نقش‌های جدی‌تر پلتفرم واقعیت افزوده ARkit در سناریوهای زندگی

از کنفرانس خبری WWDC و معرفی پلتفرم  واقعیت افزوده Arkit بیش از یک ماه می‌گذرد و در این مدت کوتاه خبرها و نوآوری‌های بسیاری در این زمینه از جانب توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، از کاراکترهای کارتونی گرفته تا قابلیت خرید آنلاین از شرکت‌های معتبری چون Ikea و نایک منتشر شد. در مدت یک ماه و نیم گذشته توجه توسعه‌دهندگان بیش از برطرف کردن نقص‌های این پلتفرم بر ساخت اپلیکیشن‌ها و نوآوری‌های جدید متمرکز بوده. تعجب برانگیز هم نیست، چراکه مثل هر تکنولوژی جدید دیگری در روزهای اول بیشتر جنبه سرگرمی و تفریح آن مد نظر خواهد بود و بعدتر جنبه‌های مهم‌تری از آن رونمایی خواهد شد.

با نزدیک شدن به پاییز آینده و منتشر شدن نسخه عمومی iOS 11 کم‌کم وقت آن رسیده که جنبه‌های مهم‌تری از پلتفرم واقعیت افزوده اپل در بسیاری از سناریوهای زندگی روزمره رونمایی شود. روز گذشته یکی از توسعه‌دهندگان در توییتر خود تصویری از نقشه اپل بر پایه واقعیت افزوده منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد با جستجو مکان موردنظر در نرم‌افزار نقشه اپل می‌توان با استفاده از واقعیت افزوده ARkit مسیر پیش رو را با دوربین آیفون مشاهده کرد و جهت‌ها و فاصله هم همان‌طور که در تصویر می‌بینید مشخص‌ شده‌اند. البته در سال 2009 نیز خبری منتشر شد که اپل می‌خواهد در Apple Map از قابلیت واقعیت افزوده استفاده کند اما تاکنون چنین امکانی در این اپلیکیشن فراهم نشده است.

مثال دیگری از نوآوری‌های کاربردی اپل در یک ماه و نیم گذشته ابزار اندازه‌گیری محیط و فاصله برحسب واقعیت افزوده است که مثل متر ساختمانی عمل می‌کند و فضای اتاق را اندازه می‌گیرد.

اگر از طرفداران بازی‌های کلاسیک باشید حتماً خوشحال خواهید شد اگر بدانید که ورژن واقعیت افزوده Pac-Man هم در راه است. این اولین بازی واقعیت افزوده نیست و صنعت بازی یکی از هسته‌های اصلی Arkit به شمار می‌رود، همان‌طور که بعد از کنفرانس خبری WWDC اعلام شد که Pokemon Go از اولین بازی‌هایی خواهد بود که از قابلیت ARkit استفاده خواهد کرد.

قابلیت‌های واقعیت افزوده بیش از آنچه تاکنون ارزیابی‌ شده پیشرفت خواهد کرد همان طور که تیم کوک پیش از این گفته: آنقدر در رابطه با آن هیجان زده است که می خواهد فریاد بزند!

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.