نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

اپل کامپیوترهای Mac را با سیستم‌عامل انحصاری خود عرضه می‌کند. در طراحی این سیستم‌عامل انحصاری، از موارد کلی و بزرگ مانند اجرای روان و سریع برنامه‌ها و امنیت نرم‌افزار گرفته تا جزئیات گوناگون مانند طراحی زیبای آیکون‌ها و غیره دقت زیادی شده تا علاوه بر اینکه Mac OS بتواند تمام نیازهای روزمره و حرفه‌ای کاربران را برطرف کند، تجربه کاربری لذت‌بخش و فوق‌العاده‌ای را ارائه دهد.

نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

با این‌ وجود اکثر کامپیوترهای شخصی امروزی با سیستم‌عامل ویندوز عرضه می‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود تا بعضی از کاربران کامپیوترهای Mac برای اجرای بعضی از برنامه‌ها و یا بازی‌ها به سمت نصب ویندوز در دستگاه خود بروند. اپل نیز با توسعه و عرضه نرم‌افزار Boot Camp، پشتیبانی کامل بوت و سپس نصب ویندوز برای اجرای کاملاً روان این سیستم‌عامل را به کاربران کامپیوترهای Mac عرضه کرده است. در این مطلب سعی داریم تا نحوه نصب سیستم‌عامل ویندوز از طریق بوت کمپ روی دستگاه‌های Mac را توضیح دهیم. با اپل مگ همراه باشید.

در ابتدا باید این سؤال را از خود بپرسید که آیا واقعاً نیازی به نصب ویندوز به‌عنوان سیستم‌عامل دوم در کامپیوتر Mac دارید یا خیر. چراکه نصب سیستم‌عامل دوم مستلزم پارتیشن‌بندی حافظه داخلی دستگاه شما است و مقدار قابل‌توجهی از فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما را اشغال می‌کند. این مسئله با وجود اینکه حافظه کامپیوترهای Mac معمولاً محدود بوده و ارتقای آن‌ها هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد بسیار آزار دهنده است. علاوه بر اینکه با نصب ویندوز از طریق Boot Camp شما برای هر بار تغییر میان سیستم‌عامل‌ها باید دستگاه خود را ریستارت کنید. همچنین با توجه به اینکه ویندوز هدف اصلی هکرها برای گسترش بدافزارها و ویروس‌ها است، مشکلات امنیتی نصب ویندوز را نیز باید در نظر بگیرد.

پیشنهاد می‌شود که اگر نیازی به استفاده دائم از ویندوز ندارید. از نصب این سیستم‌عامل روی دستگاه خودداری کنید و حد الامکان اگر به‌صورت مقطعی نیاز به استفاده از این سیستم‌عامل دارید، از سیستم‌های مجازی یا موازی کننده استفاده کنید. VmWare Fusion و VirtualBox از برنامه‌های مجازی‌سازی یک سیستم‌عامل در یک سیستم‌عامل دیگر است و Parallels نیز می‌تواند برنامه‌های یک سیستم‌عامل را به‌صورت موازی در Mac اجرا کند.

با این‌ وجود اگر می‌خواهید همچنان ویندوز را به‌صورت بوت روی Mac نصب کنید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

توجه: توصیه می‌شود اگر تجربه کافی برای نصب در مورد سیستم‌عامل را ندارید، این کار را به افراد متخصص در این زمینه واگذار نمایید چراکه ممکن است کارکرد دستگاه شما دچار مشکل شود.

 

قدم اول: انتخاب نسخه ویندوز

نسخه ویندوزی که می‌توانید روی دستگاه خود نصب کنید، به مدل Mac شما بستگی دارد. اپل به کاربران تنها اجازه نصب آخرین نسخه ویندوز در زمان عرضه کامپیوتر Mac را می‌دهد. بر همین اساس مک های مختلف قابلیت بوت نسخه‌های مختلفی از ویندوز را دارند:

  • ویندوز 10 : بر روی اکثر دستگاه‌های عرضه‌شده از سال 2012 به بعد پشتیبانی می‌شوند
  • ویندوز 8.1 : روی تمام دستگاه‌های عرضه‌شده بین سال‌های 2010 تا 2016 پشتیبانی می‌شود
  • ویندوز 7: تنها در مک های عرضه‌شده سال 2014 و قدیمی‌تر قابل نصب است

توجه کنید که تنها نسخه 64 بیت سیستم‌عامل ویندوز بر روی کامپیوترهای مک قابل‌ نصب است.

حال باید نسخه ویندوز موردنظر خود را انتخاب کرده و فایل ایمیج با فرمت ISO آن را تهیه کنید. اگر لایسنس ویندوز را در اختیار داشته باشید، می‌توانید از طریق وب‌سایت رسمی مایکروسافت فایل ISO نصبی ویندوز را به‌صورت رایگان و قانونی تهیه کنید.

 

قدم دوم: آماده‌سازی بوت کمپ

پیش از هر اقدامی توصیه می‌شود حتماً از تمامی اطلاعات Mac نسخه پشتیبان تهیه کنید. چراکه در صورتی‌ که یک مرحله را به‌ اشتباه انجام دهید، ممکن است سیستم‌عامل اول شما نیز قابل‌ اجرا نباشد.

پس از گرفتن بک آپ از اطلاعات مهم، اپلیکیشن Boot Camp Assistant را بازکنید. این اپلیکیشن به‌صورت پیش‌فرض در کامپیوتر شما نصب‌ شده است. برای باز کردن این اپلیکیشن دکمه‌های ترکیبی Command+Space را زده و سپس عبارت Boot Camp را وارد کنید.

نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

پس از باز شدن دستیار بوت کمپ مراحل مختلفی نظیر دانلود درایورها، درخواست فایل ISO نصبی ویندوز و نحوه پارتیشن‌بندی را انجام خواهد داد.

در صفحه اول گزینه Continue را زده و به مرحله بعد بروید.

در مرحله بعد، دو سؤال مهم از شما پرسیده می‌شود:

  1. فایل ISO نصبی ویندوز در کجا قرار دارد
  2. پارتیشن ویندوز باید چقدر فضا داشته باشد

نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

توجه کنید که فضایی که شما در اختیار ویندوز قرار می‌دهید، از فضای کاربری Mac OS کاسته خواهد شد، پس در انتخاب آن دقت زیادی کنید. فضا نباید به حدی کم باشد که در کارکرد ویندوز اختلال ایجاد کند. همچنین نباید آن‌قدر زیاد باشد که Mac OS دیگر قابل‌ اجرا و نصب اپلیکیشن ها نباشد. همچنین عملیات پارتیشن‌بندی قابل‌ برگشت نیست و در صورت پشیمان شدن باید از نرم‌افزارهای غیررسمی و  third-party استفاده کنید. پس در انتخاب این فضا دقت کنید.

توجه: برای نصب ویندوز 7، استثنا باید از یک فلش قابل بوت برای نصب استفاده کنید.به همین دلیل بوت کمپ ابتدا به شما نحوه صحیح ساخت یک فلش قابل بوت از ویندوز 7 را آموزش می‌دهد.

پس از انتخاب نحوه پارتیشن‌بندی و فایل ISO نصبی (یا فلش قابل بوت برای ویندوز 7) گزینه Install را زده و به مرحله بعد بروید.

نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

در مرحله بعد بوت کمپ درایورهای مخصوص دستگاه شما را برای نسخه ویندوز از طریق اینترنت دانلود می‌کند. این درایورها ویندوز نصب‌شده را قادر می‌سازد تا از بهترین بازدهی سخت‌افزارها استفاده کند. برای دانلود این درایورها حتماً از اتصال دستگاه به اینترنت مطمئن شوید.

پس از انجام پارتیشن‌بندی، کپی فایل نصبی سیستم‌عامل و درایور در پارتیشن موردنظر، دستگاه ریستارت شده و وارد فاز نصب ویندوز می‌شود.

 

قدم سوم: نصب ویندوز

پس از ریستارت، شما با صفحه نصب ویندوز مواجه خواهید شد. این صفحه دقیقا مانند صفحه نصب ویندوز در دستگاه‌های دیگر است. توجه کنید که روند نصب ویندوز در این قسمت در تمام مراحل شبیه به نصب ویندوز در یک کامپیوتر معمولی است به‌جز مرحله انتخاب پارتیشن موردنظر برای نصب.

نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

در بخش نصب ویندوز اگر از شما در مورد پارتیشن موردنظر برای نصب سؤال شد؛ گزینه BOOTCAMP را انتخاب کنید.

توجه: به‌هیچ‌وجه دستگاه Mac را در صفحه نصب ویندوز پارتیشن‌بندی نکنید. هرگونه تغییرات در پارتیشن ممکن است عملکرد دستگاه شما را مختل کند.

در مراحل نصب ویندوز ممکن است با سؤالاتی مبنی بر اینکه آیا به اینترنت متصل هستید یا خیر پرسیده شود. از آن جایی‌ که درایورهای مربوط به اتصال به شبکه در آن مرحله برای ویندوز هنوز نصب نشده‌اند، امکان اتصال وجود ندارد و باید این مراحل را Skip کنید.

 

مرحله پایانی: نصب درایورها

نحوه نصب ویندوز از طریق بوت کمپ

در مرحله پایانی پس از نصب ویندوز، بوت کمپ به‌صورت خودکار اجراشده و درخواست نصب درایورها را می‌کند. پس از پایان مراحل نصب Wizard در ویندوز و نصب درایورها، ویندوز آماده استفاده است.

همان‌طور که  پیش‌ از این نیز گفتیم، شدیداً توصیه می‌شود اگر تجربه کافی برای نصب در مورد سیستم‌عامل را ندارید، این کار را به افراد متخصص در این زمینه واگذار نمایید چراکه ممکن است کارکرد دستگاه شما دچار مشکل شود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.