قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

۱۷ نوامبر، اپل درهای کمپ جدیدش در اپل پارک را به روی عموم برای اولین بار باز خواهد کرد، و یک نقطه عطف بزرگی را در تاریخ این شرکت رقم خواهد زد. این اولین باری نیست که اپل تغییر مکان داده است. بگذارید با هم نگاهی به دفاتر قبلی این شرکت بزرگ داشته باشیم.

کمپ جدید اپل به عنوان یک پروژه رکورد شکن در زمینه معماری محسوب می‌شود، که بزرگترین پنل‌های شیشه خمیده دنیا در آن بکار رفته است که با هم دیگر عظیم‌ترین سازه ساختمانی با تهویه طبیعی را تشکیل داده‌اند. همچنین سالن تئاتر استیو جابز که در مجاورت آن قرار گرفته است دارای بزرگترین سقف فیبر کربنی دنیاست.

این نمایش خیره کننده از طراحی و مهندسی توسط هزاران درخت در دور تا دور آن تزئین شده است، که به صورت رشد کرده و بسیار دقیق به این مکان منتقل شده‌اند. داخل محیط اپل پارک که شوید، ممکن است  از این موضوع که سر دفتر این شرکت بزرگ در انتهای همان جاده قرار گرفته است گمراه شوید.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

کالیفورنیا، لوس آلتوس، کریست درایو   ۲۰۶۶

مراسم افتتاحیه اولین کمپ اپل، کمی پر زرق و برق تر از  باز کردن در گاراژ بود. داستان پیدایش اپل در گاراژ خانوادگی استیو جابز در حال حاضر به افسانه‌ای در فیلم‌ها مبدل گشته و به یکی از مقاصد گردشگران و طرفداران این شرکت تبدیل شده است. امروز این خانه به یک سایت محافظت شده تبدیل شده است اما زمانی که در سال ۱۹۵۲ ساخته شد، تنها یکی دیگر از هزاران خانه‌ای بود که در داخل منقطه سانتا کلارا یافت می‌شد.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

استیو وزنیاک این گاراژ را محلی اسطوره‌ای نامیده و به اهمیت آن در شکل گیری اپل اشاره می‌کند. طبق گفته‌های وز بسیاری از کارهای اولیه اپل پشت میز استیو در شرکت هیولت-پاکارد (همان شرکت HP) و همچنین توسط جابز در اتاق خوابش صورت گرفته است. نیازی به گفتن نیست که اپل به سرعت از این محل نقل مکان کرد.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

کالیفورنیا، کوپرتینو، بلوار استیونز کریک ۲۰۸۶۳

در سال ۱۹۷۷، هنگامی که اپل مشغول ساخت محصول دوم خودش بود، این شرکت به اولین دفتر واقعی خودش در کوپرتینو رفت. در آن زمان کارمندان این دفتر را «زمین خوب» نامیده بودند، بعد از اینکه یک رستوران به نام زمین خوب در کنار آن قرار گرفته بود. برخی از اسناد آدرس اپل را در جاده ولچ در پالوآلتو نیز لیست کرده‌اند، اما ساختمان‌های زمین خوب بیشتر ماندگار هستند.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

بلوار استیونز کریک ۲۰۸۶۳ از نمایی در گوگل استریت ویو

تسهیلات بکار رفته در آن مکان موقت بودند، اما اپل به استفاده از آنها تا دوران پروژه اپل لیزا ادامه داد. و امروز هم آن مکان را در تصاحب خودش دارد.

در حالی که دیگر نمی‌توانید در رستوران زمین خوب غذا سفارش دهید، کافه مک آلوز اپل درست در کنار خیابانی که دفترش در آن وجود دارد قرار گرفته است.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

کالیفورنیا، کوپرتینو،‌ بندلی درایو ۱۰۲۶۰

اپل در سال ۱۹۷۸ نیاز به فضای بیشتری برای خودش پیدا کرد. همگام با رشد این شرکت، دفاتر بیشتری خریداری، اجاره و ساخته شدند تا نیاز رشد سریع این شرکت را برطرف کنند. بیشتر این اماکن هنوز هم در اختیار اپل هستند، و این شرکت به رشد خودش در کوپرتینو ادامه می‌دهد.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زدساختمان بندلی ۱ اپل

سومین کمپی که اپل آن را خانه می‌نامید در بندلی درایو واقع شده بود، که تا هر دو دفتر زمین خوب و اینفینیتی لوپ امروز فاصله‌ پیاده رویی داشت. اپل این محل را در تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۹۷۸ خریداری کرد. از نمای بیرون، ساختمان بندلی ۱ مانند هر شرکت دیگری در دهه ۷۰ سیلیکون ولی به نظر می‌رسید. طراحی آن توسط معماری اسپانیایی، با دیوارهای آجری با سقفی قرمز قهوه‌ای رنگ انجام شده بود. نقشه کشی ساختمان در آن زمان نشانگر اندازه کوچک این مجموعه در سال ۱۹۷۸ بوده است.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

تیم رسمی مکینتاش در دفتر بندلی ۳

 

تا سال ۱۹۸۳ و افتتاح بندلی ۳ در کنار دفاتر دیگر، خبری از اتفاقات عجیب و غریب نبود. این همان قسمتی بود که میزبان تیم اصلی مکینتاش شده ، و داخل لابی آن پر از وسایل لوکس متعلق به اپل و استیو جابز بود. جابز حتی موتور سیکلت بی‌ام‌و و پیانو بوزندورفرش را در این مکان قرار داده بود، چیزی که هنوز هم در کمپ اپل موجود است.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

بندلی ۳

بندلی ۳ ( و چندین ساختمان مجاور دیگر که امروز به نام مرکز بندلی شناخته می‌شود.)

 

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

کالیفورنیا، کوپرتینو، خیابان ماریانی 20525

انتقال به ماریانی اول، آخرین حرکتی بود که اپل قبل از اتمام ساخت و ساز اینفینیتی لوپ و یک دهه بعد از انتقال آنجا انجام داد. ماریانی اول در سال ۱۹۸۱ ساخته شد، و میزبان عکس‌های گرفته شده توسط دیانا واکر در سال ۱۹۸۲ از استیو جابز بود.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

مانند اکثر دفاتر دیگر اپل این دفتر هم تا به امروز در اختیار اپل قرار داشته است، به غیر زمانی در سال ۱۹۹۶ که اجاره این مکان با متراژ ۹۰۰۰ متری تمدید نشده بود. در این دوره مسائل مالی اپل شدیدا به مشکل برخورده بود و نیاز داشت تا از مخارجش کم کند.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

دفتر اپل در کرک (ایرلند) – نمایی از گوگل استریت ویو

درست قبل از ساختن ماریانی اول، اپل اولین کارخانه خودش را در ایرلند در سال ۱۹۸۰ افتتاح کرد. این کارخانه در شهر کرک واقع شده است. اپل اخیرا و در سال ۲۰۱۵ نیز درخواست ساخت دیتا سنتر ۱ میلیارد دلاری در این کشور را داشت که ظاهرا توسط مقامات ایرلندی رد شده است.

استیو جابز بعد از جدا شدن از اپل در سال ۱۹۸۵ شرکت NeXT را افتتاح کرد، که بعدا و در سال ۱۹۹۷ توسط اپل خریداری شد. گرچه رسما به عنوان ساختمان‌های اپل شناخته نمی‌شوند ولی شرکت نکست در طول عمرش ۲ ساختمان تصاحب کرد. که امروز یکی از آنها به عنوان فروشگاهی فیزیکی در پاریس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

کالیفورنیا، کوپرتینو، ۱ اینفینیتی لوپ

آدرسی که امروز بسیاری از ما آن را می‌شناسیم تا سال ۱۹۹۲ حتی وجود نداشت، تا زمانی که اپل تصمیم گرفت واحد تحقیق و توسعه خودش را گسترش بدهد. زمانی که ساختمان این مجموعه در سال ۱۹۹۳ توسط شرکت سوبراتو به تکمیل رسید، این مجموعه ۷۹ هزار متری دارای ۶ ساختمان به هم متصل شده بود. اپل فروشگاه شرکت خودش را برای اولین بار در ۱۳ مارچ  ۱۹۹۳ در ۱ اینفینیتی لوپ به روی عموم باز کرد. تا سال ۱۹۹۷ و بازگشت استیو جابز به اپل، این مکان به عنوان شعبه مرکزی اپل انتخاب نشده بود.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

باغ منتخب ۱ اینفینیتی لوپ – عکس از جیمز تامسون

امروز ۱ اینفینیتی لوپ دقیقا به همان شکل دیده می‌شود به جز برخی تغییرات کوچک. باغ آیکون به عنوان مکان مورد علاقه کارمندان این شرکت انتخاب شده بود. که درست جلوی ساختمان شماره ۱ قرار داشت. آیکون‌ها و اجزای مختلف مک‌او‌اس را می‌شد در داخل چمن‌های این باغ مشاهده کرد.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

فروشگاه بازطراحی شده این شرکت در ۱ اینفینیتی لوپ

در سال ۲۰۱۵ اپل درهای این فروشگاه را برای نوآوری در آن بست. بعد از باز شدن این فروشگاه، شاهد طراحی الهام گرفته شده آن از فلسفه جدید اپل در طراحی فروشگاه‌های فیزیکی بودیم که توسط آنجلا آهرنت صورت گرفته شده بود. برای اولین بار این فروشگاه شروع به عرضه محصولاتی کرد که به صورت انحصاری فقط در این محل یافت می‌شدند.

در حالی که بازدید کنندگان از این محل تنها اجازهورود به فروشگاه و کافه مک آن را دارند، عکس‌های بسیار کمی از این محل به صورت آنلاین منتشر شده است.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

کالیفورنیا، کوپرتینو، تک‌راه اپل پارک

اپل پارک، یا کمپ اپل ۲ و یا با نام اختصاری «اسپیس‌شیپ»، برای اولین بار توسط استیو جابز و در طرح‌های الگویی در سال ۲۰۱۱ معرفی شده بود. او پیشنهادش را به شورای شهر کوپرتینو ارائه کرد، که به عنوان آخرین نمایش عمومی خودش محسوب می‌شود.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

این کمپ جدید قبلا توسط اچ‌پی خریداری شده بود. اپل تخریب ساختما‌های اچ‌پی را در اواخر سال ۲۰۱۴ شروع کرد(به غیر از انبار تاریخی گلندلینگ در سایت اسپیس‌شیپ)، و ساخت و ساز درست بعد از آن شروع شد. اپل پارک احتمالا یکی از بزرگ‌ترین اماکن ثبت شده ای است که دارای هزاران مصاحبه، گالری عکس، تصاویر گرفته شده با کوادکوپتر است که مساحت ۱۷۵ هکتاری آن را نمایش داده است.

قبل از اپل پارک: جایی که اپل آن را خانه صدا می‌زد

انبار تاریخی گلندلینگ در سایت اسپیس‌شیپ

در سپتامبر ۲۰۱۷، اپل اولین مراسم رسمی خودش در اپل پارک در سالن استیو جابز برگذار کرد. مرکز بازدید این کمپ که درست در کنار خیابان قرار گرفته است، در ۱۷ نوامبر مراسم افتتاحیه بزرگی خواهد داشت.

از خیلی جهات، اپل پارک اولین کمپی به نظر می‌رسد که می‌تواند میزبان واقعی این شرکت باشد. اپل به اینکه در تجربه یکپارچه سازی سخت افزار و نرم افزار بی نظیر کار می‌کند به خودش افتخار می‌کند. برای اولین بار، ساختمان خودشان الگویی از این استراتژی را به نمایش می‌گذارد. استیو جابز سال‌های پایانی عمرش را به واقعی سازی اپل پارک اختصاص داده بود. و نشانه‌های تکمیل آن یادآور زمانی است که ۴۰ سال پیش دفاتر کوچک بلوار استیونز کریک با اهداف بزرگ کارشان را شروع کردند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.