اپل در تاریخ؛ شکست Copland

17 نوامبر 1995؛ اپل اولین نسخه بتای سیستم عامل Copland  را برای 50 توسعه دهنده منتشر کرد. با اپل مگ همراه باشید.

Copland در حقیقت سیستم عامل جدید اپل برای کامپیوتر های مکینتاش بود و هدف آن رقابت و تصاحب بازار ویندوز 95 در آن زمان منتشر شد. این در حالی است که Copland هرگز به طور عمومی برای کاربران عرضه نشد.

عرضه نشدن و شکست سیستم عامل Copland در حقیقت بحرانی بزرگ برای اپل بوجود آورد تا حدی که وجودیت این کمپانی را زیر سوال برد. 1995 در حقیقت یکی از بحرانی‌ترین سالهایی بود که اپل به خود میدید و مدیران متعددی در این کمپانی منصوب میشدند که هرکدام کشتی این کمپانی بزرگ را به سمتی که خودشان می‌خواستند هدایت می‌کردند.

برای سال‌های متمادی تمامی افراد، از کاربران معمول کامپیوترهای اپل گرفته تا کارکنان خود کمپانی اپل و حتی مایکروسافت ایمان داشتند که کامپیوترهای مک تجربه کاربری بهتری به نسبت کامپیوترهای ویندوزی ارائه می‌دهند. اما این دیدگاه با عرضه ویندوز 95 و شکست اسف‌بار ا‌پل در برابر این سیستم عامل زیر سوال رفته بود.ا

در آن زمان تنها تفاوت کامپیترهای مک با کامپیوتر های ویندوزی به قیمت خلاصه می‌شدند. کامپیوترهای مک گران قیمت تر از پی سی ها بودند و تجربه کاربری خاص‌تری را ارائه می‌دادند. ایده اصلی جابز ساخت سیستم عاملی شبه یونیکس بود. با این حال جابز در ا‌پل سمتی نداشت و این شرکت با از دست دادن امتیاز Mac OS به سمت توسعه Copland رفته بود.

در 1996 نزدیک به 500 مهندس روی Copland کار کرده بودند. پروژه Copland بیش از 250 میلیون دلار در سال برای ا‌پل خرج داشت و قرار بود به یکی از مهمترین موفقیت‌های ا‌پل تبدیل شود. حتی  Gil Amelio مدیر عامل اجرایی وقت ا‌پل در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان آن سال ادعا کرده بود که Copland تا چند ماه دیگر به طور عمومی با عنوان بزگترین آپدیت سیستم عامل ا‌پل عرضه خواهد شد.

خبر بد اینجا بود که چهار ماه پس از ادعای Gil Amelio توسعه این سیستم عامل کنسل شد و ا‌پل این بار تلاش کرد تا با خرید NeXT، از NeXTSTEP استفاده کند. همین کار در نهایت باعث شد تا استیو جابز در سال 1997 به ا‌پل بازگردد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.