جیلبریک رسماً مرده است

بیش از 340 روز از انتشار آخرین نسخه جیلبریک شده iOS می‌گذرد و توسعه‌دهندگان آن می گویند که این روش دیگر منسوخ شده است.

huge craze ابداع‌کننده اصلی جیلبریک iOS معتقد است که نسخه جدیدتری از iOS جیلبریک شده منتشر نخواهد شد. او در حقیقت ادعا می‌کند که حتی اگر iOS 10 قابل جیلبریک‌ هم باشد کاربران نباید از آن استفاده کنند چراکه جیلبریک رسماً مرده است.

Nicholas Allegra از توسعه‌دهندگان نسخه جیلبریک شده iOS ادعا می‌کند که این روش اساساً مرده محسوب می‌شود چراکه تعداد کاربرانی که علاقه به جیلبریک کردن دستگاه خود دارند به‌شدت کاهش‌ یافته و از طرف دیگر این روش باعث می‌شود تا احتمال دسترسی و نفوذ هکرها بسیار راحت شود.

10 سال پیش که اولین نسل iPhone منتشر شد، اپلیکیشن های  third-party وجود نداشتند و حتی آن اوایل بازی هم برای iPhone منتشر نشده بود. در آن زمان جیلبریک باعث شد تا توسعه‌دهندگان بتوانند برای iPhone اپلیکیشن های مختلف عرضه کنند و کاربران قابلیت نصب اپلیکیشن های متفرقه را داشته باشند و حتی تنظیمات کوچک و بزرگ iPhone را در دست خود بگیرند.

اما امروزه شرایط تغییر کرده  و App Store پرشده از بازی‌ها و اپلیکیشن های کوچک و بزرگ که تمام توسعه‌دهندگان به‌شرط رعایت قوانین اپل، می‌توانند اپلیکیشن و بازی‌های توسعه داده شده خود را در آن عرضه کنند و حتی آن‌ها را به فروش بگذراند. به همین دلیل بسیاری از کاربران علاقه‌ای به قبول دردسرهای مختلف جیلبریک کردن را ندارند.

Jay Freeman یکی دیگر از توسعه‌دهندگان جیلبریک در همین راستا ادعا می‌کند که تا پیش‌ از این جیلبریک‌ سعی می‌کرد تا قابلیت‌هایی که اپل جلوی آن‌ها را برای کاربر محدود کرده بود فعال کند. اما نسخه‌های جدید iOS، به‌صورت پیش‌فرض قابلیت تنظیم موارد ریز و درشت را به کاربر می‌دهند و دیگر کسی نمی‌خواهد زحمت اضافی برای شکستن قفل بکشد.

به‌طور کل دلیل اصلی مرگ جیلبریک‌ را می‌توان در این موارد دانست:

  1. اپل تمهیدات امنیتی بسیاری برای جلوگیری از آن به وجود آورده. پس پیدا کردن روش‌های جدید برای نسخه‌های جدید iOS برای هکرها و روند نصب آن برای کاربران دشوارتر شده است.
  2. اپل برای نفوذپذیری iPhone جایزه یک میلیون دلاری (حدود سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان) تعیین کرده است؛ پس هکرها اگر هم بتوانند تمهیدات ایمنی اپل را بشکنند، تمایل خواهند داشت تا آن را در ازای دریافت جایزه به خود اپل بفروشند.
  3. بسیاری از توسعه‌دهندگان نسخه جیلبریک iOS دیگر در این زمینه فعالیت نمی‌کنند؛ چراکه آن‌ها به استخدام شرکت‌های امنیتی درآمده‌اند و درآمد خوبی از انجام کارهای امنیتی قانونی و یا همان هک قانونمند به دست آورده‌اند.
  4. جیلبریک iPhone به‌خودی‌خود باعث ایجاد آسیب‌پذیری دستگاه می‌شود. پس بسیاری از کاربران علاقه‌ای به این کار ندارند.

جیلبریک‌ یا قفل‌شکنی iOS یک روش غیرقانونی هک بود که در نسخه‌های قدیمی iOS محبوبیت بسیاری برای هکرها و کاربران حرفه‌ای داشت. در این روش کاربران اجازه دسترسی به فایل‌های سیستمی، تغییر تنظیمات اساسی iPhone و نصب برنامه‌های تائید نشده را پیدا می‌کردند. جیلبریک کردن iOS به‌هیچ‌وجه توسط اپل تائید نمی‌شود و در بعضی از کشورها مانند انگلستان، آمریکا و کانادا به‌عنوان نقض قانون کپی‌رایت شناخته‌شده و جرم محسوب می‌شود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.