چگونه MAC Address را در مک بوک تغییر دهیم

آدرس فیزیکی یا MAC Address یکی از پارامترهایی است که به‌طور سخت‌افزاری توسط تولیدکننده یک دستگاه تعیین می‌شود. در این مطلب سعی داریم تا روش این آدرس در مک بوک را آموزش دهیم این آدرس در بخش کارت‌های شبکه سیمی و بی‌سیم تمام دستگاه‌هایی که به‌نوعی می‌توانند به شبکه متصل شوند قرار می‌گیرند. مک آدرس در هر دستگاهی یک مجموعه عدد یکتا به‌حساب می آید که آن دستگاه را از دیگر دستگاه‌ها متمایز می‌کند. روند کاری مک آدرس به‌گونه‌ای است که در لحظه اتصال هر دستگاهی به شبکه، مدیر شبکه می‌تواند دستگاه را بر اساس مک آدرس شناسایی کند و حتی در مواقع لزوم دسترسی‌های آن دستگاه در شبکه را مدیریت کند.

اگر شما به‌دفعات از شبکه‌های اداری یا عمومی استفاده کرده اید و همچنین از ساختار شبکه سررشته داشته باشید، ممکن است مواقعی پیش بیاید که نیاز به تغییر آدرس فیزیکی دستگاه به‌وجود بیاید. در ادامه قصد داریم تا نحوه تغییر مک آدرس در سیستم‌عامل macOS را توضیح دهیم. با اپل مگ همراه باشید.

پیش از هر کاری در صورتی‌ که از تغییر حرفه‌ای تنظیمات کامپیوترهای مک و کار با ترمینال سر رشته‌ای ندارید، توصیه می‌کنیم که این کار را انجام ندهید چراکه در صورت ایجاد هرگونه مشکلی، ممکن است دسترسی شما به شبکه به‌کلی قطع شود، با این‌ حال مسئولیت انجام این کار بر عهده خودتان است. اپل مانند تمام شرکت‌های معتبر سازنده محصولات کامپیوتری به‌طور عادی اجازه تغییر مک آدرس را به کاربر نمی‌دهد. از همین رو برای تغییر آن باید از دستور متنی در ترمینال استفاده کنید.

برای این کار کافی است دکمه‌های ترکیبی Command + Space را زده و Terminal را وارد کنید.

پس از باز شدن ترمینال، دستور زیر را در آن وارد کرده و دو تغییر زیر را در آن اعمال کنید:

  1. en0را به network interface name شبکه خودتان تغییر دهید
  2. مک آدرس موردنظرتان را به‌جای xx:xx:xx:xx:xx:xx قرار دهید. توجه کنید که آدرس مک موردنظر شما باید یک آدرس معتبر باشد.

sudo ifconfig en0 xx:xx:xx:xx:xx:xx

چگونه MAC Address را در مک بوک تغییر دهیم

 

network interface name معمولاً en0 یا en1 است که بستگی به کارت شبکه مورداستفاده برای اتصال به شبکه دارد. با دستور ifconfig در ترمینال می‌توانید اطلاعات کامل شبکه در حال اتصال را مشاهده و network interface name شبکه خود را پیدا کنید.

توجه کنید که این کار به‌طور موقت مک آدرس دستگاه شما را تعویض می‌کند و با اولین ریبوت دوباره تنظیمات به حالت اولیه باز می‌گردد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.