هشدار ایلان ماسک در مورد هوش مصنوعی

شاید به‌ جرات بتوان گفت که ایلان ماسک یکی از پر دل‌ و جرات ترین انسان‌های عصر حاضر است. او می‌خواهد انسان را به مریخ بفرستد و ایمان دارد که تا 10 سال دیگر تمام اتومبیل‌ها می‌توانند به طور مستقل و خودکار رانندگی کنند. اما با این‌ وجود یک مساله بزرگ وجود دارد که حتی ایلان ماسک را هم می‌ترساند. او از هوش مصنوعی به‌شدت ترس دارد. او اولین کسی است که توانسته هوش مصنوعی را در سطحی گسترده و تجاری در اتومبیل‌های خودران توسعه دهد و حالا ادعا می‌کند که از هوش مصنوعی هراس زیادی دارد. او سال‌ها است که در مورد خطرات هوش مصنوعی و آگاه‌سازی مردم نسبت به آن صحبت کرده است و حتی دریکی از مصاحبه‌های اخیر خود ادعا کرده بود که توسعه بی‌رویه هوش مصنوعی می‌تواند از بمب اتم هم برای بشریت خطرناک‌تر باشد.

او اخیراً در سخنرانی خود در گردهمایی تابستانی انجمن ملی فرمانداران آمریکا، هوش مصنوعی را «بزرگ‌ترین خطری که تا به امروز تمدن بشری با آن روبرو شده» خواند و از مقامات حکومتی آمریکا درخواست کرد تا دیر نشده اقدامات لازم برای جلوگیری از آن را به‌کارگیرند.

او در ادامه سخنرانی‌اش افزوده: «تا زمانی که مردم نبینند که ربات‌ها در خیابان پرسه می‌زنند، نخواهند دانست که چگونه با هوش‌مصنوعی باید رفتار کنند. چرا که این فناوری فراتر از تصور به نظر می‌رسد. من فکر می‌کنم که هوش‌مصنوعی از آن دسته پدیده‌های نادر است که بشریت باید به‌جای همزیستی، در مهار کردن آن فعالانه‌تر عمل کند. چرا که فکر می‌کنم اگر ما از الآن با آن همزیستی کنیم، زمان کافی برای مقابله با آن نخواهیم داشت.» مؤسس SpaceX و تسلا موتورز در ادامه ادعا کرد که روش مقابله با هوش مصنوعی باید فراتر از آن چیزی باشد که عموم مردم در مورد آن فکر می‌کنند.

با وجود اینکه ایلان ماسک مدت زیادی را صرف توسعه و تجاری‌سازی هوش مصنوعی کرده، اما تلاش زیادی برای آگاه‌سازی مردم از خطرات آینده این فناوری کرده است. او حتی در جایی ادعا کرده بود که در حال برنامه‌ریزی و آماده‌سازی مریخ برای زندگی بشر است تا اگر هوش مصنوعی بر زمین غالب شد، بشر بتواند در مریخ ادامه حیات دهد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.