آینده واقعیت افزوده در دستان Apple

واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) یکی از بحث های نو در زمینه فن آوری به شمار می رود. در این میان Apple مدتی است که برروی این دو فن آوری نوپا تحقیقات زیادی انجام می دهد چرا که به اعتقاد اپل، واقعیت افزوده و ترکیبی، آینده محصولات هوشمند را رقم خواهند زد. سال گذشته تیم کوک ادعا کرد که اپل درحال بررسی و اجرای تحقیقات بسیاری در زمینه واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است و هر دوی آنها را بسیار جذاب برای Apple خواند. اما کوک در ادامه سخنان خود اضافه کرد که اعتقاد دارد واقعیت افزوده توجه بیشتری را در آینده به خود جلب خواهد کرد. در اکتبر 2016 نیز کوک برای بار دیگر ادعا کرد که واقعیت افزوده مزیت های بیشتری به نسبت واقعیت مجازی دارد و حتی در فوریه امسال در طی سخنرانی دیگری اذعان کرد واقعیت افزوده می تواند ایده ای مفهومی و بزرگ برای آینده باشد.

Ming-Chi Kuo از تحلیل گران معروف در زمینه فن آوری های هوشمند در اکتبر 2016 ادعا کرد که اپل به دنبال ایجاد نوآوری در زمینه تولید رابط کاربری جدید میان انسان و کامپیوتر با استفاده از فناوری واقعیت افزوده است. اگر چه او جزئیات زیادی در مورد آنچه که اپل دقیقا به دنبال آن است فاش نکرد اما از سخنان Kuo می توان این برداشت را کرد که اپل به دنبال تولید قابلیت هایی جدیدی است، شبیه به آن چیزی که قبلا در بازی Pokémon Go شاهد آن بودیم.

به طور کلی Kuo ادعا می کند که فعالیت Apple در حوزه واقعیت افزوده ممکن است تا 3 الی 5 سال آینده منجر به ایجاد یکی از مهم ترین خط تولید های جدید Apple شود. تا پیش از این نیز شواهدی مبنی بر فعالیت مخفیانه Apple در زمینه تولید اتوموبیل های خودران منتشر شده بود اما از مارچ 2015 به بعد گزارش های دقیق و قابل استنادی در مورد آنها وجود ندارد ولی می توان اطمینان داشت که فعالیت های Apple در زمینه واقعیت افزوده به طور کاملا پنهانی همچنان در حال اجرا است.

همچنین طبق ادعای Steven Milunovich از دیگر تحلیل گران، این کمپانی از مهم ترین سرمایه گذاران بالقوه برای واقعیت افزوده به شمار می رود که ممکن است محصولات جدیدی برای جایگزینی تلفن های هوشمند ارائه دهد. علاوه بر این او ادعا می کند که به لطف دوربین های با کیفیت تعبیه شده در تلفن های هوشمند امروزی؛ Apple ممکن است تا یکی دو سال آینده محصولات نرم افزاری و سخت افزاری خود را مجهز به فن آوری واقعیت افزوده کند. بر همین اساس احتمال این می رود که در آینده ای نزدیک Apple قابلیت هایی مثل  3D mapping را از طریق شبیه سازی مکان ها و نقشه ها به iPhone و iPad اضافه کند.

فن آوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در حال حاضر به صورت تجاری توسط بعضی از کمپانی های معروف در حال توسعه است. برای مثال می توان به هدست واقعیت مجازی Play Station VR و یا عینک واقعیت افزوده Google Glass اشاره کرد. اما بر اساس سیاست کلی Apple، محصولات این شرکت باید زمانی به بازار عرضه شوند که بازدهی کاملی برای کاربران داشته باشند. به همین دلیل Apple تاکنون محصولی را در این زمینه ارائه نداده است

آینده واقعیت افزوده در دستان Apple

هدست واقعیت مجازی Play Station VR

آینده واقعیت افزوده در دستان Apple

 عینک واقعیت افزوده Google Glass

 

علاوه بر این، منابع آگاه دیگری ادعا می کنند که Apple در حال تحلیل و بررسی واقعیت افزوده و ترکیبی به همراه یک تیم تحقیقاتی 1000 نفره از مهندسان و متخصصین است تا این فناوری را هر چه زودتر برروی نسل  جدید محصولات خود عرضه کند. اخیرا نیز فاش شده که اپل در صدد همکاری با آزمایشگاه تخصصی «برهمکنش های مجازی انسان» واقع در دانشگاه استنفورد است. بر اساس این خبر، اپل دست کم تاکنون سه بار، نمایندگانی را برای بررسی تجهیزات این آزمایشگاه به استنفورد فرستاده تا از پروژه های مختلفی که بر اساس واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در حال اجرا هستند، بازدید کنند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.