روایت پدرِ iPod از داستان پیدایش آیفون

تونی فادل، ایده پرداز اصلی iPod، در مصاحبه ای با مجله Wired اظهاراتی جدید در مورد نحوه تولید آیفون را مطرح کرد. 

امروزه شاید به نظر بسیاری این مسئله عجیب به نظر برسد که تیم سازنده آیفون در ابتدا نمونه ای اولیه از آن را با رابط چرخشی لمسیِ iPod درست کرده بودند. در بخش هایی از کتاب The One Device: The secret history of the iPhone خواندیم که جابز دو تیم مجزا برای تولید iPhone ایجاد کرده بود. تیم P1 و P2 در رقابت با یکدیگر بودند تا تلفن هوشمند مورد تایید جابز را تولید کنند. P1 به رهبری تونی فادل به دنبال تولید و توسعه iPod Phone بود و تا حدودی هم در تولید آن موفق عمل کرد. اما آنچه که نهایتا توجه جابز را به خود جذب کرد، تلفن ساخته شده توسط تیم P2 به رهبری ویلیامسون بود که در حقیقت نسخه ای کوچک شده از یک کامپیوتر مک با پردازنده ARM بود.

تونی فادل در مصاحبه با مجله Wired به برخی ابهامات در این باره پاسخ داد. با بخش هایی از این مصاحبه همراه اپل مگ باشید.

Wired:  چرا داستان های متناقض مختلفی در مورد ساخت iPhone وجود دارد؟

فادل: این مسئله به دلیل وجود دو تیم متفاوت است که روی دو پروژه مجزا کار می کردند. یک تیم در تلاش بود تا iPod را مجهز به قابلیت تماس کند و تیم دیگر تلاش داشت تا یک iPod با صفحه نمایش مالتی تاچ بزرگ برای نمایش فیلم و با سیستم عامل Mac درست کند. این مسئله باعث شد تا اعضای هر کدام از این دو تیم شاهد اتفاقات متفاوتی درمورد روند ساخت اولین آیفون باشند.

آیا Rokr به طور عمدی ضعیف ساخته شده بود؟ 

خیر؛ Rokr عمدا ضعیف درست نشده بود. طراحان اپل در آن زمان نهایت تلاش خود را کردند. اما موتورولا دست و پای تیم را بست. تیم نرم افزاری موتورولا، سیستم عامل خودشان را توسعه داده بودند. هرچند که سیستم عامل آنها خوب بود اما تجربه کاربری ترکیبی آن سیستم عامل با iTunes زیاد جالب نبود و مشکلات متعدد برای آن ایجاد شد. اپل مجبور به توسعه Rokr بود چرا که نمی خواست شرکت های تولید کننده تلفن های همراه پا توی کفشش کنند و تلفنی با سیستم پخش موسیقی ارائه دهند. اما Motorola Rokr محصولی بود که حتی قبل از معرفی مرده تلقی شد. چرا که اپل در آن زمان به سمت تولید تلفن همراه نرفته بود و فقط سعی داشت iPod را در یک تلفن دیگر موجود کند.

روایت پدرِ iPod از داستان پیدایش آیفون

iPod در سال های اولیه خود 50 درصد درآمد اپل را به خود اختصاص داده بود، آیا قصد تکرار این موفقیت، باعث نشد که اپل به ساخت iPhone رو بیاورد؟

قطعا همین طور است. ما حتی روز های تعطیل هم کار می کردیم. ما همواره بیش از ساعت کاری معمولمان کار می کردیم تا مشتریان iPod را نگه داریم و به رقیب هایمان اجازه ندهیم که بازار ما را در دست خود بگیرند. پس هدف اصلی ما این بود که همچنان دنیا را با محصولات جدیدمان شگفت زده کنیم و رقیب های اپل را به حاشیه برانیم. پس آنچه که ما به دنبال آن بودیم، تولید یک تلفن همراه بود و مهم ترین چالش بر سر راه ما کارکرد آن و تجربه استفاده کاربران از آن بود. مشتریان در آن زمان دو انتخاب پیش روی خود می دیدند؛ خرید یک iPod، یا یک تلفن همراه که قابلیت های iPod را در دل خود جای داده بود. این دلیل اصلی ما برای روی آوردن به ساخت Rokr بود.

استیو جابز در زمان معرفی iPhone، آن را نسخه ای جدید از iPod معرفی کرد و نه یک کامپیوتر همراه. آیا این تعریف هنوز هم در مورد iPhone صادق است؟

در شکل و ابعاد بله؛ اما در نوع کاربری خیر. از لحاظ چشم انداز ظاهری، iPhone یک دستگاه کاملا شخصی است که در جیب شما قرار میگیرد و بدون شک شبیه به iPod است. اما از دید کامپیوتری، iPhone از همان ابتدا هم شبیه به آیپاد نبود؛ چرا که هرکاری میتوانیم با یک کامپیوتر انجام دهیم را میتوانیم در iPhone با یک رابط کاربری راحتتر انجام دهیم.

سوال آخر اینکه نزدیک به 10 سال از تولید اولین iPhone می گذرد؛ iPhone چگونه زندگی شما را تغییر داده؟

iPhone بسیار خلاقانه ساخته شد و تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داد. iPhone از نحوه خرید و سفر کردن انسان ها گرفته تا روند برقراری ارتباط با انسان ها و فرایند فرستادن پیام را متحول کرده است. من نیز از این قاعده مستثنی نیستم. آیفون تمام جنبه های زندگی من را نیز تغییر داده است و به تازگی حتی شیوه بزرگ شدن فرزندانم را در مقایسه با نسل قبل از iPhone تحت تاثیر قرار داده است. البته هرچند که آیفون شیوه زندگی دیجیتال ما را تغییر داده، ما نباید اجازه دهیم تا زندگی آنالوگ ما نیز تحت تاثیر قرار گیرد چرا که زندگی ما  محدود به حوزه دیجیتالی نمی شود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.