چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

NTFS یک استاندارد فرمت کردن درایوها برای خواندن و نوشتن در سیستم‌عامل ویندوز است. امروزه تقریباً تمام نسخه‌های Mac OS قادر به خواندن درایوهای فرمت NTFS هستند. اما مهم‌ترین محدودیتی که وجود دارد این است که Mac OS به‌تنهایی قادر به خواندن و نوشتن هم‌زمان روی درایوهای NTFS نیست.

به همین دلیل بسیاری از کاربران کامپیوترهای Mac به سمت نصب یکی از نسخه‌های ویندوز تمایل پیدا می‌کنند تا بتوانند در محیطی یکپارچه از حافظه‌های داخلی و جانبی خود که دارای فرمت NFTS هستند استفاده کنند. در ادامه سعی داریم تا چند روش برای خواندن و نوشتن روی فرمت NTFS در MacOS را بیان کنیم. با اپل مگ همراه باشید.

توصیه می‌شود که اگر تجربه زیادی در این زمینه ندارید و همچنین اطلاعات خیلی مهمی در درایو NTFS دارید، از انجام این روش‌ها خودداری کنید و یا حداقل از نرم‌افزارهای پولی تائید شده استفاده کنید. توجه کنید که مسئولیت خرابی و از دست رفتن اطلاعات درایوها با شما خواهد بود. برای تجهیز MacOS به قابلیت خواندن و نوشتن فرمت NTFS سه روش متفاوت وجود دارد که هرکدام دارای معایب و مزایایی نسبت به دیگری است. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 

1.خرید و نصب درایورهای Third-Party

نرم‌افزارهای مختلفی برای خواندن و نوشتن NTFS در Mac OS وجود دارد. این نرم‌افزارها اغلب پولی هستند، اما با توجه به این مسئله که نصب، راه‌اندازی و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است، ارزش هزینه کردن را دارد.

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

برای معرفی، یکی از پر استفاده ترین این نرم‌افزارها می‌توان به برنامه 19.95 دلاری Paragon NTFS for Mac اشاره کرد. روند نصب این نرم‌افزار بسیار آسان بوده و به‌راحتی در تمام نسخه‌های مدرن Mac OS، شامل MacOS 10.12 Sierra و  Mac OS X 10.11 El Capitan قابل‌نصب و راه‌اندازی است. اگر به دنبال یک روش ایمن و آسان برای استفاده از درایوهای اکسترنال هستید، ما به شما این نرم‌افزار را پیشنهاد می‌کنیم. از مهم‌ترین خصوصیت‌های این نرم‌افزار این است که برای نصب نیازی به سروکله زدن با دستورهای متنی در ترمینال ندارد و به‌صورت اتوماتیک درایو را Mount می‌کند. اگر دستتان برای خرید نرم‌افزار باز است، حتماً این روش را انتخاب کنید. این نرم‌افزار را می‌توانید به‌صورت رایگان دانلود کرده و 10روز به‌صورت آزمایشی استفاده کنید. اگر از روند کارکرد آن راضی بودید، می‌توانید لایسنس آن را با پرداخت هزینه دریافت کنید.

 

2. نصب درایورهای Third-Party رایگان

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

علاوه بر درایورهای پولی، نرم‌افزارهای رایگان و متن‌باز دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای خواندن و نوشتن درایوهای NTFS به کمک شما بیایند. متأسفانه روند نصب این نرم‌افزارها معمولاً به‌اندازه درایورهای پولی آسان و پایدار نیست و شمارا تا حدودی به‌زحمت می‌اندازد. همچنین روند Mount کردن درایوهای NTFS معمولاً آن‌ها را در ریسک از دست رفتن اطلاعات و خطرات امنیتی مختلف قرار می‌دهد.

این درایورها مجانی هستند اما روند نصب آن‌ها شاید کمی پیچیده باشد. این روش همچنین شاید تا حدی غیر ایمن باشد چراکه برای Mount کردن درایوهای NTFS به‌صورت خودکار، باید سیستم امنیتی و حفاظتی دستگاه را به‌طور موقت غیرفعال کرده و یکی از ابزارهای اصلی اپل را با یک برنامه باینری تعویض کنید. این کار به‌خودی‌خود آسیب‌پذیری دستگاه شما را برای حملات امنیتی افزایش می‌دهد. با این‌ وجود اگر همچنان مایل به انجام چنین کاری هستید، ما به شما نرم‌افزار  FUSE را پیشنهاد می‌کنیم. اما اکیداً توصیه می‌کنیم که برای فعال کردن حالت خواندن و نوشتن در NTFS از ترمینال و دستور متنی استفاده کنید؛ چراکه این کار تا حدودی ایمن‌تر است.

  • ابتدا نرم‌افزار FUSE را از این لینک دانلود کرده و نصب کنید. در تمامی مراحل نصب توصیه می‌شود گزینه‌های پیش‌فرض را انتخاب کنید.
  • در مرحله بعد، نیاز به نصب ابزار توسعه‌دهندگان متنی اپل (Apple’s command line developer tools) نیز دارید. برای نصب آن باید Terminal را از طریق Finder > Applications > Utilities بازکرده و دستور متنی زیر را وارد کنید:

xcode-select --install

پس از واردکردن دستور فوق، گزینه Install را بزنید.

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

  • در مرحله بعد شما نیاز به نصب برنامه مدیریت پکیج homebrew دارید. برای این کار کافی است دستور زیر را در Terminal وارد کنید:

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL http://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"

  • حال پس‌ از اینکه دو ابزار فوق را نصب کردید از طریق دستور زیر ntfs-3g را نیز دانلود و نصب کنید:

brew install ntfs-3g

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

حالا شما می‌توانید با تنظیمات دستی، پارتیشن‌های NTFS را برای حالت خواندن و نوشتن در مک، Mount کنید. برای این کار باید به Terminal رفته و یک mount point در /Volumes/NTFS بسازید. البته خبر خوب این است که این کار را تنها یک‌بار انجام خواهید داد:

sudo mkdir /Volumes/NTFS

پس‌ از این کار درایور NTFS را به دستگاه متصل کرده و لیست درایوها را با دستور زیر ببینید:

diskutil list

در لیست ذکرشده می‌توانید درایو NTFS خود را شناسایی کرده و نام آن را پیدا کنید. نکته راهنمایی کننده شما برای پیدا کردن پارتیشن NTFS، عبارت Windows_NTFS file system در بخش Type پارتیشن موردنظر است. توجه کنید که شاید نام پارتیشن‌ها را تا پیش‌ از این نیز بدانید، اما آنچه در اینجا مهم است، Identifier یا همان شماره‌ای است که دستگاه شما به آن پارتیشن اختصاص داده. برای مثال در تصویر زیر پارتیشن موردنظر ما بانام USB_Drive و مشخصه disk2s1 است.

 

برای unmount کردن پارتیشن‌های NTFS باید دستور زیر را وارد کنید: (توجه شود که مشخصه درایو دقیقاً همان چیزی است که در مرحله قبل نشان دادیم)

sudo umount /dev/disk2s1

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

همچنین برای Mount درایو باید از دستور زیر استفاده کنید:

sudo /usr/local/bin/ntfs-3g /dev/disk2s1 /Volumes/NTFS -olocal -oallow_other

همان‌طور که گفته شد، این روش به تعداد زیادی از دستورات متنی نیاز دارد که شاید برای استفاده روزمره زیاد جالب نباشند. علاوه بر اینکه هر بار Mount و unmount درایو نیاز به دستورات متنی دارد.

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

البته تنظیمات دیگری برای این روش وجود دارند تا عمل اتصال و جدا کردن پارتیشن NTFS را به‌صورت خودکار مدیریت کنند. اما به دلیل افزایش آسیب‌پذیری و تغییرات زیاد، نیاز به دسترسی Root دارد که به‌هیچ‌وجه انجام آن‌ها پیشنهاد نمی‌شود.

 

  • روش پشتیبانی شده از اپل

خود شرکت اپل نیز در حال کار روی یک روش برای خواندن و نوشتن هم‌زمان درایوهای NTFS است. این روش در مرحله آزمایشی قرار دارد و به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال است. فعال کردن آن نیاز به واردکردن بعضی از دستورات در ترمینال دارد و از آن جایی‌ که هنوز نسخه نهایی آن عرضه نشده، ریسک استفاده از آن تا حدودی بالا است و ممکن است باعث از بین رفتن اطلاعات داخل درایو شود.

از آن جایی‌ که روش سوم هنوز در مرحله آزمایش است، ممکن است مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. توصیه می‌کنیم در صورتی‌ که از این روش استفاده می‌کنید، حتماً از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. علاوه بر اینکه مسئولیت از دست رفتن اطلاعات آن بر عهده خودتان است.

  • در این روش ابتدا باید نام درایو خود را تغییر داده و یک عنوان تک کلمه را برای لیبل آن انتخاب کنید.
  • سپس ترمینال را بازکرده و با ابزار ویرایشی nano، فایل fstab را در دایرکتوری etc بازکنید:

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

sudo nano /etc/fstab

  • در فایل متنی بازشده، عنوان مقابل LABEL را دقیقاً همان نام تک‌کلمه‌ای که درایو شما دارد قرار دهید:

LABEL=NAME none ntfs rw,auto,nobrowse

Ctrl+O را زده و فایل متنی را ذخیره کنید. سپس با Ctrl+X برنامه ویرایش Nano را ببندید.

حال شما می‌توانید درایو بانام مذکور را باز و سپس ببندید.

چگونه پارتیشن های NTFS را به Mac متصل کنیم

مجدداً توصیه می‌شود که اگر تجربه زیادی در این زمینه ندارید و همچنین اطلاعات خیلی مهمی در درایو NTFS دارید، از انجام این روش‌ها خودداری کنید و یا حداقل از نرم‌افزارهای پولی تائید شده استفاده کنید.

روش های توضیح داده شده فوق تنها بخشی از پر استفاده ترین روش های اتصال درایو های NFTS در Mac هست. اگر شما نیز روشی بهتر می شناسید می توانید در بخش نظرات، آن را با ما در میان بگذارید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.