چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

در این مطلب قصد داریم از طرز کار لوپ‌های زنده گاراژبند مطلع بشویم. این کار به شما اجازه می دهد تکه موزیکی که دوست دارید را آماده کنید تا آن را به عنوان صدای آماده روی پدها استفاده کنید. همه چیز در زمان خودش اجرا می‌شود و می‌توانید از آن برای دی‌جی کردن و اجرای زنده نیز استفاده کنید. علاوه بر این، لوپ‌ها راهکاری برای ساختن یک میکس جدید از آهنگ‌های مورد علاقه شماست که اجازه می‌دهد بدون درگ و دراپ کردن مقدار زیادی صدا داخل تایم‌لاین، یک آهنگ جدید بسازید.

گاراژبند نسخه کوتاه شده از برنامه بزرگتر اپل به نام لاجیک است، اما گفتن این شبیه این است که بگوییم فراری نسخه‌ای کوچک از یک رولزرویس است که بلافاصله متوجه خواهید شد که یک قیاس اشتباه است ولی این که گاراژبند یک برنامه فوق العاده قدرتمند است را بیان می‌کند. شاید مقداری جادویی به نظر برسد ولی این ابزاری است که بسیاری از آهنگ سازها نیز با استفاده از آن کار می‌کنند. بگذارید نگاهی داشته باشیم.

نگاهی به لوپ‌های زنده

برای شروع، اپ گاراژبند را در دستگاه خود اجرا کنید، یک پروژه جدید ساخته و لوپ‌های زنده را از بالای صفحه انتخاب کنید. مانند هرچیز دیگری در گاراژبند لوپ‌های زنده هم در آیفون و هم در آیپد قابل استفاده هستند. راحت‌ترین روش کار برای لوپ‌های زنده باز کردن یکی از قالب‌های از پیش آماده شده است. به عنوان مثال الکترو فانک را انتخاب می‌کنیم، اما شما می‌توانید هر موردی دیگری را انتخاب کنید.

در این جا ردیف‌هایی را مشاهده خواهید کرد. هر کدام از آنها ساز مختلفی را در داخل خود قرار خواهند داد. و لوپ‌های (قطعات تکرار شوند) آنها در همان ستون چیده خواهند شد. روی Play که تپ کنید اولین ستون اجرا خواهد شد. روی هر کدام از ستون‌ها که تپ کنید آنها اجرا و یا متوقف خواهند شد. بعد از انجام اینکار متوجه خواهید شد که آنها به محض ضربه شما اجرا نخواهند شد بلکه منتظر رسیدن وزن درست خودشان می‌شوند. این باعث می‌شود که اجرای لوپ‌ها با تداخل روبرو نشود.

چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

برای فعال و غیر فعال کردن خانه‌های یک ستون به صورت همزمان می‌توانید از علامت فلش رو به بالا، که در پایین آن ستون‌ها وجود دارد استفاده کنید. این روشی مناسب برای سوئیچ بین قسمت با کلام و بی کلام آهنگ است.

قوانینی وجود دارند که به این مربع‌ها اجازه پخش می‌دهد. قانون اصلی آن این است که تنها یک لوپ می‌تواند به صورت همزمان در یک ردیف پخش شود. اگر احساس می‌کنید که سازی وجود دارد که دوست دارید آن را نشوید می‌توانید این کار را انجام دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از این قابلیت برای تفکیک حجم صداهای داخل یک لوپ استفاده کنید.

 

ویرایش لوپ‌های زنده

شما می‌توانید محتوا و تنظیمات لوپ‌ها را از دو روش انجام بدهید. در حالت عادی، همان حالتی که در حال استفاده از آن هستید، می‌توانید از دوبار تپ روی هر مربع استفاده کنید. برای ویرایش لوپ‌های فعلی می توانید وارد حالت ویرایش بشوید. که برای انجام آن باید روی مربع با یک مداد در داخلش تپ کنید که در پایین سمت چپ نمایشگر وجود دارد.

در حالت ویرایش شما می‌توانید کپی، حذف، تغییر تنظیمات و ویرایش محتوای یک سلول را انجام بدهید.  این همان جایی است که می‌توانید سرعت و گام لوپ را مشخص کنید که مانند دیگر اجزای آهنگ تا آخر برود یا اینکه بعد از پخش دوباره تکرار شود یا اینکه در کل یکبار پخش شود. ما امروز با این تنظیمات کاری نداریم اما دانستن جای آنها چیز بدی نیست.

چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

یک چیز که حتما باید آن را بدانید این است که لوپ‌ها در واقع همان صداهای MIDI از تایم‌لاین اصلی آهنگ هستند، همان جایی که می‌بینید تعدادی ترک در داخل ردیف‌ها قرار گرفته‌اند. تنها تفاوت این است که آنها را داخل مربع گذاشته‌اند، و دارای یک نشانگر چرخنده هستند که میزان رفته آنها را نشان می‌دهد.

چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

به همین دلیل شما می‌تواند مانند هر ترک دیگری آنها را نیز ویرایش کنید. در حالت ویرایش روی یک سلول تپ کنید، روی حباب مشگی رنگی که باز می‌شود روی ادیت تپ کنید تا آنها را ویرایش کنید.

 

ساختن لوپ‌های جدید

نظرتان در مورد ساختن آهنگ‌های خودتان چیست؟ بالاخره بعد از مدتی کار با قالب‌های از پیش تعیین شده نیاز دارید تا پروژه خود را بسازید. بیایید با یک ردیف خالی شروع کنیم. شما همچنین می‌توانید از لوپ‌هایی که از پیش آماده کرده بودید و با تپ روی آیکون لوپ‌های زنده در بالا سمت چپ صفحه استفاده کنید.

برای بازگشت به منوی اصلی انتخاب لوپ،‌روی مربعی که داخلش با دو مربع دیگر پر شده است کلیک کنید. روی آیپد دقیقا همان آیکون سمت چپ میکروفون است. روی آن تپ کنید و سپس روی New تپ کنید. اگر از قبل ساز‌هایی را در آن مشاهده کردید روی آنها تپ کرده و آنها را حذف کنید تا ردیف خالی شود.

۳ راه برای قرار دادن لوپ‌ها در این صفحه دارید. یکی از آنها درگ کردن ترک صوتی آماده است. روش دیگری ضبط لوپ با استفاده از سازهای نرم افزاری گاراژبند است، (می‌توانید از پیانو یا ماشین درام استفاده کنید.). روش سوم ضبط کردن از یک منبع خارجی است. این می‌تواند یک اپ موزیک دیگر در آیفون شما باشد. یا یک ساز متصل شده به آیپد شما مانند یک گیتار باشد. (با استفاده از دانگل)

 

اضافه کردن لوپ اپل به لوپ‌های زنده

چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

برای اضافه کردن یک لوپ از پیش ساخته شده،‌روی آیکون لوپ تپ کنید(مانند یک طناب پیچیده شده)، تا لیست آنها را ببینید. می‌توانید از لوپ‌های اپل استفاده کنید یا از صداها و آهنگ‌های خود، در اپ گاراژبند استفاده کنید. ما می‌خواهیم درام به آن اضافه کنیم. برای اینکار باید آنها را درگ کرده و روی یکی از ردیف‌ها رها کنید. من سه لوپ مشابه انتخاب کردم و آنها را در یک ردیف گذاشتم.

بعد از این نوبت به گذاشتن بیس روی آهنگ از همان طریق است. و سپس اگر یک بازه را انتخاب کنید اپل اجازه می‌دهد تا لوپ شده همان قطعه را بشنوید.

ضبط کردن یک ساز لمسی به لوپ‌های زنده

با توجه به لوپ‌های اضافه شده اپل به این لیست می‌توانید از یک پیانو روی آنها برای زیبایی استفاده کنید. این کار را با استفاده از ابزار گاراژبند و با استفاده از دکمه قرمز رنگ رکورد در برنامه انجام می‌دهیم.

چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

اول از همه روی روی دکمه بعلاوه در ستون مرجع تپ کنید. سپس روی instruments تپ کنید و پیانو را انتخاب کنید. ما ساز Alchemy synth را انتخاب کردیم تا صدای مورد نظر خود را پیدا کنیم.

حالا برای ضبط سلولی که می‌خواهید داخلش ضبط انجام دهید تپ کرده و از حباب به نمایش درآمده Record Into Cell را انتخاب کنید. حالا برای شنیدن صدای ساز خود رو دکمه‌ها کلیک کنید و هر وقت که آماده ضبط بودید دکمه قرمز رنگ رکورد را بزنید. یک شمارشگر مترونوم به نمایش در آمده و بعد از آن ضبط شما آغاز خواهد شد. لوپ خود را بنوازید و هنگام اتمام روی دکمه توقف تپ کنید. می‌بینید که قطعه شما ضبط شده است.

اگر قطعه‌ای که زده‌اید از مدت سلول شما کمتر است می‌توانید وارد حالت ویرایش شوید، روی سلول خود تپ کنید، ستینگ را انتخاب کنید و گزینه Length را بزنید. در اینجا می‌توانید مدت زمان اجرای لوپ خود را تنظیم کنید تا به سایر قسمت‌های آهنگ شما بخورد.

 

نکته‌های دیگر لوپ‌های زنده

همانطور که دیدید تنظیمات زیادی برای لوپ‌های زنده شما وجود دارد.اما برای اتمام باید چند نکته دیگر را به یاد داشته باشید.

چطور از لوپ‌های زنده در گاراژبند استفاده کنیم؟

اگر شما در حالت نمایش قدیمی و سنتی تِرَکی هستید، می‌توانید به حالت توری یا گرید تغییر بدهید. فقط روی آیکون ترک تپ کنید(در مثال من یک ماشین دارم است) و گزینه Show in Grid  را برای انجام آن بزنید.

شما همچنین می‌توانید موزیک را از اپ فایلز به این برنامه اضافه کنید. فقط کافی است حالت اسلاید را روی آیپد باز کنید و یک فایل صوتی را روی توری‌های برنامه گاراژبند درگ دراپ کنید.

لوپ‌های زنده راهی قدرتمند برای ساختن آهنگ هستند که به شما اجازه می‌دهند قبل از رکورد اصلی با اجرای آنها آشنا شوید. ممکن است نیاز به مقداری تمرین داشته باشید که با استفاده از این مطلب دست شما زودتر راه خواهد افتاد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.