چالش‌های بزرگ بر سر راه هوم پاد

از کنفرانس WWDC امسال حدود پنجاه روز می‌گذرد و در این روزها دنیای فناوری پر شده از اخبار ضدونقیض در مورد محصولاتی که در این کنفرانس معرفی شده اند. تمام محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری معرفی‌ شده در این کنفرانس در پاییز برای فروش آماده خواهند شد و همین مسئله باعث می‌شود تا حدس و گمان‌ها بیشتری در مورد این محصولات پیش بیاید. یکی از محصولات معرفی‌شده در WWDC 2017 هوم پاد بود؛ اسپیکری هوشمند که اپل با معرفی آن تصمیم گرفت تا با محصولات مشابه نظیر Google Home و Amazon Echo رقابت کند. اما در این میان یک سؤال بزرگ به وجود می آید؛ آن‌هم اینکه هوم پاد چگونه می‌تواند پیروز میدان رقابت با محصولات مشابه شود. در ادامه سه چالش بزرگ پیش روی هوم پاد برای تبدیل شدن به محصولی متحول کننده دنیای فناوری را بررسی خواهیم کرد. با اپل مگ همراه باشید.

 

  • قدرت نفوذ به شبکه

بعضی از تحلیل‌های پیش‌پاافتاده ادعا می‌کنند که هوم پاد جایگزینی برای AirPort Extreme خواهد شد. اما اگر توانایی‌های این محصول را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که این محصول قرار نیست جایگزینی برای محصولات دیگر اپل باشد، بلکه هوم پاد برای این ساخته‌شده که قدرت نفوذ محصولات اپل بیشتر از همیشه شود. هوم پاد باقدرت نفوذ به شبکه خانگی و به دست گرفتن کنترل تمام تجهیزات هوشمند سازی خانه از طریق هوم کیت، موجب می‌شود تا تمام اجزای خانه باهم دیگر هماهنگ کار کنند. HomePod محصولی است که می‌تواند چراغ‌های خانه را خاموش و یا روشن کرده و حتی سطح روشنایی آن‌ها را تنظیم کند، و یا تلویزیون، قهوه‌جوش، شومینه و تمام تجهیزات دیگر یک ‌خانه هوشمند را در دست خود بگیرد. هوم پاد قرار نیست کنترل شبکه شما را در دست بگیرد، بلکه قرار است خانه شما را هوشمندتر کند تا همه دستگاه‌های هوشمند شما باهم هماهنگ کار کنند.

 

  • هوشمندسازی با استفاده از Siri

اگر شایعات پیش از برگزاری کنفرانس WWDC 2017 را دنبال کرده باشید، می دانید که از هوم پاد به‌عنوان «اسپیکر هوشمند سیری» یاد می‌کردند. همین مسئله باعث شد تا ذهنیت بسیاری در مورد هوم پاد، به‌عنوان محصولی شبیه به آیپاد، اما با صدای بیشتر متمایل شود. اما اگر به قابلیت‌های معرفی‌شده هوم پاد نگاهی موشکافانه کنیم خواهیم فهمید که هوم پاد تنها یک اسپیکر نیست. بلکه تلفیقی از یک محصول چندرسانه‌ای به همراه قابلیت هوش مصنوعی است.

در WWDC امسال، قابلیت‌های جدید Siri نیز معرفی شد. لحن گفتار Siri از این‌ پس روان‌تر و شبیه به انسان شده و می‌تواند سؤال‌های بیشتری را پاسخ دهد. HomePod با استفاده از Siri نه‌تنها قادر به پخش یک موسیقی خاص و تماس با یک شخص است، بلکه می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی به‌کار رفته در آن به بسیاری از سؤال‌های روزمره شما نیز پاسخ دهد و یک دستیار کاملاً هوشمند برای محل زندگی شما باشد.

 

  • میزان پذیرش قیمت تعیین‌شده

آخرین چالش مقابل هوم پاد، میزان قیمت‌گذاری آن است. هوم پاد با وجود اینکه قابلیت‌های فراوان و کیفیت بالایی در ساخت دارد، باید بتواند از لحاظ قیمت نیز با محصولات مشابه نظیر Amazon Echo و Google Home رقابت کند. اپل در زمان معرفی هوم پاد نیز ادعا کرد که قیمت HomePod از اسپیکر هوشمند Echo و حتی بسیاری از اسپیکرهای غیرهوشمند موجود در بازار ارزان‌تر است. البته هیچ شکی وجود ندارد که قیمت هوم پاد قابل‌توجه خواهد بود و همین مسئله تصمیم گرفتن کاربران برای خرید این محصول را کمی دشوار خواهد کرد. اما با این‌ حال اپل تلاش دارد تا تعادل قابل قبولی میان قیمت و کیفیت ساخت و کارایی این محصول ایجاد کند.

پیش‌بینی می‌شود که هوم پاد مانند تمام محصولات اپل توجه زیادی را به خود جلب کند. تیم کوک در آخرین مصاحبه خود با بلومبرگ ادعا کرد که هوم پاد مانند آیفون یک محصول متحول کننده خواهد بود. با وجود رقابت تنگاتنگ میان اسپیکرهای هوشمند در یکی دو سال گذشته، اپل تصمیم گرفت تا کمی دیرتر محصول خود را معرفی کند تا محصولی باکیفیت تر و با قابلیت‌های بیشتری را به دنیا عرضه کند. با این‌ وجود باید تا پاییز منتظر بود و دید که چگونه هوم پاد موفقیت محصولات دیگر اپل را تکرار می‌کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.