اتحادیه اروپا به دنبال تغییر سیاست‌های تعمیرپذیری محصولات اپل

اتحادیه اروپا تلاش دارد تا کمپانی‌های سازنده محصولات الکترونیکی و دیجیتال را به تولید و طراحی محصولات تعمیر پذیرتر هدایت کند. بسیاری از کمپانی‌های فعال در این زمینه، از جمله اپل سعی دارند تا به دلیل مسائل تجاری و بهبود کیفیت کاربری، محصولات خود را فشرده و غیر قابل تعمیر طراحی کنند.

به همین دلیل پارلمان اتحادیه اروپا اخیرا یک لیست از توصیه های خود در زمینه تولید، تعمیرپذیری و گارانتی محصولات الکترونیکی و دیجیتال تهیه کرده است. این لیست به گفته پارلمان اتحادیه اروپا به منظور تولید محصولاتی با دوام تر برای جلوگیری از ایجاد زباله های الکترونیکی و ایجاد شغل برای تعمیرکاران مستقل در آینده ایجاد شده است.

موارد پیشنهاد شده در این لیست به شرح زیر است:

  • تولید محصولاتی با تعمیر پذیری آسان و کیفیت بالا؛ با کمترین شاخص مقاومت در برابر باز شدن در تمام مراحل ساخت؛ از طراحی گرفته تا تولید عمده.
  • در صورت طولانی شدن فرآیند تعمیر بیش از یک ماه، مدت زمان گارانتی محصول بسته به نوع تعمیر مورد نیاز افزایش پیدا کند.
  • تولیدکنندگان باید انگیزه لازم برای تولید محصولات تعمیرپذیر و با دوام را داشته باشند تا علاوه بر ایجاد شغل برای تعمیرکاران محصولات دست دوم، از افزایش زباله های الکترونیکی جلوگیری کنند.
  • مصرف‌کنندگان باید اجازه ارائه دستگاه خود به تعمیرکاران مستقل را داشته باشند. این موضوع شامل از بین بردن تمام موانعی است که بر سر راه تعمیر کردن دستگاه از لحاظ فنی، امنیتی و نرم‌افزاری قرار دارند.
  • طراحی باید به گونه ای باشد که اجزاء ضروری مانند باتری و LED قابل جدا شدن از دستگاه باشند، مگر برای مسائل امنیتی.
  • قطعات یدکی که برای کارکرد دستگاه ضروری هستند باید قابل‌ خرید باشند. این قطعات باید بر اساس طول عمر مفید و کارکرد آن‌ها به‌صورت منصفانه قیمت گذاری شوند.
  • یک تعریف علمی و گسترده از «ماندگاری دستگاه‌ها» و قطعاتی که دارای «ماندگاری ذاتی» هستند باید از طرف اتحادیه اروپا تعیین‌شده و اقدامات مناسب برای کنترل محصولات به فروش رسیده در اتحادیه مورد بررسی قرار گیرند.

با وجود اینکه این لیست هنوز در مرحله پیشنهاد است؛ اما امکان این وجود دارد که موارد این لیست وارد فاز قانونی شوند و با لازم‌الاجرا شدن آن، کمپانی‌هایی نظیر اپل مجبور به تغییر سیاست‌های خود در این زمینه برای تولید دستگاه‌هایی تعمیر پذیرتر شوند. تا پیش‌ از این نیز اتحادیه مصرف‌کنندگان در ایالات‌متحده، قانونی برای «حق تعمیر» را به اجرا درآورده اند و برای مواردی مشابه در حال رایزنی با کمپانی‌های سازنده دستگاه‌های هوشمند و الکترونیک هستند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.