موضع‌گیری شرکت‌های بزرگ فناوری به نفع اپل در نزاع با کوالکام

نزدیک به یک ماه است که نزاع حقوقی میان اپل و کوالکام بالاگرفته و حالا شرکت‌های بزرگ فناوری به این نزاع واکنش نشان داده‌اند. بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دو روز پیش اپل حمایت شرکت‌های بزرگ را در برابر نزاع با کوالکام دریافت کرد. بر اساس این گزارش، انجمن صنایع کامپیوتری و ارتباطی که شامل شرکت‌هایی بزرگ نظیر سامسونگ، اینتل، گوگل، آمازون و فیس‌بوک می‌شود، حمایت خود را از طریق بیانیه‌ای به کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا اطلاع دادند. مهم‌ترین دلیل این انجمن برای حمایت از اپل، درخواست غیرمنطقی کوالکام مبنی بر توقف فروش آیفون در آمریکا و آسیب‌ها و تبعات این درخواست به مصرف‌کنندگان است.

استدلال کمپانی‌های این انجمن برای توقف درخواست کوالکام به این صورت بیان‌شده که: «ممنوع شدن اپل از واردات آیفون‌های اسمبل شده در خارج از آمریکا که از چیپ های ارتباطی اینتل استفاده می‌کنند می‌تواند به چرخه تأمین‌کننده‌های قطعات و مصرف‌کنندگان آمریکایی این محصول آسیبی جدی برساند.»

با وجود اینکه اپل عضو انجمن ذکر شده نیست، اما به دلیل همکاری تنگاتنگ با شرکت‌های فوق، حمایت آنها را به دست آورده است؛ چرا که نتیجه شکست در نزاع با کوالکام می‌تواند ضرر و زیانی جدی به درآمد کمپانی‌های عضو وارد کند. به همین دلیل این شرکت‌ها سعی کرده‌اند در کنار مخالفت با درخواست غیر منطقی کوالکام، از اپل حمایت کنند.

اوایل ماه جولای امسال کوالکام‌ به دلیل نقض شش پتنت در آیفون از اپل شکایت کرد. این شش پتنت به بهبود میزان طول عمر باتری تلفن‌های هوشمند کمک می‌کردند. کوالکام‌ در شکایت خود خواستار توقف فروش آیفون در آمریکا شده بود. دعوای اپل با کوالکام‌ از ابتدای 2017 با شکایت اپل از کوالکام مبنی بر قیمت‌گذاری ناعادلانه و غیرحرفه‌ای شروع‌ شده بود که نتیجه اعتراض کمیسیون تجارت فدرال از کوالکام بود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.