پیام تیم کوک در پاسخ به حوادث شارلوتزویل

در کنار چهره‌های سیاسی و تلویزیونی، تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل نیز به حوادث اخیر آمریکا واکنش نشان داد. چهارشنبه شب او از طریق ایمیل پیامی را به تمام کارکنان اپل در سراسر جهان فرستاد که تبدیل به یکی از اتفاقات تاریخی در اپل شد. در این ایمیل، تیم کوک پاسخی صریح و شفاف به خشونت‌های انجام شده در شارلوتزویل می‌دهد. تیم کوک همچنین در این پیام اختلاف عقیده خود را با رئیس‌جمهور آمریکا ابراز و اعلام کرده که با ترامپ در مورد مقصر بودن معترضان به نژادپرستی اختلاف‌ نظر دارد.

بر همین اساس اپل قرار است 2 میلیون دلار به گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر کمک کند تا با عقاید و رویدادهای نژادپرستی همانند آنچه در شارلوتزویل رخ داد مبارزه کنند.  علاوه بر این گزینه‌ای جدید در iTunes برای کاربران عرضه می‌شود که آن‌ها را به حمایت از این گروه‌ها دعوت می‌کند. در همین راستا اپل به‌تازگی بسیاری از وب‌سایت‌های حمایت‌کننده عقاید نژادپرستان را از لیست شرکت‌های ارائه‌ دهنده خدمات Apple Pay کنار گذاشته است.

متن کامل نامه تیم کوک به شرح زیر است:

دوستان؛

مانند بسیاری از شما، برابری انسان‌ها را هسته اصلی عقیده و ارزش‌های خودم می‌دانم. رویداد چند روز پیش برای من بسیار ناراحت‌ کننده بود. من از بسیاری افراد در اپل شنیده‌ایم که آن‌ها نیز مانند من از این قضیه ناراحت، عصبی یا شوکه شده‌اند.

آنچه در شارلوتزویل اتفاق افتاد هیچ جایی در این کشور ندارد. تنفر یک سرطان است و هر آنچه که بر سر راهش باشد را تخریب می‌کند. این عقیده نسل قبلی مردمان این کشور را وحشت‌زده کرده است. تاریخ به ما نشان داده که این بار آمریکا به همراه تمام کشورهای جهان در برابر این تفکر ایستاده‌اند.

ما نباید شاهد اتفاقات تنفرآمیز این‌چنینی در کشورمان باشیم و نباید در برابر آن بی‌تفاوت باشیم. این در مورد جناح راست و چپ، محافظه کار یا لیبرال نیست. این مساله در مورد وجود بشریت و اخلاق انسانگرایانه است. من با آقای رئیس‌جمهور در مورد اینکه افراد مخالف نژادپرستی نیز در این قضیه مقصر بودند، اختلاف‌نظر دارم. چرا که برابر دانستن این دو گروه با آرمان‌های این کشور تفاوت دارد.

بدون در نظر گرفتن اختلاف‌های سیاسی، باید در کنار یکدیگر در برابر این مساله ایستادگی کنیم چرا که ما با هم برابر هستیم. به‌عنوان یک کمپانی، از طریق حرکات، محصولات و صدایمان همواره تلاش داریم تا به صورت برابر و با احترام کامل با همه رفتار کنیم.

من اعتقاد دارم که اپل باید به‌عنوان یک نمونه قلمداد شود و ما به دنبال انجام چنین کاری هستیم. ما همیشه به انسان‌هایی که در اطراف خانه ما زندگی می‌کنند و یا در فروشگاه‌هایی که ما خرید می‌کنیم کار می‌کنند احترام می‌گذاریم. ما به مردم قدرت به اشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها و تجربیات‌شان از طریق محصولات‌مان را می‌دهیم.

در راستای آگاه‌سازی و واکنش به حوادثی نظیر حادثه تراژیک شارلوتزویل، ما قدمی برای کمک به سازمان‌های فعال در این زمینه بر می‌داریم. این سازمان‌ها تلاش می‌کنند تا این کشور را از شر تفکرات تنفرجویانه خلاص کنند. اپل به هر یک از  اتحادیه‌های Southern Poverty Law Center (مرکز حقوقی فقر جنوبی) و Anti-Defamation (اتحادیه ضد افتراء) یک میلیون دلار کمک می‌کند.

در روزهای آینده iTunes پیشنهادی ویژه‌ای به کاربران ارائه می‌دهد که طی آن روش‌های پیوستن به ما برای پشتیبانی از انجمن‌های حقوق بشری را آسان‌تر می‌کند.

مارتین لوتر کینگ در جایی می‌گوید: «زندگی ما وقتی به پایان می‌رسد که در برابر چیزهایی که اهمیت دارند سکوت کنیم» پس ما به صحبت کردن در این مورد ادامه خواهیم داد. اکنون ما روزهای تاریکی را پشت سر می‌گذاریم، اما به آینده ای روشن خوش‌بین هستیم. اپل می‌تواند نقشی مهم در ایجاد تغییرات مثبت اجرا کند.

بهترین آرزوها را برای شما دارم.

تیم

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.