iPhone 8 تعریف تلفن هوشمند را به‌کلی تغییر می دهد

این روزها خبرگزاری‌های حوزه فناوری پر از اخبار و شایعات ضدونقیض درباره iPhone 8 شده‌اند؛ از طراحی iPhone 8 با بدنه شیشه‌ای گرفته تا قابلیت فوق‌العاده اجرای واقعیت افزوده در آیفون نسل بعدی. چندی پیش تیم کوک در مصاحبه‌ای که با Bloomberg داشت، اعلام کرد که حوزه واقعیت افزوده جذاب‌ترین موضوع این روزها برای طراحان و توسعه‌دهندگان اپل است و این کمپانی سعی دارد تا بیشتر بر روی این حوزه تمرکز کند.

همچنین در جریان کنفرانس WWDC امسال شاهد معرفی بسته نرم‌افزاری ARKit برای iOS 11 بودیم که کاربری فوق‌العاده‌ای از واقعیت افزوده را در دستگاه‌های مبتنی بر iOS ارائه می‌داد. علاوه بر اینکه iPhone امسال 10 ساله شد و اپل قصد دارد تا به مناسبت 10 سالگی تلفن هوشمندی که زندگی انسان‌ها را در یک دهه اخیر تغییر زیادی داده، محصول فوق‌العاده‌ای عرضه کند. اما حالا سؤال اصلی که در این میان پیش می آید این است که آیا iPhone 8 می‌تواند تعریف ما از قابلیت‌های یک تلفن هوشمند را به‌کلی تغییر دهد یا خیر؟

اگر نشانه‌های مختلف مربوط به فعالیت اپل و دیگر شرکت‌های رقیب مانند مایکروسافت را در نظر بگیریم، این مسئله دور از واقعیت به نظر نمی‌رسد. در سال 2015 مایکروسافت با معرفی عینک هلوگرافی خود با نام HoloLens، به‌طور رسمی فعالیت خود در حوزه واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی را به دنیا اعلام کرد. از طرفی، گوگل در سال 2012 خط تولید عینک مبتنی بر واقعیت افزوده خود بانام Google Glass را به راه انداخت. با توجه به اینکه مایکروسافت و گوگل در زمینه تولید و تجربه کاربری واقعیت افزوده موفق عمل‌ نکرده‌اند، به نظر می‌رسد که نوبت اپل برای ورود به این حوزه رسیده باشد.

بدون شک، iPhone 8 به همراه iOS 11 و قابلیت پردازش واقعیت افزوده معرفی خواهد شد. اما آنچه باعث ابهام می‌شود این است که واقعیت افزوده در iPhone 8 به چه صورت خواهد بود؟ مجله Inc اخیراً مدعی شده که واقعیت افزوده در iPhone 8 به حدی قدرتمند خواهد بود که به‌طور کامل توانایی رقابت با Hololens و Google Glass را خواهد داشت. این مجله ادعا می‌کند که اگر پیش‌بینی‌های اخیر درست باشند و iPhone 8 برای رقابت با این دو محصول به بازار بیاید، تعریف ما از قابلیت‌های تلفن‌های هوشمند نظیر اتصال به اینترنت، اجرای بازی‌ها، پخش موسیقی و اتصال به درگاه بانکی تغییر خواهد کرد.

اگر این پیش‌بینی‌ها درست باشند، ARKit تمام فعالیت‌های تلفن هوشمند را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. تصور کنید که بازی Angry Birds را از طریق واقعیت افزوده روی میز مطالعه خود بازی کنید. این مسئله نه‌تنها می‌تواند بازی‌های حوزه دستگاه‌های همراه نظیر تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها  را تغییر دهد، بلکه صنعت بازی‌های ویدئویی را به‌طور کامل دچار تحول کند.

یا مثل آنچه IKEA با همکاری اپل در حال ساختنش هستند، بتوانیم محصولات را قبل از خریدن به‌طور کامل بررسی کنیم. این قابلیت می‌تواند تعریف امروزی ما از یک فروشگاه اینترنتی را تغییر دهد. از 10 سال پیش تاکنون، با گسترش تلفن‌های هوشمند، ساز و کار فروشگاه‌های اینترنتی نیز تغییر اساسی به خود دیده‌اند و کاربران بیشتری به خرید اینترنتی تمایل نشان داده‌اند.

این تحول موجب شده که کاربران برای خرید یک محصول به‌صورت اینترنتی دیگر نیازی به نشستن پای کامپیوتر نداشته باشند و در هر زمانی حتی در موقع راه رفتن در خیابان یا سوارشدن در اتوبوس یا مترو و تنها با استفاده از تلفن هوشمند می‌توانند محصول موردنظر خود را بررسی و آن را خریداری کنند. و حالا اپل با گسترش ARKit می‌تواند برای بار دیگر در فعالیت کاری فروشگاه‌های اینترنتی تحول ایجاد کند. استفاده واقعیت افزوده در iPhone 8 می‌تواند به کاربران اجازه دهد تا محصولات مختلف خود را بهتر از قبل بررسی کنند. برای مثال یک دستکش را به‌صورت مجازی را بپوشند و یا یک میز را در گوشه اتاق خود قرار دهند تا روند انتخاب یک محصول راحت تر از گذشته شود.

طبق شایعات، iPhone 8 تا ماه سپتامبر معرفی خواهد شد و در دیرترین زمان ممکن تا اوایل 2018 آماده فروش خواهد بود. با وجود اینکه هنوز اطلاعات دقیق و رسمی از نسل آینده تلفن هوشمند اپل در دست نیست، اما با توجه به شایعات گوناگون می‌توان کارایی و تغییراتی که این محصول در دنیای تلفن‌های هوشمند خواهد داد را پیش‌بینی کرد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.