آیفون حاصل تنفر جابز از «شخصی ناشناس» در مایکروسافت

تنها چند روز از انتشار عمومی کتاب “The One Device: The secret history of the iPhone” در مورد آیفون نگذشته که حواشی آن بیش از خود کتاب توجه اذهان عمومی را جلب کرده است.

حدود دو هفته قبل از انتشار عمومی کتاب، بخش هایی از کتاب به بیرون درز کرده بود که ادعا می کرد Phil Schiller اصرار زیادی برای طراحی صفحه کلید سخت افزاری برای آیفون می کرد که با واکنش توییتری او و دیگر مدیران کمپانی از جمله Tony Fadell و Craig Federighi مواجه شد.

علاوه بر این، در بخش های دیگری از کتاب به این اشاره شده که استیو جابز به دنبال طراحی یک دکمه فیزیکی دیگر برای آیفون بود. Brian Merchant در کتاب جنجالی خود از طرح اولیه جابز برای یک دکمه فیزیکی «برگشت» سخن می گوید که هیچ گاه در نسخه نهایی iPhone تعبیه نشد. اما چند روز پیش در میان تمام اتفاق های نقل شده در این کتاب، Scott Forstall، یکی از مدیران سابق اپل که در طراحی اولیه سیستم عامل iOS نقش مهمی را ایفا کرده بود، سکوتش را در مورد اتفاقات پشت پرده این تلفن هوشمند شکست و ادعاهای جدیدی را مطرح کرد.

Forstall در مورد حقایق پشت پرده iPhone ادعا کرده که این تلفن هوشمند انقلابی، حاصل تنفر استیو جابز از یکی از مدیران مایکروسافت بوده است. هرچند که Forstall نامی از آن شخص به زبان نیاورده اما ادعا می کند که همسر او با همسر جابز دوست بوده و رفت و آمد خانوادگی با او داشته است. Forstall در ادامه ادعای خود می گوید جابز هر وقت این «شخص ناشناس» را می دید، بر سر طراحی نرم افزاری Mac و مقایسه آن با ویندوز و همچنین نسخه موبایل ویندوز که در آن زمان سرو صدای زیادی کرده بود، با او بحث می کرد و همیشه در پایان بحث، عصبانی بود.

Forstall در ادامه می گوید: آن شخص همیشه محصول جدید لمسی مایکروسافت را که با قلم استایلوس تولید شده بود به رخ جابز می کشید و جابز را عصبانی می کرد. اما جابز همیشه بر این اعتقاد بود که صفحه نمایش لمسیِ مقاومتی کاری را پیش نمی برد و همیشه در انتقاد به محصول مایکروسافت می گفت: «قلم استایلوس یک چیز کاملا بی مصرف است، چون ما با ده قلم استایلوس خدادادی به دنیا آمده ایم.»

اپل تا پیش از تولید آیفون در حال توسعه و تحقیق بر روی یک نسخه آزمایشی از تبلت لمسی بود اما طبق ادعای Forstall، جابز پس از جدال های متوالی با آن «مدیر ناشناس مایکروسافت» تصمیم به طراحی آن تبلت در سایز کوچک و نهایتا تولید iPhone گرفت.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.