مقاومت اپل در برابر فشار استرالیا برای افشای پیام‌‌ کاربران

دادستان عمومی استرالیا اعلام کرده که قرار است به زودی درباره توقف ارائه سیستم «رمزگذاری سرتاسر» (end-to-end encryption ) در استرالیا با اپل وارد مذاکره شود.

به گزارش اسکای نیوز، به موجب سیستم رمزگذاری سرتاسر تنها افراد دو طرف ارتباط، قادر به خواندن پیام‌ها هستند. در این شیوه ارتباطی، شنود کلیدهایی که برای رمزگذاری مکالمه استفاده می‌شود برای هیچ فردی از جمله رساننده خدمات اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات مخابراتی امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل شرکت‌هایی که از شیوه end-to-end encryption استفاده می‌کنند، نمی‌توانند پیام‌های مشتریان خود را به مقامات امنیتی ارائه دهند.

جورج براندیس، دادستان  عمومی استرالیا در این باره گفته که وی این هفته در ملاقات خود با اپل سعی خواهد کرد همکاری این شرکت برای ارائه دسترسی به اطلاعات رمزگزاری شده کاربران را جلب کند. بر اساس قوانین جدید دولت استرالیا، شرکت‌های فناوری باید به پلیس و وزارت اطلاعات کشور امکان دسترسی به پیام های رمزگذاری شده مجرمین و تروریست‌ها و افراد مظنون را بدهند.

ظاهراً دولت استرالیا نیز عزم خود را جزم کرده که به صف دولت‌های آمریکا و انگلیس که درکی از معنای «سیستم رمزگذاری» و حریم خصوصی ندارند، بپیوندد. به گفته Brandis این قوانین جدید مستقیماٌ از قوانین انگلستان الگو گرفته‌اند.

البته تاکنون بین اپل و دولت انگلیس درباره این موضوع اختلافی به وجود نیامده است. اما مسلماً بروز اختلاف در این رابطه در آینده اجتناب ناپذیر است. بر اساس قانون انگلستان، اپل و سایر شرکت‌های فناوری، در صورت لزوم موظف به ارائه جزئیات پیام‌های کاربران خود به دولت هستند. اما استفاده اپل از «رمزگزاری سرتاسر» به این معنی است که این شرکت امکان ارائه جزئیات پیام‌های کاربران را به شخص ثالث ندارد.

براندیس گفت دولت استرالیا در قدم اول خواهان همکاری داوطلبانه شرکت اپل است و در غیر این صورت ناچار است که به قانون متوسل شود.

البته اپل قبلاً نیز در موارد مشابه نشان داده است که در برابر تلاش دولت‌ها برای الزام این شرکت به افشای پیام‌های کاربران خود محکم ایستاده است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.