چگونه یک فلش مموری قابل بوت از MacOS 10.13 بسازیم

روش های نصب MacOS بر روی کامپیوتر های Mac متفاوت است. در این میان یکی از روش های معمول برای نصب سیستم عامل در کامپیوترها، ساخت و استفاده از یک فلش مموری قابل بوت از سیستم عامل است. این روش برخلاف روش استفاده از لوح های فشرده دشواری های مختلف مثل نیاز به رایت دی وی دی را ندارد. همچنین با توجه به اینکه در مدل های جدید کامپیوتر های Mac درایو نوری تعبیه نشده، این روش بسیار راحت تر و بدون نیاز به درایو اکسترنال خواهد بود. توصیه می کنیم که اگر تجربه ای در زمینه نصب سیستم عامل ندارید، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید و نصب سیستم عامل را به افراد متخصص واگذار کنید، چرا که  این نسخه  بتا از سیستم عامل Mac، برای افراد حرفه ای و توسعه دهندگان منتشر شده.  در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش ساخت یک فلش Bootable از MacOS 10.13 آشنا کنیم. با اپل مگ همراه باشید.

اگر نسخه بتای MacOS 10.13 را در کامپیوتر خود نصب کرده باشید، حتما متوجه شده اید که این نسخه دارای ابزاری به نام Create install media است که به شما اجازه ساخت یک فلش Bootable از سیستم عامل را می دهد. این ابزار برای نگهداری نسخه نصبی سیستم عامل برای موارد ضروری و تعمیر نرم افزاری دستگاه، و همچنین نصب سیستم عامل بر روی دستگاه دیگر به کار می رود. مراحل انجام ساخت فلش Bootable به صورت زیر است.

  • ابتدا یک فلش مموری با حجم کافی (حداقل 16 گیگابایت) تهیه کنید و از خالی بودن اطلاعات آن اطمینان حاصل کنید. چراکه در روند ساخت فلش Bootable اطلاعات دستگاه شما پاک خواهد شد.
  • برنامه نصب کننده MacOS 10.13 Beta را از Mac App Store نصب کنید. این اپلیکیشن در مسیر /Applications/ folder قرار خواهد گرفت.
  • از نصب بودن برنامه Install macOS 10.13 Beta.app اطمینان حاصل کنید.
  • فلش مموری را به دستگاه متصل کرده و نام آن را به HighSierra تغییر دهید تا در زمان نیاز، بتوانید به راحتی آن را تشخیص دهید.
  • Terminal را باز کرده و دستورات متنی زیر را در آن وارد کنید:

sudo /Applications/Install\ macOS\ 10.13\ Beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/HighSierra --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ 10.13\ Beta.app --nointeraction &&say Boot drive created

  • دکمه Return را زده و منتظر انجام فرایند نصب شوید. (این دستور نیاز به دسترسی Super User دارد و به همین دلیل در فرایند اجرای آن از شما پسورد Admin پرسیده خواهد شد.)
  • پس از پایان فرایند ساخت، فلش مموری Bootable شما آماده است.

برای بوت کردن فلش بر روی دستگاه کافی است دستگاه را به طور کامل خاموش کرده، و فلش را به کامپیوتر متصل کنید. پس از روشن کردن دستگاه دکمه Alt-Option را نگه داشته تا منوی بوت دستگاه به شما نشان داده شود. در منوی بوت با انتخاب فلش مموری مورد نظر، می توانید دستگاه را بر روی آن بوت کنید.

با استفاده از این فلش Bootable می توانید پارتیشن های دستگاه را فرمت و تغییر دهید و همچنین MacOS 10.13 را بر روی دستگاه نصب کنید. به دلیل وجود باگ های احتمالی در نسخه بتا، اگر قصد نصب نسخه بتای سیستم عامل را دارید، پیشنهاد می شود حتما آن را برروی یک پارتیشن جدید نصب کنید و آن را به هیچ وجه روی پارتیشن سیستم عامل اصلی خود نصب نکنید.

مجددا تاکید می کنیم اگر از نصب سیستم عامل برروی دستگاه سر رشته ندارید، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید و در صورت اقدام برای نصب، حتما از اطلاعات دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. چرا که در صورت بروز مشکل، ممکن است اطلاعات ذخیره شده در دستگاه به طور کل پاک شده، و یا دستگاه از لحاظ نرم افزاری قابل اجرای دوباره سیستم عامل نباشد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.