس دستی می‌تواند پیکسل‌های اطراف مکان فوکوس شده را بررسی و در صورت عدم وضوح به شما اخطار دهد. Halide همچنین قابلیت ثبت تصاویر خام با فرمت RAW را دارد اما مشکل اینجاست که اپلیکیشن در حالت تصویربرداری RAW، قابلیت تبدیل آن‌ها به JPEG و یا ترکیب RAW با JPEG را ندارد.

متأسفانه Halide کنترل دقیقی روی دوربین دوگانه iPhone 7 Plus ندارد. همین مسئله شاید باعث شود که کاربران این مدل از iPhone به سمت استفاده از آن نروند. این اپلیکیشن قابلیت زوم دیجیتال، گرفتن و ترکیب دو عکس به صورت هم‌زمان را برای دوربین دوگانه iPhone 7 Plus ندارد.

بررسی 4 اپلیکیشن برای مدیریت دستی دوربین iPhone

Manual

این اپلیکیشن 4 دلاری یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای مدیریت بهتر و حرفه‌ای‌تر دوربین به‌حساب می آید. Manual می‌تواند با آپشن های مختلف و قابلیت راهنمایی که برای موقعیت‌های مختلف دارد، به شما درگرفتن عکس‌های فوق‌العاده کمک کند. Manual به‌صورت مجازی در هرلحظه سرعت شاتر را به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید این اپلیکیشن را در حالت خودکار و دستی استفاده کنید. مهم‌ترین قابلیت این اپلیکیشن را می‌توان توانایی عالی آن برای زوم و وایت بالانس روی یک وضعیت نامید. این اپلیکیشن صحنه‌ها و فیلترهای بسیار گوناگونی را در وایت بالانس دستی خود ارائه می‌دهد و قابلیت زوم دستی آن می‌تواند بدون کاهش کیفیت لنز، پیکسل‌ها را در کنار هم به‌صورت فشرده نشان دهد. در این اپلیکیشن شما می‌توانید عکس‌ها را با فرمت RAW و JPEG ذخیره کنید، اما قابلیت ترکیبی وجود ندارد و این دو فرمت به‌صورت جداگانه ذخیره خواهند شد.

برای کاربران iPhone 7 Plus نیز یک دکمه 1x/2x در قسمت بالایی این اَپ وجود دارد که به شما اجازه تغییر بین دو لنز دوربین را می‌دهد و طول کانونی هر یک از لنزها را نشان خواهد داد. اما متأسفانه قابلیت ترکیبی عکس گرفته‌شده از دو لنز و زوم دیجیتال در این اپلیکیشن برای این مدل از iPhone وجود ندارد.

بررسی 4 اپلیکیشن برای مدیریت دستی دوربین iPhone

ProCamera

شاید نقد و بررسی این اپلیکیشن‌ کمی دشوار باشد؛ چرا که قابلیت‌ها و آپشن های آن بسیار زیاد است. راهنمای این اپلیکیشن نیز جزئییات زیادی دارد که شاید از حوصله بسیاری از کاربران خارج باشد. ProCamera کامل‌ترین اپلیکیشن کنترل دستی و Manual دوربین در iOS است. قابلیت فوکوس در کنار قابلیت HDR ، Lowlight+، Lowlight ، Selfie و حتی Scan modes موجود خواهد بود.

مدیریت زمان باز و بسته شدن شاتر در این اپلیکیشن‌ بسیار کامل بوده و می‌توانید آن را در سه حالت automatic، Manual Mode و iSO selection گذاشته و پس‌ از آن هرکدام را با گزینه‌های گوناگون دیگر تنظیم کنید. همچنین تنظیم وایت بالانس در این اپلیکیشن بسیار کامل بوده و شما علاوه بر گزینه‌های تنظیم‌شده پیش‌فرض می‌توانید، حالت و گرمای رنگ‌ها را در آن تنظیم کنید و فیلتر مشخص و موردعلاقه خود را برای عکس‌برداری انتخاب کنید. در این اپلیکیشن می‌توانید عکس‌های گرفته‌شده را با فرمت‌های JPG، TIF، RAW و ترکیب RAW/JPG ذخیره کنید.

کامل‌ترین گزینه ممکن برای مدیریت دستی دوربین iPhone 7 Plus را ProCamera در میان اپلیکیشن های معرفی‌شده دارد. این اپلیکیشن‌ علاوه بر قابلیت انتخاب میان دو لنز دوربین، حالت دوربین دوگانه و عکس گرفتن ترکیبی از هر دو لنز را نیز ارائه می‌دهد. کاربران iPhone 7 Plus می‌توانند در حالت لنز دوگانه از قابلیت زوم 1x تا 12x بهره ببرند. البته همچنان قابلیت زوم دیجیتالی در این اپلیکیشن تعبیه نشده است.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.