آیا آیپد پرو پایانی برای مک بوک ایر خواهد بود؟

در حالی که اپل به هیچ وجه بین کاربران محصولات خود تفاوت قائل نمی شود، اما این مساله در جریان معرفی آیپد پرو متفاوت بود. با اپل مگ همراه باشید

کنفرانس WWDC امسال که نزدیک به سه هفته پیش برگزار شد شامل اتفاقاتی معنادار برای کاربران واقعی اپل بود.

محصولات نرم افزاری و سخت افزاری معرفی شده به نحوه خاصی از تغییر برخی سیاست های بنیادی اپل در مورد تجربه کاربری و توصیه اپل برای خرید محصولات خبر می دادند.

هرچند که اپل به هیچ وجه بین کاربران محصولات خود تفاوت قائل نمی شود و هرگز توصیه به خرید یکی از آنها به نسبت دیگری نمی کند، اما این مسئله در جریان معرفی iPad Pro کمی معنادار بود.

در WWDC 2017 نسل جدید آیپد پرو با قابلیت های فراوان معرفی شد، اما جالب اینجاست که اپل بیش از همه بر روی یک مساله تاکید داشت:

«آیپد پرو 10.5 اینچ دارای قدرت پردازشی بیشتری به نسبت اکثر کامپیوتر های موجود در بازار است.»

اپل در مراسم معرفی این محصول، بیش از اینکه به دیگر قابلیت های آن مانند قلم و صفحه نمایش بپردازد، بر روی این مسئله تاکید ویژه ای داشت تا حدی که زمان کمتری را برای توضیح دیگر قابلیت های این تبلت اختصاص داد.

آیپد پرو ده و نیم اینچ می تواند نشانه ای مهم از آینده کاری اپل و حرکت این کمپانی به سمت تولید محصولات هیبریدی به جای تولید الترابوک های میان رده باشد.

سوال اصلی این است که آیا اپل قصد دارد تا سری iPad Pro را جایگزین سری MacBook Air کند؟ و اگر این گونه باشد، آیا در آینده ای نزدیک باید شاهد حذف سری محصولات MacBook Air و MacBook از مجموعه تولیدات اپل باشیم؟

یا فقط اپل برای امسال تمرکز بیشتری برروی iPad Pro کرده و در سال آینده MacBook ها توجه بیشتری را به خود جلب خواهند کرد. در ادامه قصد داریم تا چند نشانه از کنفرانس WWDC امسال اشاره کنیم که به احتمال حذف MacBook Air بیشتر دامن می زند.

 

  1. iPad Air همچنان پا برجا!

با وجود اینکه اپل مجموعه تبلت های iPad Pro را با قابلیت های فراوان عرضه کرده، اما هنوز سری iPad Air را به طور کامل از رده خارج نکرده است.

این حرکت می تواند نشانه ای از این مسئله باشد که اپل قصد ندارد iPad Pro  را تنها به عنوان یک تبلت معرفی کند.

iPad Pro بیش از یک تبلت است و اگر کسی به دنبال خرید یک تبلت باشد، شاید به سمت خرید iPad Air یا iPad Mini برود.

 

  1. iOS 11، تغییر بزرگ برای آیپد پرو

در مورد تغییرات و بهبودهای فراوان iOS 11 توضیحات زیادی دادیم و تقریبا همه کسانی که اخبار WWDC 2017 را دنبال کرده باشند، تغییرات اساسی این نسخه را می دانند.

اما اگر توجه کرده باشید، iOS 11 قابلیت های بیشتری در iPad Pro به نسبت دیگر دستگاه های مبتنی بر این سیستم عامل دارد.

قابلیت Drag And Drop و باز کردن Side By Side اپلیکیشن ها شامل همین تغییرات اساسی می شود.  جالب اینجاست که بسیاری از این قابلیت ها تنها برای سری محصولات iPad Pro موجود خواهد بود و یا کارکرد بهتری در این سری محصولات دارد.

شاید بتوان اینگونه برداشت کرد که iOS 11  بیشتر برای افزایش قابلیت های iPad Pro توسعه داده شده تا دستگاه های دیگر مانند iPhone و iPad Mini.

البته نباید تغییرات بسیار زیاد iOS 11 برای همه دستگاه ها را نادیده گرفت؛ اما با کمی توجه می توان دریافت که تغییرات آن برای iPad Pro اساسی تر بوده است.

 

  1. Files عقب نشینی یا حرکت رو به جلو؟

از مهم ترین قابلیت هایی که در iOS 11 معرفی شد، اپلیکیشن مدیریت فایل ها بود.

تا پیش از این سیاست همیشگی اپل بر اساس عدم دسترسی کاربران به مدیریت فایل ها در iOS بوده است. اما iOS 11 به لطف وجود Files کاربران را قادر به مدیریت دقیق فایل های درون دستگاه می کند.

در نگاه اول Files را می توان یک عقب نشینی از سیاست های همیشگی اپل دانست، اما اگر کمی بیشتر دقت کنیم شاید دلیل دیگری نیز برای آن بیابیم.

ممکن است اپل با Files قصد این را داشته باشد که iPad Pro را به یک دستگاه همه جانبه و کاملا مستقل تبدیل کند.

 

  1. به حاشیه رفتن MacBook Air

با وجود اینکه سری جدید MacBook Air 2017 در کنفرانس امسال معرفی شدند و در کنار آن MacOS High Sierra با بهبودهای بسیاری عرضه شد، اما سری MacBook Air تحت تاثیر تغییرات زیادی قرار نگرفتند.

MacBook Pro در این میان مجهز به پردازنده های نسل جدید با قابلیت پردازش مرکزی و گرافیکی بسیار فوق العاده شد، اما با این حال سری میان رده الترابوک های اپل کمترین تغییرات را به نسبت تمام محصولات دیگر در کنفرانس امسال داشتند و تنها چند دهم گیگاهرتز قدرت پردازش مرکزی آنها به نسبت نسل قبلی افزایش داشت.

همین مسئله باعث قدرت گرفتن این تفکر می شود که اپل در حال به حاشیه کشاندن MacBook Air در میان تمام محصولات خود است. به نظر می رسد که اپل زمان کمتری برای الترابوک های سبک تر خود صرف کرده است و به دنبال عرضه گزینه ای بهتر برای کاربران آن است.

افزایش محبوبیت روز افزون محصولات هیبریدی و قدرت گرفتن هرچه بیشتر محصولات رقیب از یک طرف، و تغییرات بسیار کم MacBook Air در چند سال گذشته، ممکن است این تفکر را در ذهن بسیاری ایجاد کند که اپل قصد دارد تا تمرکز بیشتری بر روی محصولات هیبریدی به جای الترابوک های سبک داشته باشد.

هر چند که با وجود این تفکر، اپل همیشه پشتیبانی منحصر به فردی را برای کاربران محصولات خود ارائه می دهد.

اپل همیشه قصد داشته تا محصولاتی پر بازده با تجربه کاربری فوق العاده را ارائه دهد که در آنها کارایی در کنار لذت هرچه بیشتر استفاده از این محصولات حرف اول را می زنند.

با وجود اینکه امکان کنار گذاشتن سری MacBook Air دور از ذهن به نظر می رسد؛ اما اپل امسال توجه بیشتری به تولید و طراحی iPad Pro به نسبت MacBook Air کرده است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.