نوآوری جالب اپل برای امنیت اسکن گیفت کارت‌ها

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که برای خرید یک محصول نرم‌افزاری، مجبور به خرید گیفت کارت اپل شده باشید. اگر تا به‌ حال تجربه اسکن گیفت کارت آیتیونز از طریق دوربین آیفون، آیپد و یا مک داشته باشید، متوجه خواهید شد که روند اسکن گیفت کارت‌ها از طریق دوربین به‌طور شگفت‌آوری سریع و غیرقابل‌باور است. اما راز پشت پرده این سرعت و دقت چیست؟ با اپل مگ همراه باشید.

شرکت Equinux که توسعه‌دهنده اصلی برنامه Mail Designer Pro 3 است، اخیراً تلاش کرده تا راز پشت پرده این قابلیت را پیدا کند و از آن برای تولید کارت‌های قابل اسکن خود استفاده کند. نتیجه تحقیق این شرکت بسیار شگفت‌آور بود؛ چراکه Equinux متوجه شد که فرایند اسکن گیفت کارت در اپ‌استور بر اساس دو فاکتور مهم انجام می‌شود:

  • فونت یکتا و مرموز کد گیفت کارت
  • ابعاد کادری که کد در آن قرار گرفته است

Equinux در ادامه تلاش کرد تا فونت‌های مشابه مانند Courier و Monaco را در کادر قرار دهد که با شکست مواجه شد. همین مسئله ایده اصلی اینکه اپل از یک فونت مرموز استفاده می‌کند را به وجود آورد. این شرکت پس از آزمایش فونت های مختلف بالاخره توانست دو فونت کاملاً مشابه آنچه در گیفت کارت آمده را پیدا کند؛ اول فونت Scancardium که برای تشخیص کد گیفت کارت مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ و دوم فونت Spendcardium که برای نوشته‌های اطراف کد در نظر گرفته‌ شده است.

این دو فونت را می‌توان از طریق آدرس زیر در کامپیوترهای مک پیدا کرد:

/System/Library/PrivateFrameworks/CoreRecognition.framework/Resources/Fonts/

علاوه بر این، برای امنیت بیشتر، ابعاد کادری که کد در آن قرار می‌گیرد نیز باید یکتا باشد. Equinux متوجه شد که با قرار دادن یک کد معتبر با فونت Scancardium در یک کادر با ابعاد متفاوت، نمی‌توان گیفت کارت را اسکن کرد. ابعاد کادری که کد در آن قرار می گیرد باید دقیقا همان ابعاد مشخص شده اپل باشد و در غیر این صورت کد مربوطه اسکن نخواهد شد. این مسئله می تواند جلوی بسیاری از کارهای غیر قانونی نظیر جعل گیفت کارت را بگیرد.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که اپل همیشه در آن پیشگام بوده، دقت به تمام جزئیات محصولات تولید شده است. اپل از طراحی آیکون‌های یک اپلیکیشن گرفته تا نحوه طراحی تک‌تک دکمه‌های صفحه‌کلید، دقت زیادی روی طراحی و ساخت محصولاتش می‌کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.