هرساله 43 کیلو طلا به فاضلاب‌های سوئیس سرریز می‌شود!

به گزارش بلومبرگ، دانشمندان سوئیسی دریافته‌اند که سالانه 43 کیلوگرم طلا به ارزش تقریبی 1.8 میلیون دلار (معادل 7 میلیارد تومان) به فاضلاب‌های سوئیس ریخته می‌شود. سوئیس بزرگ‌ترین مرکز پالایش طلا در جهان است.

طبق تحقیقات موسسه فناوری و آب‌شناسی فدرال سو‌ئیس، طلاهایی که در فاضلاب‌های سو‌ئیس ریخته شده‌اند از طریق پسمانده‌های پالایشگاه‌های تسویه طلای سوئیس به فاضلاب سو‎‌ئیس سرریز می‌شوند. به‌طور متوسط، 70 درصد طلای جهان از پالایشگاه‌های سو‌ئیس عبور می‌کنند.

و اما آیا طلاهای موجود در فاضلاب‌ها برای محیط‌زیست زیان‌بارند؟ آیا تسویه آن‌ها و بازگرداندن آن‌ها به چرخه مصرف ازلحاظ اقتصادی موجه است؟

سوئیس

ازنظر دانشمندان غلظت طلای موجود در فاضلاب خطری برای محیط‌زیست ندارد و طلاهای موجود در پسمانده‌ها نیز ارزش تسویه و بازیافت ندارند. البته دانشمندان همچنین معتقدند که ازآنجایی‌که غلظت طلای پسماندهای برخی سایت‌های پالایش طلا بالاست، لازم است طلای موجود در پسماندهای برخی پالایشگاه‌ها تسویه شود.

در پسمانده‌های برخی پالایشگاه‌ها مانند پالایشگاه منطقه Ticino علاوه بر طلا، مقادیر زیادی آلیاژ و متال گران‌قیمت نیز وجود دارد که در صورت عدم تسویه، آن‌ها نیز وارد فاضلاب‌های سو‌ئیس می‌شوند. وجود این متال‌ها می‌تواند تلاش و هزینه تسویه پسماندها را ازنظر اقتصادی توجیه کند.

هرساله علاوه بر طلا، 3 هزار کیلوگرم نقره نیز در میان گل‌ولای و لجن فاضلاب‌ها پیدا می‌شود. ارزش این مقدار نقره‌ 1.7 میلیون دلار برآورد شده است. جالب است بدانید علاوه بر نقره و طلا مقادیری تانتالیوم و ژرمانیوم نیز وارد فاضلاب‌های سوئیس می‌شود. از تانتالیوم و ژرمانیوم در پزشکی و فناوری استفاده می‌شود. این نتایج از بررسی تحقیقات انجام‌شده بر روی 64 کارخانه تسویه آب سوئیس به‌دست‌آمده است. این اولین باری است که تحقیقی با این گستردگی و دقت بر روی مقادیر طلا و متال موجود در فاضلاب سوئیس انجام می‌شود.و تمام اینها بدین خاطر است که سوئیس بزرگ‌ترین مرکز پالایش طلا در جهان است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.