پایان عصر JPEG در سیستم عامل جدید آیفون

اپل در کنفرانس اخیر WWDC فرمت ذخیره‌ای HEIF را معرفی کرد که کیفیتی مشابه فرمت JPEG دارد، با این تفاوت که تنها نصف تصاویر JPEG حجم دارد.

در سال 1992؛ همزمان با رئیس جمهوری بیل کلینتون، مایکروسافت نسخه 3.1 ویندوز را با تکنولوژِی تصویری JPEG رونمایی کرد. گرچه هر دو این اخبار برای تاریخ‌نویسان مهم تلقی می‌شود اما امروزه بعد از گذشت یک چهارم قرن فرمت JPEG به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده که بی‌شک دستاورد درخشانی در صنعت تکنولوژِی و کامپیوتر به حساب می‌آید.

گرچه به نظر می‌رسد مشکلات متعددی جهت سازگاری و جایگزینی این فرمت پیش رو باشد، اما اگر اپل موفق به جایگزینی فرمت HEIF با JPEG شود بی‌شک به نفع تمامی کاربران است، نه تنها از جهت ذخیره بیشتر حجم بلکه امکان ویرایش بهتر و تصاویری واقعی‌تر را برای کاربران اپل به ارمغان می‌آورد.

شانس بسیار بالایی برای جایگزین شدن این فرمت جدید در زندگی روزمره ما وجود دارد؛ چرا که اپل امروزه سودآور‌ترین کمپانی تکنولوژی در دنیاست و میلیون‌ها نفر از محصولات آن استفاده می‌کنند، پس اگر بخواهیم فرمت تصویری HEIF را به عنوان انقلابی پیش رو در دنیای عکاسی معرفی کنیم منطقی به نظر می‌رسد.

اما ورود این فرمت تصویری جدید به محصولات اپل بدون دردسر هم نخواهد بود. فرض کنید به کشوری که هیچ تصوری از زبان آن ندارید سفر کرده‌اید؛ این دقیقا همان حسی است که سایر گجت ها و کامپیوتر ها نسبت به HEIF دارند. کامپیوتر‌های امروز ما دهه‌هاست که جهت نمایش و  ذخیره تصاویر JPEG مسیر استانداردی را به کارگرفته‌اند و حالا با ورود فرمت جدید HEIF باید منتظر شد و دید سایر شرکت‌ها چه راهکاری را در نظر می‌گیرند.

وقتی از حجم کمتر تصاویر با کیفیتی مشابه حرف می‌زنیم سوالی که پیش می‌آید این است که HEIF چطور حجم عکس‌ها را کاهش می‌دهد؟

HEIF که مخفف High Efficiency Images Format است از یک تکنولوژی فشرده سازی ویدئویی استفاده می‌کند که به آن HEVC یا High Efficiency Video Coding می‌گویند. این فرمت ویدئویی توسط بهترین متخصصان شرکت Motion Picture Experts Group طراحی شده. در‌واقع HEIF فریم‌های تکی را که شامل ویدئو HEVC هستند را فشرده می‌کند.HEIF از متدی مشابه با JPEG استفاده می‌کند و تصویر را به میلیون ها پیکسل تبدیل می‌کند با این تفاوت که HEIF بین پیکسل های مشابه تنها تفاوت میان آنها را نگه می‌دارد و این باعث می‌شود که به طبع حجم کمتری را اشغال کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.