iOS 14 می‌تواند هوشمندترین کارِ نرم‌افزاریِ اپل باشد

این سال‌ها بخش طراحی و توسعه اپل روی ساخت نسخه جدید iPhone متمرکز شده‌ است. هرازگاهی یک مدل جدید از iPhone به بیرون می آید و شایعات در مورد نسل بعدی آن تمام خبرگزاری‌ها را پر می‌کند. بدون شک هرچه زمان می‌گذرد دوربین iPhone باکیفیت‌تر می‌شود، صفحه‌نمایشش وضوح تصویر بیشتری پیدا می‌کند و پردازنده‌اش قدرتمندتر می‌شود. اما سؤال اصلی این است که این قاعده تا کجا باید ادامه پیدا کند.

10 سال پیش زمانی که اولین نسل iPhone به دنیا معرفی شد، کسی تصور این را نمی‌کرد که یک گوشی هوشمند علاوه بر قابلیت برقراری تماس و عکس گرفتن و پخش کردن موسیقی بتواند به این حد زندگی ما را تغییر دهد. در آن زمان کسی به فکرش هم نمی‌رسید که دیگر چه قابلیت‌هایی را می‌توان به یک تلفن همراه اضافه کرد. اما حالا سؤال بر سر این است که تلفن هوشمند در چند سال آینده چه قابلیت‌های دیگری می‌تواند داشته باشد؟

پاسخ این سؤال می‌تواند این باشد؛ واقعیت افزوده و هوش مصنوعی! معرفی سری پردازنده‌های A10 و بستر نرم‌افزاری مبتنی بر واقعیت افزوده ARKit در WWDC 2017 می‌تواند نشانه‌ای مهم از آینده آن چیزی باشد که بر سر iPhone های سال 2020 به بعد می آید. اپل در حال تحقیق و توسعه فناوری واقعیت افزوده و هوش مصنوعی در کنار یکدیگر است و بعید به نظر می‌رسد که حوزه فعالیت خود را به ARKit و اتومبیل‌های خودران محدود کند.

هر چند که بحث اتومبیل‌های خودران به‌تنهایی یک فن‌آوری فوق‌العاده و بزرگ است، اما اپل حتماً فکرهایی برای توسعه این دو فناوری بزرگ در iPhone های نسل‌های آینده در سر دارد. از شواهد موجود امروز می‌توان به این نتیجه رسید که اپل نهایتاً تا زمان معرفی iOS 14 این قابلیت‌ها را به تلفن هوشمند خود اضافه خواهد کرد.

iOS 11 به‌تازگی معرفی‌شده و هنوز سه نسل تا معرفی iOS 14 باقی‌مانده و به همین دلیل، پیش‌بینی در مورد آن بسیار دشوار است. کما اینکه هنوز هیچ‌چیز از iOS 12 و iOS 13 نمی‌دانیم. اما با این‌ وجود ما می‌خواهیم انتظاراتی از iPhone را مطرح کنیم که نهایتاً تا iOS 14 به آن اضافه خواهد شد.

 

  1. Siri هوشمندتر

هوشمندتر شدن Siri مسئله عجیبی نیست و بدون شک هر نسل جدید که از iOS منتشر می‌شود، دستیار هوشمند آن نیز بهتر خواهد شد. از همین حالا Siri قابلیت تایپ به زبان انگلیسی را پیداکرده و می‌تواند جایگزین بسیاری از شغل‌ها شود. در iOS 14 تعریف یک دستیار صرفاً هوشمند برای Siri که می‌تواند تماس برقرار کند، پیام بفرستد یا موزیکی را پخش کند، تعریف صحیحی نخواهد بود. Siri با کمک چیپ قدرتمند اپل برای پردازش هوش مصنوعی می‌تواند تمام‌کارهای روزمره ما را در دست بگیرد.

جالب‌تر از همه اینکه پشتیبانی از زبان فارسی در Siri تا آن زمان انتظار عجیبی به نظر نخواهد رسید. کما اینکه اپل در iOS 11 پشتیبانی کامل از زیان فارسی در صفحه‌کلید مجازی iPhone و iPad را ارائه داد. تصور کنید از صبح و در لحظه‌ای که از خواب برمی‌خیزید تا لحظه‌ای که در شب به بستر خواب می‌روید، Siri تمام‌کارهای روزمره شمارا دقیقاً به زبان مادری‌تان انجام خواهد داد. این انتظار آن‌چنان‌که امروز به نظر می‌رسد ممکن است خلاف واقعیت نباشد.

 

  1. شخصی‌سازی همه‌چیز

یکی از مسائلی که شرکت‌های رقیب در مورد محصولات اپل مطرح می‌کنند، امکان شخصی‌سازی کم و سیاست همیشگی اپل برای مقابله با امکانات تخصصی به کاربران است. عرضه Files و قابلیت  Do Not Disturb While Driving در iOS 11 می‌تواند یک نشانه از عقب‌نشینی اپل از سیاست‌های محدودکننده باشد. هرچند که سیاست محدودکننده اپل به این دلیل است که اپل همیشه قصد داشته بهترین تجربه کاربری را در محصولاتش عرضه کند. اما تصور از بین رفتن این محدودیت‌ها در iOS 14 بسیار محتمل است. علاوه بر اینکه حتی Siri هوشمندتر هم می‌تواند در تشخیص سلیقه شما به کمک بیاید.

بحث شخصی‌سازی در iOS 14 می‌تواند فراتر از انتخاب چند عکس پیش‌زمینه یا آیکون باشد. هوش مصنوعی شاید بتواند کاربردها و پیشنهادهای مختلف را بر اساس عادات و سلیقه را به شما ارائه دهد. تصور کنید iPhone خود را در مکان یا شرایطی خاص از جیب بیرون بیاورید، اولین چیزی که بر اساس قابلیت Machine Learning خواهید دید پیشنهادهای Siri از تماس با افراد یا باز کردن اپلیکیشن هایی است که در آن موقعیت بیشتر به کار شما میاید.

هرچند این مسئله می‌تواند نگرانی‌های زیادی را در مورد حریم شخصی به وجود آورد. Siri در آینده می‌تواند فکر شمارا بخواند و همین مسئله می‌تواند ابزاری برای فوبیای بیشتر نسبت به هوش مصنوعی شود. اما مسئله اصلی این است که اپل تا به امروز نشان داده که به حریم خصوصی کاربرانش اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.

 

  1. باز گذاشتن دست توسعه‌دهندگان

نسخه امروزی Siri هنوز آن‌گونه که انتظار می‌رود دست توسعه‌دهندگان Third Party را باز نگذاشته. اما باز گذاشتن دست توسعه‌دهندگان متفرقه برای توسعه Siri مسئله‌ای دور از انتظار به نظر نمی‌رسد. تا iOS 14 توسعه‌دهندگان می‌توانند Siri را به‌گونه‌ای توسعه دهند که حتی به اپلیکیشن های Third Party نیز دسترسی داشته باشد. Siri در آینده می‌تواند توصیه‌هایی فراتر از اپلیکیشن های رسمی اپل را به کاربران عرضه کند.

 

  1. ایستادگی در برابر هوش مصنوعی غیرممکن است

باوجود تمام ترس‌ها و فوبیاهایی که برای آینده هوش مصنوعی وجود دارد، مبارزه علیه آن غیرممکن است. تکنولوژی هرروز در حال پیشرفت به سمت بهبود کیفیت زندگی بشر است. در همین چند سال گذشته هوش مصنوعی با تبلور در دستیارهای صوتی مانند Siri ، Google Now ، Alexa و Cortana توانسته جای خود را در بین زندگی روزمره ما باز کند. حال این سؤال وجود دارد که هوش مصنوعی تا سه سال دیگر چگونه خواهد بود و جوامع بشری چگونه می‌توانند بازندگی به همراه آن کنار بیایند؟!

شاید امروز برای پیش‌بینی آنچه که در 3 سال آینده اتفاق میافتد صحیح نباشد. اما آنچه احتمال وقوع آن بیشتر از همه است، این است که اپل قادر است تا همچنان عنوان موفق‌ترین کمپانی فعال در حوزه فن‌آوری را حفظ کند. این مسئله در گروی نحوه کاربرد هوش مصنوعی و ورود آن به زندگی روزمره انسان‌ها و همچنین حفظ حریم خصوصی کاربران است.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.